Poistné udalosti v zime vedia narobiť veľa nepríjemností: Ako im predchádzať?

odhrabávanie snehu v zime

V zime dávajte pozor predovšetkým na zamrznuté chodníky, pád na nich môže spôsobiť nepríjemné zranenia (Zdroj: Freepik/asmedvednikov)

Poistné udalosti sa človeku nevyhnú ani v zime. Viete, ako správne zakročiť a čo presne robiť, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam a získali náhradu škody v plnej výške?

Prasknutie potrubia je najčastejšou škodou v zime 

Zima je každoročne spojená aj so škodami v domácnosti. Väčšinu z nich síce pokryje majetkové poistenie, no aj napriek tomu je potrebné dodržiavať isté zásady. Ak plánujete opustiť vaše obydlie na viac ako týždeň, vodovody by ste mali podľa potreby vypustiť, uzavrieť ich prívody a do vykurovacieho systému doplniť nemrznúcu zmes. Poisťovňa totiž môže kontrolovať, či ste pred vznikom škody vykonali potrebnú zimnú údržbu.

Ak sa aj napriek tomu potrubie vplyvom vonkajších podmienok poškodí, platí, že poistenie kryje náklady na účelnú opravu. Nepokryje však kompletnú renováciu priestoru aj mimo miesta poškodenia. Nemožno preto počítať s tým, že vám poisťovňa uhradí napríklad aj novú dlažbu či obklady vo väčšej ploche v okolí miesta škody.

Padajúci sneh zo striech narobí tiež veľa nepríjemností 

Za pád snehu alebo ľadu z budov zvyčajne zodpovedajú ich vlastníci a správcovia, ktorí majú taktiež povinnosť predchádzať takýmto škodám včasnou údržbou. Ak sa takáto situácia stane, poisťovňa bude vždy skúmať, či údržba budovy nebola zanedbaná a či bolo možné túto situáciu nejakým spôsobom predpokladať.

Je preto dobré namontovať na strechu snehové zábrany, prípadne včas tento sneh vypratať. Pokiaľ aj napriek údržbe dôjde ku škode na vašom majetku, môžete si nárokovať náhradu z poistenia zodpovednosti vlastníka alebo správcu objektu.

Pozor na zľadovatené chodníky

Náhradu škody si môžete nárokovať aj v prípade, že spadnete na zľadovatenom chodníku, ktorý patrí príslušnému mestu či obci. V zime sú podľa štatistík najčastejšími prípadmi rôzne zlomeniny – napríklad rúk a nôh – podvrtnutia členkov, odreniny či natiahnutie kĺbov.

Aj vy ako poškodený by ste mali preukázať, že ste postupovali opatrne a podľa bezpečnostných zásad. Výnimkou sú situácie, keď je príčinou škody nečakaná a silná živelná udalosť, ako napríklad víchrica či lejak. V týchto prípadoch vlastník alebo správca za škodu nezodpovedá a nemôže byť vyplatená z jeho poistenia.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame