Pokazené detské zúbky: Čo ich spôsobuje a ako im predísť? Toto radí zubárka

chlapec a dievča si umývajú pokazené detské zúbky

Starostlivosť o mliečny chrup sa odrazí na tom trvalom (Zdroj: Pexels/cottonbrostudio)

Pokazené detské zúbky sú väčší problém, ako by sa mohlo zdať. Hoci ide o mliečne zuby, ich stav má vplyv aj na trvalý chrup. Zvyk správnej starostlivosti o zuby si pestujeme od útleho detstva. Čo je dôležité vedieť o správnej starostlivosti o nielen detské zúbky a čo by ste mali svoje dieťa naučiť? Prinášame vám niekoľko užitočných rád.

Dodržujte tieto rady a pokazené detské zúbky vás nebudú trápiť

Vedeli ste, že až 56 % detí do 5 rokov má aspoň jeden zubný kaz a každé šieste dieťa má viditeľne hypomineralizovanú sklovinu na stoličkách alebo rezákoch? Na otázky o správnej starostlivosti o ústnu dutinu odpovedá detská zubárka MDDr. Miroslavou Hadbavná.

Podľa nej za zlým stavom detských zúbkov stojí strava, nesprávna technika či frekvencia čistenia zubov, nepoužívanie dočisťovacích pomôcok a nechodenie na preventívne prehliadky k zubárovi. Práve v útlom detstve je preto podľa nej dôležité vštepiť dieťaťu pravidlá správnej starostlivosti o celú ústnu dutinu.

Ako často je vhodné umývať si zuby a na čo si dať pritom pozor?

Zuby je nevyhnutné umývať dvakrát denne – rovnako dôležité, ako vyčistiť si zuby večer, je venovať sa ústnej hygiene aj ráno. V noci sa totiž v ústach takmer vôbec netvorí slina, ktorej úlohou je zuby chrániť pred baktériami. Ráno sa preto budíme s povlakom na zuboch a baktériami, ktoré len čakajú na naše raňajky, aby sa mohli začať množiť.

Cukry v jedle totiž vytvoria v ústach kyslé prostredie, v ktorom sa môže tvoriť zubný kaz. Odporúčam preto ráno používať zubnú pastu s obsahom fluoridov, ktorá vytvára ochranu a podporuje tvorbu slín, aby rozbehli svoju ochrannú a odmývaciu funkciu.

Aké zloženie by mala mať zubná pasta vhodná pre deti?

Ja odporúčam mojim malým pacientom detskú zubnú pastu s prírodným zložením. Takéto zubné pasty obsahujú aj fluoridy, ktoré sú dôležité v prevencii zubného kazu, ako aj v čase, keď už zubný kaz vznikol a obsahujú aj ďalšie dôležité zložky, ako napríklad xylitol.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pohádali ste sa s nevestou a neviete to urovnať? Skúste 7 krokov k harmonickému vzťahu

Ten má pozitívny účinok v prevencii zubného kazu, neutralizuje a redukuje zubný povlak a množstvo baktérií v slinách a v povlaku takmer o 90 %, navyše pH v sline neklesá a riziko vzniku zubného kazu je nižšie. Okrem xylitolu, môžu niektoré zubné pasty pre deti od 6 rokov a pre deti od 3 do 6 rokov, aj enzým glukózo-oxidáza, ktorá sa prirodzene vyskytuje v slinách a má silný antibakteriálny účinok, čím pomáha predchádzať vzniku zubného kazu.

Je potrebné umývať detské zuby hneď po vypití či zjedení sladkej dobroty či pred obedným spánkom?

Nie je to potrebné. Agresívny zubný povlak nebezpečný pre zuby sa vytvorí za 24 hodín, takže dôkladné čistenie dvakrát denne je dostatočné. Umývanie zubov tesne po jedle môže dokonca zubom uškodiť. Kombinácia zubného povlaku a baktérií v našich ústach s kyslým jedlom spôsobuje oslabenie a zmäknutie povrchu zubov.

Pri čistení kefkou, na ktorú tlačíme, narúšame oslabený zub. Ak k tomu používame vysoko abrazívnu zubnú pastu, môže dôjsť k neželanému stenčeniu povrchu zuba. Mliečne či trvalé zuby by sme si preto nemali umývať skôr ako 20 minút po jedle. Mojím tipom pre zdravšie zúbky je po konzumácii sladkého vypiť pohár vody, ktorá pomôže zmyť zvyšky cukru zo zubov.

Je teda jedno, čo a kedy dieťa počas dňa zje?

Samozrejme, nie je to úplne jedno, a to najmä z pohľadu celkového zdravia a kondície dieťaťa. Čo sa však týka zdravia zúbkov a celej ústnej dutiny, je dôležité počas dňa dodržiavať základné pravidlo: vyhnite sa celodennému „zobkaniu“. Medzi jedlami musia byť dlhšie intervaly, aby slina mala dostatok času vytvoriť ochrannú bariéru zuba. Inak pri neustálom pojedaní či pití je znížené pH pod 5,5 a vyššie riziko vzniku zubného kazu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nedarí sa vám schudnúť? Úbytok kíl ovplyvňuje aj vitamín P

Odkedy je možné začať čistiť zúbky sonickou kefkou? Je sonická kefka lepšia ako klasická pre deti a prečo?

Rotačná alebo sonická kefka je vhodná pre deti od 3-4 rokov, je to dôležité, aby si dieťa neublížilo. Rodič kontroluje dieťa a dočisťuje mu zuby aj po umývaní sonickou či rotačnou kefkou až do 12 rokov. Podľa štúdií sú sonické kefky šetrnejšie. Sonická kefka vyčistí zuby až o 75 % efektívnejšie než manuálna kefka.

Ja odporúčam, aby ste kefky striedali a deti si občas vyčistili zuby klasicky. Je to super pre rozvoj motoriky. Mechanická, teda klasická kefka, by mala mať jemné, husté vlákna a menšiu hlavičku, ktorá vyčistí aj ťažšie dostupné miesta.

Čím čistiť medzizubné priestory, a najmä ako, keďže deti veľa trpezlivosti nemajú? Máte nejaké tipy, ako ich motivovať a naučiť ich to?

Komplexná ústna hygiena začína a končí v medzizubných priestoroch. Akonáhle sa dva zuby dotýkajú, je nutné čistiť medzizubný priestor. Použiť na to môžete medzizubnú kefku alebo flosspic (šabličku), všetko záleží od veľkosti medzizubného priestoru. Pre nadviazanie lepšej spolupráce mi pomáha dentálna hygiena. Rodič je presne inštruovaný, čo je lepšie pre jeho dieťa, a ako a s čím dočisťovať.

Prečo sa starať už o mliečne zuby, keď čoskoro aj tak vypadajú?

Úplná výmena mliečnych zubov za trvalé nastáva v období 12-14 rokov, preto je dôležité sa o mliečne zuby starať rovnako ako o trvalé.

Zdravie ústnej dutiny je nevyhnutné pre:

  • verbálnu a neverbálnu komunikáciu,
  • príjem potravy či vyjadrenie emócií,
  • má dopad na správanie,
  • kvantitu a kvalitu spánku,
  • a celkovo život dieťaťa.

Ak dieťa pociťuje bolesť pri jedení, odmieta stravu alebo preferuje len určité potraviny. Nedostatočne prežúvanie a bolesti brucha môžu viesť k neprospievaniu v raste. Ak je mliečny chrup deštruovaný kazom, a ten sa cez korene dostáva do kosti, môže takáto infekcia postihnúť aj zárodok trvalého zuba. Preto je starostlivosť o mliečne zuby rovnako dôležitá, ako starostlivosť o trvalý chrup.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
S užívaním paracetamolu to netreba preháňať: Kedy liečivo neúčinkuje a kedy môže ublížiť?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR, Bielaperla.sk
Odporúčame