Popraskaná a suchá pokožka? Spoznajte 10 možných príčin a odstráňte ich

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Ak pokožka zostane suchá, svrbivá a na dotyk drsná, treba ju urýchlene dostať naspäť do dobrej kondície. Pri narušení jej prirodzených funkcií sa zvyšuje sa riziko prestupu infekcie a aj poškodenia UV žiarením. Prinášame zoznam príčin a praktické tipy, ako si so suchou pokožkou poradiť.

1. Príliš často sa umývate

Suchá pokožka sa najčastejšie objavuje na dlaniach, predlaktiach a tvári. Časté umývanie vedie k úbytku prirodzenej vrstvy lipidov, ktoré udržujú zdravú štruktúru pokožky. Z tohto dôvodu sa neodporúčajú ani príliš horúce sprchy a kúpele. Používajte mydlá s obsahom prírodných olejov, ktoré sú k pokožke šetrnejšie. Ak kúpeľ, tak v mierne teplej vode a so šálkou pomletých ovsených vločiek.

2. Používate nesprávnu čistiacu kozmetiku

Starostlivo sledujte, aké pH majú mydlá a sprchové gély, ktoré bežne používate. Približná hodnota pH ľudskej pokožky je 5,5. Táto mierna kyslosť vytvára prirodzenú bariéru pred mikróbmi a škodlivými látkami. Nesmie byť narušená zásaditými mydlami s obsahom agresívnych častíc.

3. Preháňate to s pílingom

Pílingom sa síce zbavíte šupiniek a odumretých častí pokožky, vďaka čomu na chvíľu vyzerá lepšie. Mali by ste však pokožke zabezpečiť starostlivosť, ktorá obnoví jej rýchlu regeneráciu. Vyskúšajte domáci píling z kryštálového cukru a olivového oleja. Kryštáliky očistia pokožku, olivový olej uzamkne hydratáciu a vytvorí ochrannú vrstvu pred vysušovaním.

4. Používate ten istý krém po celý rok

Počas zimných mesiacov je vo vzduchu menej vlhkosti, vzduch je suchší a voda sa z pokožky odparuje rýchlejšie. Vymeňte ľahký denný krém za silnejší hydratačný s obsahom prírodných olejov (mandľový, avokádový, argánový olej, bambucké maslo). Uvidíte, že pokožka bude hebká a vyživená, a vy si nebudete musieť krém nanášať tak často.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemne popraskaná pokožka na rukách: Vyskúšajte niekoľko domácich receptov


5. Používate krém v nesprávnom čase

Na to, aby pleťový krém (ale aj krém na ruky) prenikol do pokožky, potrebuje správne podmienky. Umyte si pokožku vlažnou vodou a do ešte miernej vlhkej pokožky naneste krúživými pohybmi vrstvu krému. Vystihnete tak moment „uzatvárania“ pokožky a krém tak prenikne hlbšie do štruktúry.

6. Nemáte dostatočný pitný režim

K tomu, aby si vaša pokožka uchovala hydratáciu a pružnosť, musí mať vaše telo dostatok vody. Ak je denný príjem tekutín nižší, dehydrované telo zníži zásobovanie pokožky, aby udržalo dostatok vody pre vnútorné orgány. V ohrození sú najmä starší ľudia, ktorí nepociťujú smäd. Rovnako tak menej pijeme aj počas zimy. Jeden 150 ml pohár každú hodín a kríza je zažehnaná!

7. Máte povolanie, ktoré ohrozuje kvalitu vašej pokožky

Toto sú rizikové faktory, ktoré môžu mať vplyv na kvalitu pokožky:

• Trávite veľa času vonku – UV žiarenie spôsobuje starnutie pokožky a studený vietor ju vysušuje (poľnohospodári, doručovatelia,…)
• Musíte si kvôli zvýšenej hygiene často umývať ruky (v zdravotníctve, potravinárstve,…)
• Ste v pravidelnom kontakte s agresívnymi chemickými látkami (upratovacie služby, chemický priemysel, automobilový priemysel,…)

Prácu kvôli tomu, samozrejme, nemeňte, dbajte však na správnu a dostatočnú hydratáciu a majte vždy po ruke krém, dezinfekčné obrúsky alebo gél, prípadne krém s ochranným faktorom. Pamätajte aj na pokrievku hlavy, ak pracujete vonku.


Mohlo by vás zaujať: Popraskaná pokožka na rukách: Ako s ňou konečne skoncovať?


8. Vystavujete pokožku nepriaznivému počasiu

Ak viete, že každú zimu trpíte suchými lícami, popraskanou kožou na rukách alebo sa vám objavia lupiny vo vlasoch, urobte všetky opatrenia k tomu, aby ste pokožku, ktorá je v priamom kontakte s mrazivým vzduchom, ochránili. Používajte hustejšie krémy, noste rukavice, šály aj čiapky.

9. Máte ochorenia, ktoré narúšajú hydratačnú rovnováhu kože

Patria sem ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, psoriáza, ekzém, ale aj skutočnosť, že hydratačná rovnováha kože je daná geneticky a kožné typy sú dedičné. Tak, ako sa dedí sklon k mastnej a aknóznej pleti, môžete zdediť aj suchý kožný typ. Aj užívanie niektorých liekov môže mať negatívny vplyv na pokožku (napr. diuretiká a niektoré antibiotiká).

10. Prechádzate hormonálnymi zmenami

V dôsledku poklesu hladiny estrogénu trápi mnoho žien po menopauze suchá a svrbivá pokožka. Vaša koža potrebuje v tomto období stravu bohatú na zdravé tuky. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny udržiavajú membránu okolo každej kožnej bunky v dobrej kondícii a chránia tak pokožku pred vysychaním. Zdrojmi sú losos, sardinky, tuniak, ľanové semienka, chia semienka, vlašské orechy.


Ako sa s popraskanou a suchou pokožkou snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.





Zdroj: Mia
Odporúčame