Meky tu bude naveky: Hudba Mira Žbirku stále boduje, toto sú ocenenia, na ktoré bol nominovaný

Miro Žbirka

Hudba Mekyho Žbirku stále boduje (Zdroj: sk.wikipedia.org/Bratislavská župa)

Album Posledné veci od legendárneho speváka a skladateľa Mira Žbirku bol označený v rôznych anketách hudobných portálov a časopisov za jeden z najlepších albumov minulého roka. Nominácie získava aj v rôznych prestížnych anketách, napríklad v Anděl Coca – Cola 2022, kde ich ich získal najviac. Sošku Anjela má šancu získať až v štyroch kategóriách: Album roka, Skladba roka, Sólový interpret a Slovenský album. Informoval o tom PR manažér Rado Mešša.

V pláne je veľkolepý hudobný klip

Rôzne nominácie za album má aj v cenách Žebřík. Do kategórie Album roka ho na cenách Radio Heads Awards Rádia_FM nominovali poslucháči aj odborní novinári. Už túto jar na prelome apríla a mája sa album Posledné veci pripomenie novým videoklipom ku skladbe Ako Boh, ktorú si vybrali fanúšikovia na sociálnej sieti. Klip sa bude točiť 3. apríla v pražskej Lucerne.

Miesto nakrúcania bude veľmi symbolické, pretože práve na tomto mieste sa Miro Žbirka zoznámil s manželkou Katkou. V Prahe tiež niekoľko rokov spolu bývali. Vypredaná Lucerna okrem iného znamenala pre rôznych hudobníkov na Slovensku aj Česku dôležitú métu v kariére. Podobu klipu pripravuje Mekyho syn David Žbirka, ktorý je aj producentom albumu. David má so skladbou a priestorom rovnako silné prepojenie ako jeho rodičia.

Pre fanúšikov chystá jeho manželka rôzne podujatia 

Katka Žbirková pripravuje so svojím tímom pre fanúšikov rôzne prekvapenia, ktoré budú dôstojným vrcholom spomienky na život a dielo československej hudobnej legendy. V máji má tiež vyjsť špeciálna kniha Memory Book – Miro Žbirka – Roky a dni. „Počas príprav výstavy Roky a dni som na sociálnych sieťach poprosila fanúšikov, aby mi poslali všetko, čo by sa nám mohlo hodiť. Netušila som, že toho bude toľko,“ hovorí Katka Žbirková.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Testovanie Slovákov: Všetky otázky zvládne iba skutočný krajan

„posielali plagáty, fotky, podpisy, vstupenky, zošity s výstrižkami a i iné veci. Samozrejme, že sme nemohli na výstavu použiť všetko, ale časť z nich použijeme práve v knihe Memory Book, ktorú pripravujeme. Budú v nej okrem spomienkových rozhovorov Mekyho kolegov aj fotografie a rôzne veci od fanúšikov, na ktoré sme už na výstave nemali miesto,“ dodala o novej knihe, ktorá bude v predaji exkluzívne len na výstave.

„Niečo z toho, čo teraz chystáme, mal v pláne ešte Meky. Napríklad ďalší box LP vinylov všetkých albumov, ktoré vydalo Universal Music,“ zakončila vdova po našej významnej hudobnej legende. Miro Žbirka zomrel 10. novembra 2021. Jeho hudba je známa naprieč rôznymi generáciami Slovákov a Čechov, ktorí si jeho pamiatku môžu pripomenúť nielen prostredníctvom kultových skladieb, ale aj vďaka rôznym podujatiam, ktoré organizuje Mekyho rodina po jeho smrti.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame