Postrach menom plešina: Pripôsobte jej svoj účes správne

Holá hlava

thinkstockphotos.com

Strata vlasov straší mnohých pánov, aj keď si to navonok často nechcú pripustiť. Predsa len, zdravá a hustá koruna krásy je symbolom mladosti a plodnosti – a to nielen ženská, ale aj tá mužská. Osudu a prírode sa však ujsť nedá a tak padajúce vlasy skôr či neskôr potrápia väčšinu príslušníkov silnejšieho pohlavia. Ako sa s touto zmenou vyrovnať?

Osudná strata vlasov sa skôr či neskôr dotýka 70 percent mužov. Je to citlivá záležitosť, ktorá sa často mení v posadnutosť. Avšak preriedené štice britských hercov Juda Lawa a Jasona Stathama sú predmetom túžby mnohých žien. Stala sa snáď plešatosť novou módou? Rozhodne je potrebné pristupovať k vlastnej strate vlasov v úplnom pokoji. To, že stratíte vlasy, neznamená, že nastáva čas samoty a beznádeje.

Vypadávanie je prirodzený jav

Vypadávanie vlasov je jav úplne prirodzený, a to ako u mužov, tak u žien. Odhaduje sa, že nám denne vypadne 40 až 100 vlasov. Niekedy sa však rozvinie alopécia, ochorenie spôsobujúce vypadávanie vlasov. U mužov prichádza zvyčajne okolo dvadsiateho roku života a môže viesť k čiastočnému vypadaniu štice alebo k úplnej holohlavosti.

V oboch prípadoch vedie tento stav – vyvolávajúci u mužov úzkosť – k tomu, že muži zmenia spôsob, ako sa češú, aby sa pokúsili zakryť stratu objemu. Trochu zaskočení vývojom sa pritom niekedy rozhodnú k úplne zlému riešeniu: nechajú si narásť dlhšie vlasy. ,,Nechať si narásť vlasy alebo ich udržiavať dlhé je to najhoršie, čo sa dá urobiť: holé miesta na hlave sa tým ešte zvýraznia,“ podotýka Vladimir Vreva z parížskeho kaderníckeho salónu Guild Hairdressing.


Mohlo by vás zaujať: A je po holej hlave: Vedci zistili, čo spôsobuje vypadávanie vlasov


Zvážte svoje možnosti

Než sa rozhodnete pre nový účes, zvážte, koľko vlasov vám chýba, radí francúzsky denník Le Figaro. Holohlavosť zvyčajne začína vývojom takzvaných kútov a rednutím vlasov na temene, čiže v „koliesku“, v reči kaderníkov víru, na vrcholku hlavy.

Ak máte silné vlasy a spodná časť hlavy nie je príliš preriedená, dajte sa ostrihať na krátko ako americký herec Ben Affleck, ktorému sa začínajú tvoriť kúty a rednúť vlasy na temene.

Čím kratšie, tým lepšie

Ak je vaša situácia beznádejná, nezúfajte. Spomeňte si na Juda Lawa, ktorému jeho plešatenie v pokročilom štádiu nebránilo v tom, aby bol v roku 2004 označený americkým časopisom People za najsexi muža roka. ,,Keď skutočne jasne vystupuje lebka, dajte sa ostrihať veľmi, veľmi na krátko. Paradoxne je to často najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s plešinou,“ radí kaderník Vladimir. Je to tiež dôkaz, že ste sa s plešinou vyrovnali. Uvedomte si, že dlhé vlasy, ktoré ste nechávali rásť po stranách hlavy, a ktoré ste usilovne česali cez vrchol hlavy, nikoho neoklamali.


Mohlo by vás zaujať: Liek na plešinu menom transplantácia vlasov: Aké sú vaše možnosti?


Holá hlava pre tých s peknou lebkou

Pre tých najodvážnejších je dobrým prostriedkom úplné vyholenie hlavy. Americký herec Bruce Willis či futbalista Zinedine Zidane sa k tomuto kroku k svojmu prospechu dávno odvážili. Tento strih, ak ho tak môžeme nazvať, sa ale veľmi nehodí pre mužov, ktorých lebka vykazuje nerovnosti, pretože tie tak viac vyniknú.

Skúsite implantáciu?

Proti vypadávaniu vlasov neexistuje zázračný liek, a hoci niektoré medikamenty môžu vypadávanie spomaliť, môžu mať vedľajšie účinky a môžu v sebe skrývať potenciálne zdravotné riziká. Odpoveďou na vypadávanie vlasov, ktorá je bez rizika, je implantácia nových vlasov. ,,Zákazníci, ktorí sa s plešinou nedokážu zmieriť, sa rozhodujú pre transplantáciu. Za posledných desať rokov sa v tomto smere dosiahol obrovský pokrok a výsledky sú čím ďalej tým lepšie,“ tvrdí Vreva z Guild Hairdressing. Operácia, ktorá na hlave zaistí porast, je ale nákladná: od 1500 do 7500 eur – podľa množstva implantovaných vlasových štepov.


Máte vlastné skúsenosti s nadmerným vypadávaním vlasov? Ako s plešatosťou bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame