Potešte seba aj svoje okolie: 11 tipov pre svieži dych

Svieži dych

thinkstockphotos.com

Zápach z úst je problém, ktorý rieši mnoho ľudí a nemusí byť spôsobení iba zanedbaním ústnej hygieny. Môže byť za tým aj zdravotný problém a samozrejme konzumácia potravín ako je cibuľa, cesnak, rôzne koreniny a podobne. Dosiahnuť svieži dych ale nemusí byť taký problém, ako sa vám možno zdá. Stačí iba vedieť, ako na to. Okrem žuvačky totiž existujú ďalšie možnosti.

1. Zubná niť

Základom je samozrejme pravidelné čistenie zubov, ktoré je vhodné doplniť aj čistením medzizubných priestorov niťou, prípadne medzizubnou kefkou. Medzi zubami a pri ďasnách sa zachytávajú zvyšky potravy a práve tieto miesta sú ideálne pre mikróby a baktérie. Pravidelným čistením tak zabránite šíreniu mikróbov aj nepríjemného zápachu z úst.

2. Čistite aj jazyk

Na drsnom povrchu jazyka sa môžu ľahko zachytávať zvyšky jedla, odumreté bunky a baktérie. V rámci ústnej hygieny sa teda odporúča vyčistiť aj jazyk. Jazyk môžete čistiť klasickou zubnou kefkou alebo špeciálnou škrabkou na čistenie jazyka.

3. Pitný režim

Zbaviť sa zápachu z úst vám pomôže aj dostatočný príjem tekutín, hlavne čistej vody a nesladených čajov. Nedostatočná hydratácia totiž spôsobuje aj nedostatok slín. Sliny sú prirodzená antibakteriálna ochrana a pri vysušených ústach vzniká zápach z úst.


Mohlo by vás zaujať: Svieži dych aj bez prípravkov z drogérie: Pripravte si účinné ústne vody


4. Petržlenová vňať

Žujte petržlenovú vňať aj so stonkami, ktoré obsahujú množstvo šťavy. Šťava neutralizuje zápach z úst, pomáha aj pri zápachu, ktorý je spôsobený alkoholom alebo cesnakom.  Petržlenová vňať navyše čistí aj zubnú sklovinu.

5. Svieža mäta

Dva-tri lístky čerstvej mäty urobia s vašim dychom hotové zázraky. Stačí, ak ich budete niekoľko minút žuvať. Vyskúšať môžete aj čaj pripravený z čerstvej mäty. Mäta je aj obľúbenou prísadou výrobkov určených na ústnu hygienu.

6. Zelený čaj

Zápal vo vašom tele sa môže prejavovať aj ako zápach z úst. Zápal je samozrejme potrebné lokalizovať a riešiť s lekárom, ale dočasne môže pomôcť aj pitie zeleného čaju. Okrem pitia ho môžete aj kloktať alebo si ním vyplachovať ústa. Zelený čaj je vhodný aj ako náhrada za kávu.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný pach z úst: Čo býva jeho príčinou a ako sa ho zbaviť?


7. Dajte si jablko

Dajte si po jedle jablko, ktoré pomôže neutralizovať dych, zabráni nepríjemnému zápachu z úst, posilní sklovinu a odstráni nečistoty zo zubov. Ak teda nemáte po obede možnosť umyť si zuby, odhryznite si z jabĺčka. Prospeje to nie len vášmu dychu, ale aj dobrému tráveniu.

8. Prestaňte s fajčením

Nepríjemný zápach z úst je verným spoločníkom fajčiarov. Chemikálie z cigariet, ktoré sa dostávajú do úst sú zdrojom nie len zápachu, ale aj závažnejších zdravotných problémov. Fajčenie spôsobuje vysušovanie úst a dych potom páchne viac. Navyše zubný povlak, ktorý sa u fajčiarov hromadí je dokonalým miestom pre množenie baktérií.   

9. Zabudnite na sladkosti aj alkohol

Ak bojujete so zápachom z úst, konzumácia kávy, sladkostí a ostrých jedál tento problém len zhoršuje. Bude preto lepšie, ak kávu vymeníte za zelený alebo mätový čaj a sladkosti za ovocie. Alkohol by ste si mali dopriať naozaj iba príležitostne.


Mohlo by vás zaujať: Delikátny problém, ktorý trápi mnohých: Čo sa môže skrývať za páchnucim dychom?


10. Objednajte sa k zubárovi

Pokiaľ sa vyhýbate cesnaku, sladkostiam, alkoholu, nefajčíte a stále sa neviete zbaviť zapáchajúceho dychu, určite je vhodné navštíviť zubára. Okrem profesionálnej dentálnej hygieny a odstránenia zubného kameňa môže odhaliť aj príčinu zápachu z úst. Pokojne môže ísť o infekciu v ústnej dutine alebo pokazený zub.

11. Domáci recept 

Pripraviť si môžete domáci nálev, ktorý sa v ľudovom liečiteľstve používa pri problémoch so zapáchajúcim dychom. Potrebovať budete 30 g plodu anízu, 30 g plodu kmínu a 30 g listov z mäty priepornej. Na jeden hrnček použite 3 lyžičky zmesi. Zmes zalejte horúcou vodou a po vylúhovaní si ňou môžete vyplachovať ústa alebo kloktať. Odporúča sa používať ešte kým je teplá alebo vlažná.


Ktoré ďalšie tipy pre svieži dych by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame