Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky

Antiperspirant

freedigitalphotos.net

Nie je len nepríjemnosťou, s ktorou sa pasujeme počas úporných letných horúčav. Pre niekoho je problém zvýšeného potenia celoročnou nočnou morou, ktorá nezávisí od počasia, ani nadmernej fyzickej námahy. Pre niekoho je spúšťačom stres, iní sa zas potia aj v pohodových situáciách. Niekedy však môže za touto nepríjemnosťou stáť aj skryté ochorenie. Ako tento problém účinne riešiť a kedy sa treba obrátiť na odborníka?

Nezainteresovaným by sa mohlo zdať, že zvýšené potenie sa je banálny problém, ktorému netreba prikladať nijaký význam. Tí, ktorých sa ale týka, vedia svoje a svorne tvrdia, že neželané mapy v podpazuší, či kropaje potu na čele či rukách v tej najnevhodnejšej chvíli, vedia veru poriadne znepríjemniť život a neraz dostať aj do trápnej a nepríjemnej situácie. Niektorí sa potia tak viditeľne, že im to spôsobuje až psychické problémy a komplexy v bežnom spoločenskom živote. Problémom sa tak môže stať aj obyčajné podanie ruky, ktoré v „mokrej“ verzii naozaj ani trochu nepomáha predstaviť sa druhému v celkovo „pozitívnom“ svetle.


Mohlo by vás zaujímať: Keď z vás leje pot: Zaberú prírodné zázraky, kozmetika či medicína?


Existujú dva druhy nadmerného potenia

Nadmerné potenie sa odborne nazýva hyperhidróza. Potenie slúži ako ochrana pred prehriatím tela a jeho funkcia je teda termoregulačná. Normálne sa z vášho tela za 1 deň vylúči asi 1 liter tekutiny. V extrémnych prípadoch to však môžu byť až 3 litre potu za 1 hodinu. Vylúčený pot nesmrdí, zápach je až dôsledkom jeho rozkladu v podpazuší kvôli prítomným baktériám. Ak sa teda potíte viac ako ostatní, možno patríte aj vy do skupiny ľudí s týmto ochorením. Odborníci poznajú primárnu – emocionálnu hyperhidrózu, ktorá vzniká najmä pri náhlych emocionálnych výkyvoch či pri strese a sekundárnu hyperhidrózu, ktorá je len dôsledkom iných ochorení. Sekundárna hyperhidróza patrí bez váhania do starostlivosti špecialistu. Hyperhidróza môže byť len lokálna, no aj celotelová.

Prečo sa potíte viac ako ostatní?

Na vine môže byť hneď viacero príčin. Medzi tie najčastejšie patria:

  • zlá životospráva
  • nadmerné teploty
  • príliš veľa kávy, alkoholu a fajčenia
  • nadváha
  • niektoré lieky
  • niektoré ochorenia (najmä endokrinného a neurologického charakteru)
  • zvýšená fyzická záťaž
  • pikantné a horúce jedlá či nápoje
  • hormonálne zmeny v organizme (napr. menopauza)
  • aklimatizácia

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Klasické prostriedky liečby hyperhidrózy

Zbaviť sa nadmerného potenia nie je jednoduché. V drogériách a lekárňach si môžete vybrať deodoranty či antiperspiranty. Deodoranty neregulujú pot, prekrývajú len prípadný zápach. Antiperspiranty naopak vytvárajú akúsi „zátku“ vo vývodoch potných žliaz. Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť hyperhidrózy, je podstúpenie vodnej ionoforézy. Ide o stimuláciu potných žliaz elektrickým prúdom, kedy sa zablokuje produkcia potu. Aplikuje sa len na oblasť dlaní a chodidiel a treba ju absolvovať pravidelne v špecializovanom zariadení, 2-3 krát týždenne, neskôr raz za 2 týždne,  frekvencia je vysoko individuálna. Jedna lokalita vás bude stáť od 6 Eur. Niektorí sa rozhodnú aj pre operačné riešenie, ktoré buď odstráni potné žľazy, alebo preruší nervové zásobenie problematickej oblasti. Vykonáva sa pod celkovou anestéziou.

Botulotoxín patrí medzi moderné verzie liečby

Jednou z novších a v poslednej dobe využívaných metód je aj aplikácia botulotoxínu. Ten dokázateľne znižuje potenie na menej ako 10 % z pôvodného objemu. Tu je však vstupná investícia o niečo vyššia ako pri vodnej ionoforéze. Stáť vás to bude približne 250 – 300 Eur, v závislosti od miesta vykonania zákroku. Botulotoxín sa vpichuje do podpazušia, dlaní, či chodidiel. Vydrží minimálne šesť mesiacov, najviac však jeden rok. Potom je proces (v prípade spokojnosti) potrebné zopakovať.


Mohlo by vás zaujímať: Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí


Liečba prírodou účinkuje

Nie vždy sa však musíte obracať s pomocou na lekárov. Častokrát vie účinne pomôcť aj matka príroda, či jednoducho len zásoby zo špajze. Na zvýšené potenie vám ponúkajú tieto lieky:

  • šalviový čaj – šalvia je osvedčeným prírodným liekom proti poteniu. Sťahuje potné žľazy na celom tele a tak účinne zabraňuje poteniu. Nie je však vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, ani malé deti.
  • sóda bikarbóna s čajovníkovým olejom – zmiešajte lyžičku sódy bikarbóny s niektorým z tekutých dezodorantov a pridajte do neho aj 5 – 6 kvapiek teatree oleja. Potierajte ním postihnuté oblasti a pocítite úľavu od potenia.
  • voda s citrónovou šťavou – citrón je jednoducho zázrak. Nielen, že pomáha chrániť zdravie, zásobuje nás cennými vitamínmi, pomáha čistiť škvrny v domácnosti, ale účinkuje aj pri potení. Vodou, zmiešanou s citrónovou šťavou si jednoducho potierajte miesta zvýšeného potenia.
  • vodka – nie, nie, jej pitím si veru nepolepšíte. Ak si chcete pomôcť, radšej ju zmiešajte s vodou v pomere 1:2 a aplikujte do podpazušia.
  • jablčný ocot – ak to vaše chuťové bunky znesú, dožičte si každý deň šálku vody s pár lyžičkami jablčného octu. Pomôže nielen s potením, ale aj s detoxikáciou organizmu.
  • esenciálne oleje – šalvia, lišajník, rozmarín, citrónová tráva, teatreeoil – všetky z nich majú antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu obmedzujú zápach potu.
  • chmeľ – nielen v pive, ale aj v kozmetike dokáže zázraky. Ak sa použije vo forme dezodorantu, slúži ako antimikrobiálna látka, ktorá zabraňuje zlúčeniu baktérií s potom a následnému nepríjemnému zápachu.

Máte problémy s nadmerným potením sa? Ako ich riešite? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame