Objavili sa vám v záhrade, pivnici či dome potkany? Možno ani netušíte, že ich máte – zbavte sa ich čím skôr!

Potkan

Potkany vzbudzujú strach aj prenášajú choroby (Zdroj: GettyImages)

Potkany dokážu vzbudiť strach, spôsobiť nemalé škody na majetku a prenášať infekčné choroby. Neželaní návštevníci nachádzajú v okolí našich príbytkov zdroj vody, potravy aj bezpečný úkryt pred dravcami. Preto sa im nemôžeme čudovať, že vyhľadávajú práve naše záhrady, šopy a pivnice. Akými spôsobmi sa ich však dokážeme zbaviť?

Potkan obyčajný sa vyskytuje takmer na celom Slovensku. Ide o 15 až 20 centimetrov veľkého hlodavca sivohnedej farby s hrubým, šupinatým chvostom. Občasné stretnutie s týmto zvieratkom v lese alebo na poli môže byť milým spestrením dňa, ak ale vídate celé potkanie rodiny vo svojom záhradnom domčeku alebo počujete ich zvuky z pivnice, určite sa nepotešíte. Spôsobov, ako sa ich zbaviť, je našťastie hneď niekoľko.

Kde potkany nájdeme?

Potkany sa najčastejšie zdržiavajú na pokojných, tmavých miestach v blízkosti pitného zdroja. Ide o všežravcov, ktorí si v pivnici alebo šope radi pochutnajú na uskladnených obilninách, semenách alebo zelenine.

Potkany obľubujú aj prítomnosť iných domácich zvierat, napríklad prasiat alebo sliepok, ktorých príbytky im poskytnú ideálne miesto na hniezdenie a rozmnožovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na pitie z plechovky: Potkaní vírus môže skoliť aj vás!


Úprava domu a záhrady

Už vieme, čo potkany vyhľadávajú. Ako im môžeme zabrániť, aby sa u nás udomácnili? Najdôležitejšia je kontrola škár, okien a iných otvorov, ktorými sa potkany môžu dostať do pivnice, na povalu alebo priamo do domu. Nikde totiž nenarobia toľko problémov, ako priamo v dome.

Skontrolujte okolie terasy, uskladnené drevo alebo iné predmety v blízkosti domu, ktoré vytvárajú pre potkany úkryt. Na miesta, ktoré potkanom poskytujú pohodlie a tmu, môžete neskôr umiestniť pasce alebo jed.

Odporúčame tiež zabrániť prístup k studniam, vývodom vody z domu a k odtokovým rínam. Ak sa na vašom pozemku nedostanú k vode, pravdepodobne ho opustia.

Deratizácia na vlastnú päsť

Použitím jedu na potkany alebo vhodných pascí môžete kontrolovať populáciu potkanov na vašom pozemku. Pri použití jedu ale dávajte pozor na ostatné zvieratá, ktoré chováte, najmä psy a mačky. Ak sa k jedu dostanú, môže im vážne ublížiť. Pasce sú najefektívnejšie v období, keď potkany ešte nie sú premnožené, s ich použitím preto netreba vyčkávať.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa nežiadúcich návštevníkov: Tieto metódy vyženú myši z domácnosti


Prirodzený nepriateľ

Osvedčeným pomocníkom pri redukcii populácie potkanov sú mačky. Dospelé jedince sa im dokážu vzoprieť, mláďatá potkanov ale mačkám poslúžia ako chutná večera. Rovnako prítomnosť psa na pozemku dokáže potkany odplašiť. Aj keď sa pes potkanmi prirodzene neživí, dokáže ich vyhľadať a usmrtiť.

Elektronický plašič potkanov

Zariadenie, ktoré potkanov plaší, funguje na miestach, kde použitie jedu nie je bezpečné, napríklad kvôli iným zvieratám alebo deťom. Môžete ho použiť v záhrade aj v interiéri a jeho cena začína už na sume 20 eur.

Plašič zoženiete v každom väčšom obchode s domácimi a záhradnými potrebami. Ak nie je množstvo potkanov priveľké, dokáže ich odpudiť vysielaním intervalového žiarenia.

Potkany sa rozmnožujú veľmi rýchlo, s riešením tohto problému sa preto neoplatí čakať. V najhorších prípadoch môže byť nutné privolanie deratizačnej služby. Potrebné opatrenia by ste mali urobiť hneď ako si všimnete potkaní trus alebo poškodené vrecia s obilninami.


Čo pri boji s potkanmi najlepšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame