Potraviny v našich obchodoch: Verte im, hovoria odborníci

Nakupovanie

thinkstockphotos.com

Internet dnes ponúka množstvo rôznych informácií o stravovaní, potravinách a ich škodlivosti či prospešnosti. Nečudo, že človek má v nich problém sa zorientovať a po dlhšom skúmaní tejto problematiky má zrazu pocit, že by nemal jesť vôbec nič. Všetko má totiž svojich zástancov a odporcov. Podľa odborníkov sú však masovo vyrábané potraviny kvalitné a netreba sa ich báť.

Verejnosť má v súčasnosti k dispozícii množstvo informácií o pozitívnych a negatívnych vplyvoch potravín na život, mnohé z nich sú však nepresné a zavádzajúce, upozorňujú riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová a gastroenterológ a odborník na zdravú výživu Peter Minárik. „V súčasnosti sa vyrábajú potraviny najbezpečnejšie v histórii, legislatíva a regulácie pre potravinársky priemysel sú najprísnejšie v histórii, napriek tomu sú niektoré potraviny démonizované,“ uviedla Halgašová.

Všetko s mierou

Najviac klamlivých informácií sa podľa spomínaných odborníkov šíri o pečive, mlieku, margaríne, cukre a mäse. Kľúč k zdravému stravovaniu je pritom jednoduchý, každý človek by mal mať vyvážený príjem a výdaj energie. „Najdôležitejšia je porcia, ktorú si doprajeme,“ vyjadril sa Minárik, ktorý odporúča konzumovať predovšetkým celozrnné pečivo, v primeraných množstvách sa však ľudia nemusia vzdať ani potravín z bielej múky.


Mohlo by vás zaujať: Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?


Doprajte si pohár mlieka

Mýtmi je opradené aj mlieko. Hovorí sa o ňom napríklad, že zahlieňuje organizmus, nie je to však pravda. Je naopak významným zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú dôležité pre stavbu kostí a zubov i pre fungovanie nervového systému a svalov. „Vápnik z mlieka a mliečnych výrobkov sa ľahko vstrebáva do ľudského organizmu,“ prezradil ďalej Minárik. 

Ideálne je sladiť medom

Podobné nepravdivé informácie sa šíria aj o tukoch – masle, olejoch a margarínoch, ktoré sú zdrojom mnohých zdraviu prospešných látok. Aj v tomto prípade však platí zásada primeraného a vyváženého príjmu. O sladidlách sa zase hovorí, že sú karcinogénne. „Nie je to pravda, pretože ich bezpečnosť sa pravidelne monitoruje a vedecky overuje v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami,“ povedala Halgašová, podľa ktorej by spotrebitelia mali vedieť, že cukry, či už monosacharidy alebo disacharidy, by mali tvoriť maximálne 10 percent denného energetického príjmu. Množstvo ľudí to však nedodržiava. Pre vyvážený príjem a výdaj energie odporúčajú odborníci piť nesladené nápoje alebo také, ktoré majú nízky obsah cukru. Veľa ľudí preferuje pri konzumácii hnedý cukor, ktorý sa však vyznačuje takmer rovnakou energetickou hodnotou, akú má biely cukor. Rozdiel medzi nimi je predovšetkým v množstve minerálnych látok, ktorých má hnedý cukor viac. Najlepšie stráviteľný je však med.


Mohlo by vás zaujať: Jesť zdravo a nezruinovať sa? Odborník radí, ako na to


Nezabudnite na ryby

Zdraviu prospieva aj konzumácia mastnejších rýb, ktoré sú zdrojom nenasýtených esenciálnych omega 3 a omega 6 mastných kyselín. „Týždenne sa odporúča zjesť 100 až 200 gramov rýb,“ spresnila Halgašová. Pred červeným mäsom má podľa odborníkov prednosť mäso hydinové. Odporúčaná týždenná dávka bravčového a hovädzieho je maximálne 500 gramov za týždeň. 


Dôverujete kvalite potravín v našich obchodoch? Napíšte ostatným čitateľom svoje poznatky a skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA
Odporúčame