Poznáte blahodarný cédrový olej? Podľa príslovia je liekom na 100 chorôb

Cédrový olej

facebook.com/Dr-Feelgood

Obľúbený liečebný prostriedok tradičnej ruskej medicíny nesie prívlastok „liek na 100 chorôb“. Ruskí liečitelia využívajú dar získaný z plodov sibírskej prírody na liečbu mnohých neduhov a svorne tvrdia, že by ho mali užívať tí, ktorí chcú byť zdraví a prežiť dlhý život.

Za všetko môžu oriešky sibírskej borovice

Cédrový olej sa vyrába lisovaním za studena z orieškov borovice Pinus Sibirica, ktorá bola medzi domácimi obyvateľmi uctievaná od čias staroveku. Sibírska borovica rastie v panensky čistej prírode sibírskej tajgy, kde má ideálne podmienky.

Zber a príprava určujú kvalitu

Dôležité je, aby sa na výrobu oleja použili len plody, ktoré samy spadnú na zem. Ráňanie šišiek výrazne znižuje kvalitu cédrového oleja a jeho liečivé vlastnosti, preto je u serióznych výrobcov neprípustné. Pri výrobe, ba ani užívaní sa nesmú používať kovové nástroje, pretože ničia cenné živiny.

Chutí, ľahko sa vstrebáva a vyživuje

Tajomstvo liečivých schopností cédrového oleja spočíva vo výnimočnom zložení píniových orieškov. Vedecké výskumy označili oriešky z cédra za bohatý zdroj bielkovín, podľa niektorých sú ich množstvá dokonca vyššie ako v mäse. Cédrové oriešky obsahujú aminokyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky.


Mohlo by vás zaujímať: Všestranný pupalkový olej: Bojuje proti starnutiu, impotencii aj Alzheimerovi


Zloženie je výnimočne pestré

Z vitamínov sú zastúpené najmä vitamíny A, E, D a skupiny B. Len pre zaujímavosť, obsah vitamínu E je až päťkrát vyšší ako v olivovom oleji. Hojnosť vitamínov skupiny B výrazne zlepšuje náladu.

Pri vymenúvaní minerálov a stopových prvkov by bolo jednoduchšie uviesť tie, ktoré cédrový olej neobsahuje. Napriek tomu najviac zastúpené sú draslík, vápnik, horčík, železo, mangán, zinok, kremík a mnoho ďalších.  

Odborné vedecké štúdie potvrdzujú, že…

Poklad tradičnej ruskej medicíny sa stal predmetom skúmania odborníkov z celého sveta. Ruskí vedci označujú cédrový olej za bojovníka proti chrípke, prechladnutiu, kožným problémom, vredom predkolenia, žalúdočným vredom a najrozličnejším alergickým ochoreniam. Vedecké bádanie dokazuje, že olej z píniových orieškov pomáha pri chronickom únavovom syndróme, podieľa sa na zlepšení celkovej výkonnosti a obranyschopnosti organizmu.

Ako cédrový olej užívať?

Pred začatím užívania sa odporúča detoxikácia, aby mohol organizmus človeka lepšie vstrebať živiny, ktoré mu cédrový olej poskytuje. Pri prechladnutí, únave, vysokom cholesterole či pre posilnenie imunitného systému sa užívajú 1 až 2 čajové lyžičky 2-krát denne, ideálne 30 minút pred jedlom. Vždy používajte umelú alebo drevenú lyžičku! Kúra by mala trvať aspoň mesiac, potom je potrebné zopakovať ju ešte minimálne dvakrát.


Mohlo by vás zaujímať: Kokosový olej: Menej kalórií v kuchyni a balzam pre vašu pokožku v jednom


Vhodný aj na vonkajšie použitie

Cédrový olej sa osvedčil aj pri vonkajšom použití. Poradí si s popáleninami, kožnými chorobami, lupinami i vypadávaním vlasov. Dámy ocenia schopnosti oleja omladiť pokožku, pretože jej dodáva pevnosť  a pružnosť. Dokonca je prospešný aj pre mastnú pleť, lebo eliminuje tvorbu kožného mazu. Po aplikácii na vlasy sa účinok prejaví vo forme lesku a hebkosti.

Koľko stojí?

100% prírodný olej, ktorý sa vyrába lisovaním za studena, nie je lacnou záležitosťou, ale investovať do zdravia sa vždy vypláca. Cena za jedno 250 ml balenie sa pohybuje okolo 45 eur.


Chutnali ste už cédrový olej? Ako vám chutil? Pomohol vám na nejaké neduhy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: facebook.com/Dr-Feelgood, facebook.com/Dr-Feelgood, Mirka
Odporúčame