Pozor, kliešte sú aktívne už od jari: Ako sa chrániť a čo vám hrozí?

Vyberanie kliešťa

gettyimages

Stačí len 5 až 10°C na to, aby opäť nabrali na aktivite. Reč je o kliešťoch, ktoré sa prebúdzajú už skoro na jar a nesú so sebou znak istého nebezpečenstva pre zvieratá aj ľudí.

Na Slovensku žije viac ako 20 druhov kliešťov, majú svoje charakteristické regióny výskytu a zrejme netreba nikomu pripomínať, že ak si človek nájde na koži prisatého kliešťa, mal by maximálne spozornieť.

Infikované kliešte totiž prenášajú vírusy a spôsobujú celý rad nepríjemných a vážnych ochorení, najmä encefalitídu a lymskú boreliózu. Práve nebezpečenstvo kliešťovej encefalitídy je azda najväčšie. Ako sa prejavuje a ako prebieha liečba?

Čo je encefalitída?

Ide o zápalové ochorenie, ktoré postihuje mozog a mozgové blany. Jeho príčinou sú mikroorganizmy, najmä herpes vírusy a arbovírusy, ktoré sú prenášané infikovanými kliešťami. Uvádza sa, že 2 % zo všetkých kliešťov na Slovensku sú nositeľmi tohto závažného ochorenia.

Každým rokom sa počet infikovaných ľudí zvyšuje a mapa zamorenosti kliešťami sa rozširuje. Arbovírusy môžu spôsobiť primárnu encefalitídu, kedy napadnú priamo nervové tkanivo a celé ochorenie má rýchlejší a vážnejší priebeh. Alebo ide o sekundárnu encefalitídu, kedy sa rozšíria z inej napadnutej časti tela. Ochorenie vtedy trvá dlhšie a zároveň sa vyskytuje častejšie.

Rizikové oblasti

Epidemiológovia každoročne upozorňujú na endemické oblasti, teda oblasti s najväčším výskytom nakazených kliešťov. Kritické sú oblasti pozdĺž rieky Váh (od prameňa až po Dunaj), na Záhorí, v pohorí Tríbeč, v okolí Rožňavy, južných okresoch a na Považí. To však neznamená, že neželaný suvenír si nemôžete doniesť aj pri potulkách prírodou na východnom Slovensku.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Kto je najviac ohrozený?

Mnoho ľudí si už myslelo, že ak sa vyhnú rizikovým oblastiam a nevyberú sa na výlet do prírody, tak sú ochránení. Kliešť nie je vyberavý a napadne každého, kto mu skríži cestu. Najčastejšie obývajú listnaté a zmiešané lesy, parky a lesoparky, výnimkou však nie sú ani výsadby stromov na panelákovom sídlisku, či dokonca vaša vlastná záhrada s vysokou trávou. Pre meniace sa klimatické podmienky sa posúvajú aj do čoraz vyšších nadmorských výšok – nad 800 m n.m., takže už dávnou nie sú kliešte “výsadou” nížin.

  • Encefalitída má výrazne horší priebeh u malých detí a ľudí vo vyššom veku.
  • Rizikovou skupinou sú aj ľudia, ktorých imunitný systém je oslabený, z dôvodu vážneho ochorenia a komplikovanej liečby (chemoterapia, transplantácia, AIDS).
  • Ľudia, ktorí sú prirodzene v prírode častejšie (lesníci, geodeti, lesní robotníci, bežci), by mali zvýšiť svoju opatrnosť a prijať všetky opatrenia v rámci prevencie.

Ako sa kliešťová encefalitída prejavuje?

Našli ste si prisatého kliešťa, podarilo sa vám ho odstrániť a “čo teraz? Ak bol infikovaný, príznaky na seba nenechajú dlho čakať. V prvej fáze, ktorá nastupuje približne na 7. – 14. deň od napadnutia kliešťom sa človek cíti ako pri chrípke – je malátny, unavený, sťažuje sa na bolesť hlavy, kĺbov, pridáva sa kašeľ a svetloplachosť. Táto fáza trvá približne týždeň.

Po nej nasleduje relatívne bezpríznakové obdobie, kedy sa pacient cíti veľmi dobre. Môže trvať 4 – 20 dní. Následne ochorenie udrie v plnej sile a postihuje centrálny nervový systém. Objavujú sa silné bolesti hlavy, šije, horúčka vyššia ako 40 °C, nevoľnosť, zvracanie. V kritických stavoch dochádza k poruchám koordinácie, obrne hlavových a periférnych nervov, poruche vedomia, kóme až smrti.

Pacient musí byť už v prípade prvého podozrenia hospitalizovaný v nemocnici, na infekčnom alebo neurologickom oddelení. Prepustený je približne po 2 – 3 týždňoch, s dobou ďalšieho liečenia a prípadnej rehabilitácie 3 – 4 mesiace.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešte opäť útočia: Kde si treba dávať pozor a čo robiť, keď sa už prisaje?


Liečba a prevencia

Priebeh liečby kliešťovej encefalitídy je náročný. Liek totiž neexistuje a lekári iba zmierňujú symptómy. Záleží od pacientovej imunity, ako sa s dávkou nebezpečného vírusu dokáže popasovať a aké následky si do ďalšieho života ponesie. Môže trpieť poruchami spánku, depresiou, zhoršenou koncentráciou, až obrnou a invaliditou. Preto je veľmi dôležité nepodceniť prevenciu:

  1. Pri pobyte v prírode sa držte hlavných trás, vyhýbajte sa vysokých trávnatým porastom a hustým kríkom.
  2. Dbajte na to, aby vaše oblečenie pokrývalo čo najväčší povrch tela. Vždy voľte pevnú obuv.
  3. Používajte repelenty a insekticídy.
  4. Po návrate domov sa dôkladne skontrolujte. Prisatého kliešťa okamžite odstráňte. Čím dlhšie je prisatý, tým viac infekcie do rany na vašej koži vylúči.
  5. Jedinou, skutočne účinnou formou prevencie je očkovanie, ktoré poskytuje až 99 % účinnosť. Pozostáva z 3 vakcín, ktoré sú aplikované v priebehu 10 – 15 mesiacov a poskytuje ochranu na ďalšie dve sezóny.

Pozor! S aplikáciou prvej dávky je vhodné začať v mesiacoch október – apríl. Zaočkovanosť populácie proti kliešťovej encefalitíde je 1 – 2 %. Vzhľadom k trvalým následkom, ktoré toto vírusové ochorenie môže spôsobiť, ide v niektorých prípadoch, najmä ak trávite veľa času v prírode, o hru s vlastným zdravím.


Aké skúsenosti s kliešťami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame