Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na to, že kliešte sa vyskytujú aj v mestskom prostredí. Objavujú sa napríklad v mestskej zeleni, v parkoch, ale aj v záhradách rodinných domov, na cintorínoch, v lesoparkoch a v rozličných rekreačných zónach.
„Môžu sa vyskytovať v princípe všade, kde je vyššia tráva a kríky, dostatočne vlhký vzduch a kde sa pohybujú potenciálni hostitelia – zvieratá a človek,“ priblížila Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Zvýšené riziko výskytu kliešťov je podľa nej na lúkach, pasienkoch, pozdĺž lesných chodníkov a vodných tokov či na rozhraní lesa a lúk.
Výnimkou nie sú ani vyššie horské oblasti
Kliešte obľubujú dubovo-hrabové lesy do nadmorskej výšky 600 až 800 metrov, informovala Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR. V posledných rokoch sa podľa nej začali objavovať aj vyššie v horských oblastiach – do výšky 1000, ojedinele do 1400 metrov nad morom.
Na tieto druhy si dajte pozor
Rizikové sú najmä oblasti, kde už bol zaznamenaný výskyt kliešťov prenášajúcich ochorenia. „Infikované kliešte prenášajú najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu,“ spresnila Adamčíková.
Kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte infikované vírusom kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú v určitých tzv. endemických oblastiach. „Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za ostatné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji,“ dodala Kerlik.
Zdieľať na