Udržateľnejšia elektronika? Neuveríte, z čoho by sa mohli vyrábať počítačové čipy

ČIpy sa možno budú vyrábať z netradičného materiálu (Zdroj: Freepik/jcomp)

Vedci z Univerzity Johannesa Keplera v Rakúsku prišli s prevratným objavom, ktorý by mohol pomôcť zredukovať množstvo elektronického odpadu. Zistili, že vonkajšia šupka z podhubia istej huby by mohla slúžiť ako izolačný polovodič v počítačových čipoch. Keď sa vysuší, dokáže zdolať teplotu až 200 °C a pri prehýbaní sa nepotrhá ani nezničí.

Konkrétne išlo o druh huby s názvom lesklokôrovka (Ganoderma lucidum), ktorý vyrastá z mŕtveho dreva stromov v Európskych horách. Po dozretí vytvorí vláknitú šupku na ochranu svojho substrátu, čiže v tomto prípade dreva. Práve táto šupka by mohla slúžiť aj na ochranu mikročipov.

Na výrobu polovodičov sa zatiaľ používajú materiály, ktoré sa nedajú recyklovať ani znovu použiť. Najčastejšie ide o plasty. Autori štúdie chceli upozorniť na to, že pri širokej ponuke a dostupnosti elektronických spotrebičov sme si zvykli na ich častejšiu výmenu. Kúpa nového produktu je totiž často efektívnejšia ako oprava starého.

Cieľom je vytvoriť menej elektronického odpadu

„Obrovské množstvo zariadení, ktoré sa každý deň vyrobí, spolu so skutočnosťou, že je ich životnosť kratšia, vedú k tvorbe enormného množstva elektronického odpadu.“ vysvetlili autori výskumu, ktorý bol publikovaný v žurnály Science Advances.

„Cirkulárna ekonomika a koncepty recyklácie samy o sebe nestačia na riešenie problému s narastajúcim odpadom. Vývoj elektroniky a hlavne výskum materiálov, musí zmeniť svoje smerovanie a namiesto vysoko-funkčných návrhov musí hľadať udržateľné, šetrné prístupy.“ skonštatovali.

Podľa vedcov izoluje šupka huby o niečo menej než plast, no hoci je tenká ako papier, dokáže odolať vysokým teplotám. Dá sa navyše ľahko vypestovať zo zostatkového dreva.

Tím vedcov verí, že mycelium môže byť skvelým riešením pre produkty, ktoré nevyžadujú dlhotrvajúci elektrický obvod. Ide najmä o zdravotné pomôcky na sledovanie zdravia alebo prístroje využívajúce NFC (krátkodosahové, vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 10 cm). Na ďalší rozvoj ich objavu však ešte potrebujú čas.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Od prvej transplantácie umelého srdca uplynulo 40 rokov: Pacient vtedy operáciu skoro odmietol

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame