ODBORNÍCI RADIA Ako sa vyhnúť stresu a viac oddychovať? Je až neuveriteľné, koľkým ochoreniam vieme predísť!

žena v strese

Stres ovplyvňuje celý váš organizmus (Zdroj: Freepik/karlyukav)

Stres je prítomný v živote každého z nás a niekedy je skutočne náročné vyhnúť sa mu. Ak sa však u vás vyskytuje podozrivo často, mali by ste na chvíľu spomaliť. Je až neuveriteľné, koľkým ochoreniam sa dá predísť, keď si doprajete kvalitný relax. Práve preto sme za vás položili odborníkom ďalšiu závažnú otázku – na čo všetko vplýva stres, a prečo je oddych taký dôležitý?

PhDr. Jozef Daňovský

Terapeut z platformy pre online psychologickú terapiu Hedepy. Prostredníctvom tohto portálu môžete vyhľadať odbornú pomoc, ktorá vám bude poskytnutá v pohodlí vášho domova.

“Stres je prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou každého z nás, nedá sa mu vyhnúť. Problémom môže byť dlhodobý nevykompenzovaný stres. Takýto stres môže ohrozovať aj psychické zdravie a spolu s ďalšími negatívnymi faktormi môže nabúravať psychickú stabilitu a odolnosť človeka. Pri jeho dlhodobom pôsobení môže byť spolu s ďalšími faktormi spúšťačom zvýšenej úzkosti, ktorá môže viesť napríklad aj k príznakom úzkostných a depresívnych psychických porúch.

Relax sa môže chápať ako opak stresovej reakcie, a je vhodným možným protipólom stresovým reakciám, ktoré všetci z času na čas zažívame. Preto je dobré, ak sa človek aktívne venuje aj relaxu. Pre každého to môže byť niečo iné (meditácia, modlitba, hobby, čítanie, šport). Aby vykompenzoval zažívaný stres, a tým si udržiaval psychický balans.”

MUDr. Jan Vojáček, CFMP

Doktor Jan Vojáček vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Vydal knihu Umění být zdráv či Rozhodni se být zdráv. V súčasnosti sa venuje funkčnej medicíne, v ktorej aplikuje pri každom pacientovi individuálny prístup.

„Stres právě působí na hormonální systém, který ovlivňuje mnohé děje, jak bylo uvedeno včetně systému imunitního. Je třeba hledat vlastní zdroje stresu a hledat cesty, jak je dostat do rovnováhy s odolností. Relaxace je jeden malý střípek.“

MUDr. Vanda Dušička Martišková

Doktorka Martišková je atestovaná dermatologička. Pôsobí v kožnej ambulancii Dermajunior v Bratislave a Klinicke estetickej dermatológie Interklinik v Bratislave.

„Moji kolegovia z iných odborov určite potvrdia, že rôzne chronické ochorenia sa zhoršujú či zhoršujú práve vplyvom stresu, či ide o kardiovaskulárne, gastrointestinálne, imunitné alebo duševné ochorenia. Na kožnej ambulancii pravidelne vídavame pacientov s novovzniknutou alebo zhoršenou psoriázou, atopickou dermatitídou, alebo masívnym výpadom vlasov, ktoré nasadajú práve na obdobia psychického stresu. V týchto prípadoch je naša liečba skôr podporná a príčinné riešenie stavu spočíva v eliminácii stresu, keď často dôjde k úplnému vymiznutiu ťažkosti často aj bez liečby.“

MUDr. Marián Koperniech

Chirurg Marián Koperniech má atestáciu ako z úrazovej, tak aj z plastickej chirurgie. V tomto odbore má 15 ročné skúsenosti a viac než 3-tisíc úspešných zákrokov. Na klinike sa venuje estetickej chirurgii.

„Každý organizmus funguje na princípe superkompenzácie. To znamená, že ak sa nejakým podnetom vyčerpajú zásoby, tak si telo pripraví na budúce zásob viac. Tak funguje tréning, otužovanie, diéty a mnoho iného. Ale budovanie zásob prebieha vo fáze pokoja. To je ten relax. Nemusí to znamenať ležať na gauči tri dni. Ale doplnková aktivita. Ak pracujeme hlavou, odpočívame zamestnaním tela a naopak.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame