Sabotéri štíhlej línie: Prečo sa kilá navyše držia ako prilepené?

cvičiaca žena na podložke

Snažíte sa schudnúť, ale hmotnosť neklesá? Možno sa tieto chyby týkajú aj vás (Zdroj: GettyImages/GalinaZhigalova)

Aj vy sa snažíte schudnúť, ale napriek rôznym diétam sa vám to stále nedarí? Nie ste v tom sami, každý tretí Slovák totiž bojuje s nadváhou. Spoznajte časté omyly, ktoré nám neraz bránia dosiahnuť našu vysnívanú postavu.

Omyl č. 1: Úplné vylúčenie sacharidov

Pri chudnutí bývajú veľmi populárne bielkovinové diéty založené na vysokom príjme proteínov najmä z mäsa, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Výrazné obmedzenie pečiva a príloh k hlavným jedlám však predstavuje záťaž pre obličky. Navyše, ak zo stravy úplne vylúčite cukry, môže vám chýbať energia na cvičenie. Pre chýbajúce sacharidy takisto môžete zle odhadnúť množstvo tuku na tanieri a chudnutie nikdy nenaštartujete.

Čo s tým? Oveľa lepšou voľbou je vyberať potraviny s nízkym glykemickým indexom a konzumovať ich najmä dopoludnia. Uprednostnite pekárske výrobky a cestoviny z celozrnnej múky (365 kcal/100 g), hnedú ryžu (od 350 kcal/100 g) či pohánku (uvarená má len 105 kcal/100 g). Nemusíte sa vzdať ani obľúbeného ovocia. Najmä v lete vás na desiatu môžu potešiť jahody, čučoriedky alebo červený melón, ktorý takisto patrí k druhom s nízkym obsahom kalórií.

Omyl č. 2: Vynechávanie porcií

Vynechávať raňajky či večeru v mene chudnutia nemusí byť šťastné riešenie. Nedávna štúdia v prestížnom magazíne o výžive potvrdila, že ľudia, ktorí neraňajkujú, narúšajú svoj cirkadiánny rytmus. Oproti tým, ktorí pravidelne raňajkujú, majú v dôsledku nerovnováhy hormónov vyššiu tendenciu priberať. Dopriať si podľa vedcov treba aj zdravú večeru. Ak si líhame do postele so škvŕkajúcim žalúdkom, spánok sa môže dostaviť o niečo neskôr a príliš nízka hladina cukru v krvi počas noci môže spôsobovať časté budenie. Keď potom vstaneme s pocitom nedostatočného odpočinku, naše unavené telo si počas dňa vypýta kalórie v podobe nutkavých chutí na sladkosti a fastfood.

Čo s tým? Raňajky aj večeru si doprajte, neprejedajte sa však. Večer si dajte šalát so syrom, grilovanú rybu či kuracie mäso alebo iné jedlo, ktoré žalúdok zasýti, ale nezaťaží. Vhodné je jesť niekoľko hodín pred zaspávaním.

miska s orechmi
S orechmi a semienkami to nemožno preháňať. (Zdroj: GettyImages/Nortonrsx)

Omyl č. 3: Neustále „zobkanie“

Vymenili ste nezdravé potraviny plné cukru za orechy, proteínové alebo müsli tyčinky, semienka či sušené ovocie? Problém nastáva vtedy, ak máme tieto náhrady bežných sladkostí neustále poruke a ujedáme z nich v domnienke, že nám pomáhajú chudnúť, lebo sú zdravé. Strácame totiž predstavu, koľko kalórií sme takýmto nenápadným „zobkaním“ vlastne prijali. A pri vysokoenergetických orechoch či olejnatých semenách alebo sladkom sušenom ovocí sa kalórie nazbierajú naozaj veľmi rýchlo.

Čo s tým? Orechy či semienka môže byť vhodným občerstvením, ale musíte si ustrážiť množstvo. Neberte si celé vrecko – nasypte si pár kúskov do malej misky a túto porciu neprekračujte. Sušené ovocie radšej vymeňte za čerstvé.

Omyl č. 4: „Zdravé“ výrobky plné skrytých kalórií

Úhlavným nepriateľom štíhlej postavy je skrytý cukor, ktorý sa dnes pridáva nielen do polotovarov a spracovaných potravín. Typickým príkladom sú raňajkové cereálie. Ich obaly nezriedka zdobia nápisy ako „fitness“ a „slim“, v skutočnosti však často predstavujú energetickú nálož s vysokým glykemickým indexom. Problematické môžu byť aj nízkotučné jogurty, v ktorých znížený obsah tuku vyrovnáva práve pridaný cukor.

Čo s tým? Zamerajte sa radšej na jednozložkové obilninové vločky – napríklad ovsené či pohánkové. Ochuťte si ich trochou čerstvého ovocia či lyžičkou medu. Takto si môžete dochutiť aj kvalitný biely jogurt.

Omyl č. 5: Zabúdanie na nápoje

Problematika skrytých kalórií sa týka aj tekutín, ktoré naše telo prijme. Ak deň začneme pohárom čerstvej pomarančovej šťavy, poobedie si spestríme kávou s cukrom a mliekom a večer zakončíme pohárom vína, náš kalorický príjem sa môže navýšiť až o 400 kcal. Nápoje ako pomarančový džús či mlieko treba najmä vo väčších množstvách brať skôr ako malé jedlo. Trojdecový pohár plnotučného mlieka má toľko kalórií ako menšia čokoládová tyčinka.

Čo s tým? Pri snahe o zníženie hmotnosti je dôležité piť predovšetkým čistú vodu. Jej množstvo je individuálne, no orientačne si ho môžete vypočítať podľa svojho čísla na váhe. Regionálny úrad verejného zdravotníctva odporúča 0,4 litra na 10 kg hmotnosti za deň. Ak teda vážite 70 kg, mali by ste vypiť 2,8 l vody denne.

Zistite, ako na tom vlastne ste

Máte pocit, že ste za posledné mesiace či roky zmenili svoju konfekčnú veľkosť smerom nahor? Či sa nadváha alebo obezita týka aj vás, zistíte jednoduchým výpočtom BMI – indexu telesnej hmotnosti. Jeho hodnota vám prezradí, či je vaša hmotnosť v poriadku, alebo je načase zaklopať na dvere u lekára či u výživového poradcu alebo fitnestrénera. Ak sa vo svojom zaoblenom tele necítite dobre, nebojte sa obrátiť na odborníkov a s problémom prebytočných kíl nezostávajte sami. Spravte krok k lepšej postave a zdravšiemu životu – určite to zvládnete!

CHCEM SI VYPOČÍTAŤ BMI

Odvaztesa.sk.
Odvaztesa.sk

Advertoriál pripravený v spolupráci s Odvaztesa.sk.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame