Práca vám akosi nejde od ruky? Poznáme možnú príčinu

Žena

freedigitalphotos.net

Aj vám sa zdá, že v poslednom čase vám všetko trvá akosi dlhšie a neviete sa na prácu poriadne sústrediť? Príčina môže byť priamo na vašom tanieri. Ako nakopnúť svoje telo, aby opäť šľapalo na plný plyn?

Nezdravá strava a zlý životný štýl znižujú podľa výživového kouča Martina Škába pracovnú produktivitu a brzdia kariérny postup. Potvrdzuje to americká štúdia, v ktorej bolo 19 803 zamestnancov. , ktorí jedli nezdravo, mali o 66 percent nižšiu produktivitu než , ktorí sa stravovali podľa princípov zdravej výživy. Štúdia tiež ukázala, že , čo nešportujú, dosahovali o 50 percent nižší výkon než , ktorí sa venujú cvičeniu pravidelne. Najväčší pokles produktivity bol u kancelárskych profesií, v službách a v doprave.


Mohlo by vás zaujať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Riziko stúpa

,,Výskum potvrdil, že strata produktivity zamestnancov je spojená s nezdravým životným štýlom a chronickými chorobami. Je evidentné, že stúpa počet zamestnancov, ktorí majú prebytočný telesný tuk, zlú stravu, cukrovku a sedavé zamestnanie,uviedol odborník, ktorý sa zaoberá vplyvom životného štýlu na pracovný výkon.

30 minút pohybu denne

Škába je presvedčený, že zdraviu zamestnancov môže napomôcť zamestnávateľ, a to tým, že zlepší pracovné prostredie, ponúkne možnosť zdravého stravovania, športové lekcie alebo napríklad bicykle na krátke prejazdy v rámci rozľahlých pracovísk, čo je trend napríklad vo Francúzsku.

,,Vo firmách často vediem semináre o zdravom životnom štýle, ktorý sa potom snažíme skĺbiť s možnosťami danej spoločnosti. Zásadné je, aby zamestnanci mali možnosť sa zdravo stravovať a mali dostatok pohybu, pričom dospelý potrebuje minimálne 30 minút miernej fyzickej aktivity každý deň,zhrnul.


Viac o kariére si prečítajte na www.karierainfo.sk


Rady aj pre vaše zdravie:

  1. Plánujte svoj ​​jedálniček dopredu. Ak nemáte možnosť zdravej stravy, jedlo si pripravte.
  2. Nevynechávajte jedlá, jedzte pravidelne maximálne každé štyri hodiny. Obed by z polovice mala tvoriť zelenina.
  3. Do práce si noste zdravé balíčky plné zeleniny, orechov a semienok.
  4. Vždy majte po ruke vodu, najlepšie filtrovanú alebo kojeneckú.
  5. Choďte po schodoch, vyjdite aspoň jedno poschodie, než nastúpite do výťahu.
  6. Na krátke vzdialenosti choďte pešo, vynechajte prvú zastávku autobusu, dojdite na druhú zastávku.
  7. Umiestnite v kancelárii tlačiareň čo najďalej od stola a aspoň trochu sa každú chvíľu prejdite.
  8. Zaraďte si do svojho dňa relaxačné prestávky, najlepšie krátku prechádzku.
  9. Začnite so zmenami hneď.

Mávate aj vy občas stavy, že sa nedokážete na prácu sústrediť? Čo vás dokáže najlepšie nakopnúť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK
Odporúčame