Veľký záhradkársky kalendár: Tieto termíny si zapíšte do diára, zídu sa vám každý rok

Kedy sadiť a kedy plody dozrievajú?

Kedy sadiť a kedy plody dozrievajú? (Zdroj: GettyImages)

Zber úrody zo záhrady je pre každého záhradkára pomyselnou čerešničkou na torte. Práve k tomuto totiž naša niekoľkomesačná snaha smeruje. Ak chceme mať zo zeleniny a ovocia úžitok, je dôležité nepremeškať termín zberu. Kým niektoré plodiny dozrievajú priebežne, ďalšie sú náchylné už na prvé neočakávané mrazy. S ich zberom by sme nemali vyčkávať a už dopredu myslieť na ich bezpečné uskladnenie.

Jarná odmena

Prvá jarná zelenina prináša dávku vzpruhy, vitamínov a sviežosti. Ak sme si predpestovali priesady šalátu, už v máji máme doslova na dosah ruky pekné okrúhle hlávky. Nezaostávajú ani reďkovka, pažítka, či mladá cibuľka a medvedí cesnak, v tesnom závese ich dobieha mladý hrášok. V našich klimatických podmienkach začínajú od druhej polovice mája dozrievať skoré odrody čerešní. V júni si pochutíme ešte viac – dozrievajú totiž jahody, egreše, ríbezle, k šalátom sa pridáva aj špenát.

Sladučký hrášok – kedy je najlepší? (Zdroj: Unsplash/daiga-ellaby-aaba)

Kedy vykopať zemiaky zo zeme?

Od začiatku leta až do jesene je termín, ktorý je vhodný na vykopanie zemiakov zo zeme a ich uskladnenie. Prečo je tento interval taký široký? Záleží od odrody zemiakov, zalievania, podmienok, v ktorých rastú a tiež aj od ich celkovej kondície. Jasným znakom pre pestovateľov je “líhanie” a odumieranie zelenej vňate. Ak je nadzemná časť zoschnutá, zemiaky už v pôde nepodrastú. V priebehu dvoch týždňov by mali ísť zo zeme von. Výdatný dážď a vysoká vlhkosť pôdy môžu spustiť proces nahnívania. Vykopané hľuzy preto pred odložením do pivnice necháme preschnúť na suchom, dobre vetranom mieste. Plánovanie týchto a ďalších prác v záhrade nám môže uľahčiť napríklad lunárny kalendár.

Zemiaky vykopte v ten správny čas (Zdroj: Unsplash/markus-spiske)

Na uhorky a cukety pravidelne

Ak na záhrade rastú uhorky nakladačky, zbierame ich pravidelne – približne každé 2 až 3 dni a zároveň ich hneď spracujeme, napríklad zaváraním. Čím častejší bude zber, o to viac zarodia. Šalátové uhorky sa odporúča odstrihnúť nožnicami. Majú totiž krehkejšie výhonky, ktoré môžeme trhnutím vážne poškodiť.

Rovnaké pravidlo rodivosti platí aj u cukiet a patizónov. Mladé cukety s dĺžkou cca 25 cm, patria k najlahodnejším. Opakovaným zbieraním podporujeme rastlinu v rodivosti. Ak na jej výhonoch ponecháme príliš veľké plody, rastlina sa vyčerpáva a predčasne ukončí nahadzovanie nových kvetov. Prvé cukety pritom môžeme zbierať už 50 – 60 dní po vyklíčení.


Mohlo by vás zaujať: Objavte zlaté pravidlo každého záhradkára: Tento trik vám zaručí bohatú úrodu každý rok!


Paradajky so stopkou, na papriky s nožnicami

Pestovanie rajčín a paprík je pre záhradkára malou vedou. Začína malými semienkami na okennej parapete a končí mohutnou rastlinou, ktorá si však vyžaduje nemalú pozornosť. Od výdatnej zálievky, cez odstraňovanie zálistkov a zalamovanie, až po vyväzovanie o pevnú oporu. Na pohľad silné rastliny sú však paradoxne ohrozené bohato nahodenými plodmi.

Paradajky a papriky preto pravidelne zbierame, aj keď ich je viac, než dokážeme skonzumovať. Ak chceme udržať čerstvosť paradajok, odoberieme ich aj so stopkou. Papriky je lepšie strihať nožnicami. Predídeme tak vylomeniu časti rastliny, ktorá by cez ranu mohla aj vyschnúť. Ide o plodiny, ktoré rodia od leta až po neskorú jeseň.

Kedy dozrievajú šťavnaté paradajky? (Zdroj: Unsplash/markus-spiske)

Zber a uskladnenie koreňovej zeleniny

Zrelosť koreňovej zeleniny spoznáme tiež podľa vädnutia vňate. Najčastejšie ide zo zeme von ešte v septembri, aby ju neohrozil prípradný mráz. K mrkve a petržlenu sa pridáva paštrnák, cvikla, ale aj zeler. Vyčkáme na dni, kedy je pôda aspoň čiastočne preschnutá. Odkopávať alebo rýľovať hrudy blata je nadprácou, z ktorej si privodíme akurát tak svalovicu. Vykopanú zeleninu neumývame, stačí ak sa voľne usuší na slnku a ručne odstránime prebytočnú zeminu. Odtrhneme prebytočnú vňať a pred uskladnením do pivnice necháme ešte deň-dva zaschnúť ranky.

Správne uskladnenie koreňovej zeleniny je dôležité (Zdroj: Unsplash/markus-spiske)

Rizikový mráz

Takmer každá plodina, ktorá obsahuje vysoké percento vody, stráca zo svojich kvalít, ak príde do kontaktu s mrazom. Reč je najmä o uhorkách, cuketách, tekviciach a baklažánoch. Na záhonoch by už dávno nemala byť cibuľa a cesnak, ktoré sa zbierajú ešte v priebehu leta. Skôr, ako teplota klesne pod nulu, zozbierame aj posledné paradajky a papriky, hoci sú ešte nezrelé. Konzistencia paprikovej dužiny sa v nízkych teplotách mení na blato. Pri izbovej teplote sa aj zelenej paradajke začervenajú líca a môže byť prekvapivo sladká.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame