Pravdivý príbeh: Dcéra kvôli priateľovi hladuje, čo s ňou mám robiť?

mladá žena

freefigitalphotos.net

Pri pohľade na moje deti ma niekedy udivuje, aká je príroda mocná. Starší Jakub je celý manžel. Svetlohnedé vlasy aj oči, rovnaké správanie, dokonca aj gestikulácia. Mladšia Lívia bola zasa moja verná mini kópia. Blondínka so zelenými očami. Len najmladšia Gabika bola úplne iná. Čierne vlasy, tmavé oči. Odlišovala sa od nás aj povahou. Bola tvrdohlavá a neznášala pravidlá.

Vedeli sme, že Gabika má svoju hlavu a nikdy sme ju s manželom nejako výrazne neobmedzovali. Dobre sa učila, nefajčila, nepila.Vedeli sme, že jej môžeme dôverovať. Prvýkrát však trafila vedľa, keď nám priniesla predstaviť svojho priateľa, s ktorým sa nejakú dobu už stýkavala.

Matej bol umelec na voľnej nohe. Gabika bola z neho celá paf. Pre mňa to bol človek bez stáleho príjmu, pre dcéru rebel odolávajúci pravidlám kapitalizmu. Jeho výzor v jeho veku mi prišiel až príliš extravagantný, pre Gabiku to bol znak individualizmu. Matej nosil dlhé vlasy, roztrhané džínsy a tričká večne ušpinené od farieb. S Gabikou sa zoznámili na akomsi večierku pre intelektuálov. Poprosil ju, či by mu nepomohla s výstavou, ktorú pripravoval. Neskôr mu občas stála ako model pri tvorbe. Videla som, že Matej Gabiku miluje, to sa nedalo poprieť. Stále mal oči na nej, neustále sa ubezpečoval, či jej niečo nechýba. Mne do oka nepadol – niečo mi na ňom vadilo. Keď k nám prišli občas spolu na návštevu, pretvarovala som sa, ako rada ich vidím oboch. Gabika pri Matejovi kvitla a bola len otázka času, kedy začnú spolu bývať. Neubehol ani rok od ich zoznámenia a dcéra si balila veci do Matejovho prenajatého bytu.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcérinho partnera by som nepriala ani najväčšej nepriateľke


Dúfala som, že nebudú spolu žiť na hromádke, ale že sa aj vezmú. Gabika ma vyviedla z omylu. S Matejom mali dohodu. Svadba ani deti nie sú v pláne, budú žiť len jeden pre druhého. Bolo mi to čudné, pretože svoje vlastné deti som milovala a predstava života bez nich bola hrozná. Ale prosím, snažila som sa s tým zmieriť, veď Gabika nebola moja jediná nádej na vnúčatá.

Jedného dňa mi Gabika priniesla kvetináče, ktoré sama vytvorila. Pripravila som jej ako odmenu jej obľúbené jedlo – špagety so smotanovou omáčkou. Taniera sa ani nedotkla, len sa v ňom prehrabovala vidličkou. Miesto dobre živenej Gabiky predo mnou sedel len jej tieň. Bola neuveriteľne schudnutá. Líca mala prepadnuté, kruhy pod očami až za ušami. Chcela som vedieť, čo sa deje – či nemá problémy, nebodaj zdravotné. Dcéra ma ubezpečila, že je všetko v poriadku, len mala trocha viacej roboty posledný mesiac a zabúdala sa občas najesť.

Neverila som jej a moje podozrenie sa potvrdilo o pár týždňov neskôr. Manžel mi volal, že Gabika v práci odpadla a museli ju odviesť k lekárovi. Bola vysilená a podvyživená. Z práce ju vypísali. Mala nariadený oddych a pravidelnú stravu. Ponúknutá jej bola aj pomoc psychológa. Už sa viac nemohla tváriť, že sa nič nedeje. Polopríkazom som Gabiku donútila, aby sa išla na pár dní zotaviť k nám domov. Vedela som, že čaká, kedy sa mi bude môcť vyrozprávať. Matej neprotestoval. V telefóne vyzeral, že mu aj celkom odľahlo, že bude doma sám. Vysvetlenie mi poskytla  dcéra.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéru som pustila za hranice, vrátila sa tehotná!


Matej si našiel mladé dievča. Tak ako Gabika stála jemu voľakedy modelom, táto mladá žaba sa taktiež nanominovala najskôr do jeho pracovného, neskôr aj do jeho osobného života. Keď to Gabika zistila, dávala si to za vinu. Nepripadala si už viacej pre svojho partnera atraktívna. Toto presvedčenie sa v nej umocnilo, keď našla u Mateja milenkine fotky. Štíhla ako prútik, polovica z Gabikinej váhy. Moja dcéra mala vždy výrazné boky a prsia – typicky ženskú a príťažlivú postavu. Nasadila si do hlavy, že ak bude mať postavu ako dievča, Matej pri nej ostane. Najprv vynechala večere, neskôr aj obedy. Postupne si všetku stravu nahrádzala zeleninou. Keď sa jej zdalo, že sú porcie priveľké, vystačila si s kusom uhorky a pár listami šalátu pokvapkaných citrónom na celý deň. Bola hlúpa, vyhladovala sa do úplného vyčerpania. Mateja to neprinútilo k ničomu. Jeho podpora spočívala v tom, že dal Gabike na výber. Buď sa môžu rozísť alebo ho bude brať takého, aký je, aj s jeho chybami.

Gabika už nie je malé dieťa, nemohla som ju držať u nás pod zámkom na veky. I keď by som to rada spravila, aby som ju uchránila pred vzťahom s človekom, ktorý ju ničí. Najdôležitejšie pre mňa je v prvom rade dcérino zdravie. Snažím sa ju kontrolovať a dbať na to, aby sa začala opäť normálne stravovať. Človek musí mať najprv zdravú dušu, aby si vyliečil aj telo. Dúfam, že sa mi to podarí s mojou dcérou aj v opačnom poradí.  Že ju presvedčím, že bola krásna vždy a nájde si niekoho, kto ju bude milovať pre to, kto je.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: freefigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, HL
Odporúčame