Pravdivý príbeh: Mamine dlhy doviedli otca do hrobu!

žena

sita

Moja stará mama mi zvykla opakovať jedno nepísané pravidlo. Keď budú moji rodičia starí a nevládni, budem to ja s bratom, kto im opätuje všetku tú starostlivosť, ktorou nás zahrnovali. Nečakal som, že naša mama bude náš záujem a starostlivosť nenápadne a zákerne využívať.

Otec prednášal na vysokej škole. Bral to skôr ako záľubu. Neskôr si založil firmu, ale školstvu ostal verný. Veď tam sa spoznal s mamou, ktorá na škole pracovala ako administratívny pracovník. Začali  spolu randiť a po štyroch rokoch sa vzali. Onedlho sa narodil sa môj brat Jaro a o tri roky neskôr som prišiel na svet ja. Detstvo sme mali šťastné, nepamätám si na žiadne veľké problémy, ktoré by rodičia spolu riešili.

Všetko sa to začalo meniť, keď sme už obaja chodili na strednú školu. Mama si požičala od kolegyne peniaze. Tri tisíc korún. Na tú dobu to nebolo málo. Na vrátenie však akosi pozabudla. Buď sa kolegyni snažila vyhýbať alebo si vymyslela vždy novú historku. Väčšinou v nej figuroval môj otec, ktorý o tom, chudák, ani nevedel. Kolegyňa bola už zúfalá, keď si prisadla na obede k môjmu otcovi. „Vaša chorá mama ma veľmi mrzí,“ začala váhavo, „ale ja by som tie peniaze už ozaj potrebovala.“ Ostal na ňu vyjavene pozerať. Nevedel o žiadnych peniazoch a už vôbec nie o tom, že by jeho mama bola chorá. Snažil sa nedať na sebe nič zdať, ospravedlnil sa a sľúbil peniaze ihneď vrátiť.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Brata som vychovala odmalička, on ma za to obral o dom


Keď prišla mama v ten deň domov, otec ju už čakal. Chcel vedieť, na čo si požičala toľko peňazí. „Anka, prečo si to spravila? Veď si nežijeme zle, v chudobe. Máš nejaké problémy?“ Mama zatĺkala, že by si vôbec niečo požičala. Otec bol z toho sklamaný a vyčerpaný. Nebol typ muža, ktorý by si buchol po stole a žiadal vysvetlenie. Pochopil, že z nej pravdu nedostane. Vybral peniaze z účtu, dlh splatil a snažil sa na túto nepríjemnú situáciu zabudnúť.

Toto však bol len začiatok. Mama si v intervaloch požičiavala peniaze od našich známych a nevracala ich. Vždy sa opakoval ten istý scenár. Väčšinou sa nakoniec ozvali priamo otcovi. Nasledovalo vypočúvanie z našej strany a zatĺkanie zo strany maminej. A splácanie. To už po čase ostalo na mne s bratom. Otcovi sa priťažilo, mal problémy so srdcom. Báli sme sa, koľko by mohol ešte vydržať. A tak sme sa po čase snažili pred ním všetko ututlávať. Najviac ma vedelo vytočiť, že moja mama si sama z problémov, ktoré nám urobila, ťažkú hlavu nerobila. Správala sa ako dieťa. Vedela, že vždy nakoniec niekto za ňu zaplatí.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Vlastná žena ma pripravila o všetko!


To najhoršie nás však len čakalo. Po čase totiž objavila čaro spoločností, ktoré vám s radosťou požičajú. Za mastný úrok. Tretiu exekúciu sme už pred otcom neututlali. Bývali sme s bratom každý sám, mali sme svoje problémy. Otec prekonal slabý infarkt. S mamou som mal vtedy v nemocnici dlhý rozhovor. Snažil som sa jej prehovoriť do duše, ako už tisíc krát. „Ak neprestaneš s týmto svojim správaním, otec to nemusí nabudúce prežiť.“ Myslím, že to trocha vystrašilo aj ju.

Nejaký čas naozaj nič nevyparatila. To, že naobjednávala tovar z rôznych pofidérnych firiem na moje meno a mne potom chodili domov poukážky na uhradenie, som jej ani nevyhadzoval na oči. Premlčal som aj to, keď sme boli v Poľsku na návšteve u známych. Po našom odchode nám volala sesternica, že sa jej stratil náramok. Či náhodou nevieme, kde je. Nevedel som, ale priateľka mi odprisahala, že podobný náramok videla na mojej mame týždeň po tom.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Najlepší kamarát nás pripravil o všetko!


Šok prišiel, keď sa mama rozhodla, že si kúpi auto. Už dopredu som vedel, ako to dopadne. Mama ma však prekvapila. Poctivo splátky na čas platila. Mysleli sme vtedy, že mamino divoké obdobie je už za nami. Na posledné dve splátky sa vykašľala. Vedome. Nie, že by ich nemala z čoho zaplatiť. Proste opäť bola ako v tranze. Ako pred rokmi, keď si požičiavala peniaze a míňala na hlúposti, ktoré nepotrebovala alebo požičiavala ďalej. O auto prišla. Mne s bratom to už bolo jedno. Išlo nám len zdravie otca. Ten, žiaľ, keď sa to dozvedel, stav sa  mu opäť prihoršil a musel ísť do nemocnice a onedlho zomrel. Určite zohrali úlohu aj mamime dlhy a trápenie, ktoré mu tak spôsobila, tým sme si istí.

S mamou sa dnes snažím udržiavať minimálny kontakt. Je to ako začarovaný kruh. Akoby si ani neuvedomovala, čo robí. Už sme so zúfalstva rozmýšľali nad tým, že ju zbavíme svojprávnosti. Moja priateľka si ma odmieta vziať za muža. Bojí sa, že ak by sa mi náhodou niečo stalo, zdedila by všetky dlhy. Tie by ostali na nej. Je hrozné, ak je v rodine alkoholik, narkoman. Ten však neničí len životy svojich blízkych, ničí sa aj on sám. V našom prípade mám pocit, že mama si spokojne žije a ničí životy len všetkých naokolo.

Zdroj: sita, sita, D.E.
Odporúčame