Pravdivý príbeh: Manželka nechce syna pustiť za priateľkou, chce ho navždy doma

Vnuk

thinkstockphotos.com

Svadba s Andreou bola pre mňa druhým pokusom. Pre moju nastávajúcu to bola premiéra. Keď sme sa zoznámili, bol som ešte stále ženatý s prvou ženou, ale každý sme si žili už pár rokov svoj život. Spolu sme to držali len kvôli našej dcére. Napokon sme obaja pochopili, že máme právo byť šťastní s niekým iným. A tak, ako sme sa na začiatku báli dcérinej reakcie, bola to ona, ktorá naše rozhodnutie úplne akceptovala a podporovala.

Ak by to bolo na mne, tak s Andreou som si vedel predstaviť spoločný život len jeden s druhým. Bolo mi ale jasné, že ona deti ešte nemala a chcela. Cítil som sa už aj trocha pristarý, aby som sa opäť v noci striedal pri prebaľovaní, zvykol si na detský plač a krik a snažil sa byť aktívny pri výchove. Keď sa nám ale narodil Tiborko, bol som najšťastnejší na svete. Teda šťastnejšia už bola len moja žena. Bolo vidno, že na synovi lipne viac ako ja, čo bolo aj trocha prirodzené, keďže pre ňu to bolo prvé dieťa.

Po troch rokoch, keď malý začal chodiť do škôlky, Andrea prišla s vyhlásením, že ju to do práce vôbec neťahá. Starať sa o domácnosť, mňa a syna ju napĺňalo oveľa viac. Našťastie sme si to mohli dovoliť, a tak sme sa dohodli, že Andrea bude udržiavať teplo domova a ja budem napĺňať našu kasu.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Opičia láska pripravila matku o peniaze aj manžela


Žili sme si spokojne, syn sa vydaril. Nemal problémy v škole, neflákal sa, mal rád šport. Problém nastal, keď si našiel svoju prvú vážnu frajerku. Mal už na to vek, nerobil som z toho kovbojku, keď si mladú doniesol k nám domov a boli zavretí aj do noci v izbe. Adi sa to ale nepáčilo. Podľa nej sa takto slušné dievčatá nesprávajú. Tiborovi zakázala vodiť si priateľku domov, ale dosiahla presný opak toho, čo chcela. Syn sa s priateľkou stretával u nej doma, kde bývala s babkou. Andrea veľmi rýchlo pochopila a odvolala zákaz späť. Dokonca si po čase Tiborovu priateľku obľúbila. Stačilo pár lichôtok o tom, ako si Tibor nevie vynachváliť maminu kuchyňu a Aďa bola spokojná.

Blížili sa synove záverečné skúšky v škole. Tibor sa nevedel dočkať, keď zmaturuje a bude môcť konečne pracovať v autoservise u strýka. Robil tam aj počas školy a bolo to to, čo ho bavilo. S pocitom slobody z prvo naozaj zarobených peňazí začal Tibor uvažovať, že začnú s priateľkou spolu bývať. Andrea preplakala celú noc, keď sa to dozvedela. Nechcela o niečom takom ani počuť. Čo bude robiť, o koho sa bude starať, bude sa cítiť nepotrebná, opakovala mi dokola. Napokon syna ukecala, aby ostal bývať s nami. Máme štvorizbový byt, či už v ňom budeme bývať traja alebo o jedného navyše ani nepocítime. Ja som z toho natešený nebol. Naopak, bol som rád, že sa chce syn tak skoro osamostatniť, ale videl som na Andrei, že na symbolické vypustenie Tibora z hniezda bude potrebovať viacej času.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Manželke sa nepáčil dcérin priateľ, vyhodila ju z domu


Sprvu bolo spolunažívanie nás a Tibora s priateľkou priam idylické. Problém nastal, keď priateľka pripravila synovi aj nám večeru, pretože sa Andrea zdržala u kaderníka. Manželka bola celý večer odutá, jedlo síce ochutnala, ale aj tak nakoniec uvarila aj to svoje jedlo, ktoré mala naplánované. Veď si to môže Tibor zabaliť do práce na obed. Našťastie je synova priateľka veľký flegmatik a takéto veci sa jej nedotýkajú. Viem si však predstaviť, že ak by bola trocha horlivejšej povahy, skončilo by sa to hádkou.

Naopak Andrea robila scény alebo bola dotknutá vždy, keď sa Tibor išiel naobedovať s priateľkou do reštaurácie, pretože to bola ich forma relaxu a ohrdol jej perkelt alebo palacinky, ktoré mal vždy rád. Alebo keď chceli ísť do kina, miesto toho, aby pozerali večer seriály s Andreou. Syn ma dokonca poprosil, nech sa s mamou porozprávam, pretože takto dlho pod jednou strechou nevydržia. Chápal som ho, bolo mi ale ľúto aj manželky, ktorá okrem toho, že je príliš starostlivá, nerobí vlastne nič zlé.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Mama a manželka – dve lásky môjho života sa neznesú


Nevedel som, ako to Andrei vysvetliť tak, aby neplakala, keďže je od prírody veľmi citlivá. Nakoniec všetko vyriešil sám život. Tiborova priateľka sa musela odsťahovať späť k babke, ktorej sa zhoršil zdravotný stav a je teraz odkázaná na jej pomoc. Andrea si sprvu myslela, že syn ostane u nás, ale Tibor sa plánuje presťahovať k priateľke. Manželka nesúhlasí, bojuje, argumentuje. Snažím sa jej dohovoriť, že je predsa dospelý a že takýmto citovým vydieraním si ho akurát popudí proti sebe. Nechápe to. Raz ho prosíka, inokedy mu vyhadzuje na oči, čo všetko pre neho urobila, obetovala kariéru, a on si terz chce odísť. Ja si ale myslím, že si skôr či neskôr musí uvedomiť, že má právo na svoj život a nezmenia to ani slzy, výčitky či prosby.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TM
Odporúčame