Pravdivý príbeh: Môj syn je hanbou rodiny, najskôr sa chvastal, teraz má dlhy

Portrait of depressed mature woman

Niekedy sa ako matka nestačím čudovať, ako dvaja synovia, ktorí sa narodili rok po roku, môžu byť takí rozdielni. Starší Karol nikdy nevytŕčal z radu. Od detstva bol poctivý a svedomitý, vždy sa naňho dalo spoľahnúť. No mladší Peter… Vari neprešiel mesiac, aby ma jeho triedny učiteľ nezavolal do kabinetu. V každom huncútstve mal prsty. Nepomáhalo ani dobré slovo, ani bitka. Ostávalo mi len dúfať, že časom z toho vyrastie.

Po revolúcii sa rozhodli synovia spoločne podnikať. Otvorili si malú stavebnú firmu na západe Slovenska a začalo sa im dariť. Čo viac som si mohla priať? Myslela som si, že spoločné podnikanie mojich detí bude dobrý nápad. Predsa len, rozumnejší Karol môže trošku dozrieť na Petra, ktorý síce nevynikal inteligenciou, no zato bol zručnejší. Práve vďaka jeho zlatým rukám si ich ľudia chválili a postupom času nemali o zákazky núdzu. Peňazí začalo pribúdať.


Náš tip na zaujímavé podujatie: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne


Zatiaľ čo Karol sa nijak nevystatoval, Peter netušil, čo si počať s toľkými peniazmi. Akonáhle dostal do rúk tisícku, za pár minút ju dokázal vyhodiť na hlúposti. To najdôležitejšie bolo pôsobiť ako veľký pán podnikateľ. A tak netrvalo dlho a začal si kupovať veci, ktoré boli pre väčšinu ľudí finančne nedostupné. Oblečenie chodil nakupovať do Rakúska a Nemecka, čoskoro si kúpil luxusnejšie auto. Keďže bol, na rozdiel od Karola, starým mládencom, myslel si, že mu netreba myslieť na nikoho, len na seba. Niežeby ho dievčatá nechceli. Vyrástol z neho pekný chlap. On sa však len usmieval a tvrdil, že nie je taký hlúpy, aby skončil s jednou ženou.

Zato o Karolovi by nikto podľa výzoru nepovedal, že podniká. Nijako sa nevystatoval, ani auto nekupoval. Tvrdil, že dokiaľ mu slúži to, ktoré má, nemusí ho meniť za drahší model. So ženou rozumne hospodárili, ničím neplytvali a keď nám zatekala strecha, hneď sa ponúkli, že nám pomôžu. Zatiaľ čo Peter nemal na opravu čas, Karol urobil všetko preto, aby sme mohli bývať naozaj dôstojne.

Synom sa darilo. Po pár rokoch sa ich firma rozrástla o desať zamestnancov a chlapci začali robiť s peniazmi, o ktorých sa nám mohlo len snívať. Lenže s úspechom rastie aj zodpovednosť. Tá však Petrovi chýbala. Začal si čoraz viac vyhadzovať z kopýtka. Potom, keď mu to nevychádzalo, jedol celé dni len rožky, prípadne nám prišiel vybieliť chladničku, no zo svojho luxusu nepoľavil. Vo firme si prestal plniť svoje povinnosti, bral od zákazníkov zálohy za prácu či materiál, no na stavbe sa ani neukázal.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Spočiatku sa Karol snažil očistiť dobré meno firmy a riešil problémy, za ktoré mohla Petrova nezodpovednosť. Avšak môj mladší syn sa správal ako utrhnutý z reťaze. Nepomohlo žiadne dohováranie. Nakoniec, keď sa kvôli nemu na firmu začali sypať sťažnosti, Karol sa rozhodol konať.

Napriek tomu, že firme obetoval najlepšie roky života, rozhodol sa ju predať, pretože Peter sa jej nemienil vzdať. Avšak miloval peniaze a poriadny balík, ktorý dostal z predaja firmy, mu zalepil oči. Žiadnu prácu si nehľadal. Tvrdil, že sa mu predsa neoplatí robiť iba za „pár šupov“. Jediným zmyslom jeho života sa stalo užívanie.

Peter však čoskoro pochopil, že peniaze sa rozkotúľajú veľmi rýchlo a tak sa rozhodol ich znásobiť. Začal chodiť do kasín a naplno ho prepadla hráčska vášeň. Miesto závratných ziskov mu zostali neskutočné dlhy. Postupom krátkeho času prišiel o všetko.

A Karol? Začal absolútne od nuly. Tentoraz si otvoril malé kúpeľňové štúdio. Podnikanie sa mu síce rozbiehalo pomaly, no isto. Keď to videl Peter, chcel opäť nastúpiť do idúceho vlaku. To sa mu však nepodarilo. Mal nejednu šancu, no peniaze až priveľmi pošpinili jeho charakter.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame