Pravdivý príbeh: Hrá sa na chúďatko, ale je to obyčajná intrigánka

Je to obyčajná intrigánka (Zdroj GettyImages)

Moja dcéra si väčšinou robila to, čo chcela. Neboli s ňou problémy, len bola tvrdohlavá ako jej otec. V osemnástich za nami prišla, že si chce dať tetovanie. Nebola to otázka, či môže, ale oznamovacia veta. Zakazovať jej to nemalo zmysel.

Bola dospelá a vety typu „kým budeš bývať pod našou strechou, budeš robiť, čo ti povieme“, som neuznávala. Aj tak by si spravila po svojom. Snažila som sa ju aj napriek jej rozhodnutiu aspoň prehovoriť, nech počká pár rokov a uvidí. Janka nám o týždeň ukázala motýlika nad lopatkou. Po tomto tetovaní prišli ďalšie a ďalšie, ani som ich už nerátala. Len som Janku upozorňovala, že bude mať v budúcnosti problémy. Ako na ňu ľudia budú pozerať, vnímať ju a najmä ako si chce nájsť normálnu robotu.

Došlo na moje slová. Janka na žiadnom pohovore neuspela. Tvrdila, že to s tetovaniami nemá nič spoločné, a keď jej nejaké miesto bude súdené, vezmú ju. V tomto mala pravdu zasa ona. Po jednom pohovore prišla domov s tým, že miesto dostala. Jej budúca šéfka jej to povedala hneď po skončení rozhovoru. Janka bola novej šéfke veľmi sympatická, padli si do rany aj ľudsky.

Dcéra bola postupne nadriadenej jej pravou rukou. Prácu si pochvaľovala, postupne jej narastali úlohy, nové zodpovednosti. Zrazu zistila, že nestíha. So šéfkou sa dohodli, že Janka sa pracovne posunie vyššie, ale bude musieť za seba nájsť náhradu. Janka sa tešila, akú má jej šéfka v nej dôveru a k výberu novej šéfkinej asistentky sa postavila veľmi zodpovedne.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra podvádzala priateľa, má dieťa s leňochom


Doma mi opisovala, kto bol u nej na pohovore, aký mala z ľudí pocit a koho hľadá. Nakoniec dala šancu jednej slobodnej mamičke. Dostala ju tým, že sa nepoddala osudu. Keď ju opustil manžel, zbalila seba aj dieťa a presťahovala sa do hlavného mesta s vidinou postarať sa o obe sama. Aj keď to veľmi nevypovedalo o jej schopnostiach, dcéra dala na svoju intuíciu.

Dcérina intuícia musela byť v ten deň asi prepracovaná. Ako mi to Janka prezentovala, z Gabiky sa pomaly ale iste ukazovala vypočítavá potvora. Bolo mi dcéry ľúto a myslela som, že sa len cíti ohrozená, že už nie je šéfkinou favoritkou.

Začalo sa to spoločnými obedmi, na ktoré šéfka zavolala  aj Gabiku. Obe boli na rozdiel od mojej dcéry fajčiarky. Janka bola presvedčená, že počas fajčiarskych páuz sa Gabika šéfke podlizuje. Bola svedkom toho, ako Gabika donáša na ostatných kolegov, veľakrát aj veci, ktoré boli polopravdami. Janka sa bála, aby nezačala ohovárať aj ju. Nechcela sa ale znížiť k tomu, že by začala na oplátku ohovárať Gabiku.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra si našla cudzinca, dopadlo to zúfalo


Tá si po pol roku vo firme vybavila zvýšenie platu, hoci robila stále to isté. Janka sa na seba hnevala, že ju vybrala. Tak ako zaujala a rozľútostila ju svojím príbehom o slobodnej matke, tak to robila aj pred šéfkou a aj ďalšími, podľa toho, ako jej to vyhovovalo. Podľa mojej dcéry to ale bolo divadlo. Prekukla ju, keď jej v jeden deň išla zaviesť domov notebook, aby mohla pracovať z domu, pretože sa necítila dobre.

Janka prišla akurát vo chvíli, keď sa pred domom lúčila Gabika so svojimi rodičmi, ktorí si prišli pre vnuka. Nastupovali do veľmi luxusného auta a vôbec nevyzerali, že by treli biedu. Vtedy sa Gabika pred Jankou preriekla, že jej veľmi rodičia pomáhajú, inak by si veľa vecí dovoliť ani nemohla. Janka to chápala, len nechápala, ako sa môže v práci neustále tváriť ako najväčšia smoliarka, pritom bývala v lepšom ako väčšina kolegov.

Mojej dcére Gabika svojím správaním začínala liezť čoraz viacej na nervy. Vždy keď bola u nás, o ničom inom ako o kolegyni už ani nehovorila. Videla, že u šéfky stráca na obľúbenosti a nepáčilo sa jej to.

Jedného dňa, keď sa Gabika opäť správala ako riaditeľka zemegule, mojej dcére praskli nervy. Gabika sa už dlhšie sťažovala, že jej nevyhovuje, ako majú usporiadanú kanceláriu. Dcéra jej na to odvetila, že prišla posledná, nuž nech si zvyká. Keď však prišla týždeň na to do roboty, nábytok v kancelárii bol premiestnený. Janka rázne vysvetlila Gabike, nech všetko vráti tak, ako bolo predtým. Ani po týždni sa nič neudialo, navyše Janka prichytila Gabiku, ako ohovára nového kolegu. Nakričala na ňu a Janka s plačom ušla k šéfke do kancelárie sa vyžalovať.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: V práci som zaučila protekčnú kolegyňu – a to bol môj koniec


Mojej dcére sa uľavilo, ale od toho dňa to išlo z kopca. Aj sa chcela o incidente so šéfkou porozprávať, ale tá sa stále vyhovárala, že nemá čas a nech to nerieši. Ich spoločné obedy sa už skončili. Šéfka odobrala nejaké veci Janke a pridelila ich Gabike, čo na dusne len pridalo.

Navrhla som Janke, či nechce zmeniť miesto. Nechcela, mala ešte v živej pamäti, ako ju všade odmietali a navyše to, čo robila ju bavilo. Nakoniec ale nemala na výber. Raz si ju šéfka zavolala k seba a prepustila ju. Dôvod bol veľmi univerzálny, zrušenie pracovného miesta. Dcéra ale vedela, kto je za tým.

Janku výpoveď zasiahla. Nie, že by to nečakala, ale v kútiku duše dúfala, že šéfka Gabiku prekukne. Pol roka len bola doma, brala podporu a nič nové si nehľadala. Potom sa otriasla a začala rozposielať životopisy. Našťastie pre ňu, doba sa trocha pohla a tetovania má dnes každý druhý, inak sa na to pozerá. Prácu si napokon opäť našla. Dala si ale záväzok. V žiadnom prípade nechce, aby jej šéfka bola aj jej priateľkou. Radšej nech je to nejaká raketa, ale spravodlivá k svojím podriadeným.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, JL
Odporúčame