Pravdivý príbeh: Vychovala ma stará mama, životu ďakujem za túto lekciu

Matka

thinkstockphotos.com

Taký osud, aký postretol mňa, pozná mnoho ľudí. Doteraz sa však pýtam sama seba, prečo sa to všetko stalo práve mne. Jedno je však isté. Mala som obrovské šťastie v nešťastí, lebo láska, ktorú mi dala moja stará mama, mi nahradila tú od oboch rodičov.

Moja mama sa z rodičovského domu odsťahovala keď bola veľmi mladá a nevedela, čo od života vlastne chce. Vedela len jedno. Že sa chce osamostatniť a byť sama sebe paňou. Tak aj bolo. Odišla z dediny do krajského mesta a začala pracovať v reštaurácii ako čašníčka.

Hlavného kuchára tam vtedy robil mladý muž, ktorý sa volal Marcel. Môj otec. Nikdy som ho však nevidela. Mama sa doňho vraj zaľúbila na prvý pohľad, ale ja si skôr myslím, že to bol len ošiaľ. Chcela dobrodružstvo a on bol prvý, kto jej prišiel pod ruku. Navyše, dobre zarábal a určite aj tento fakt prispel k tomu, že mama sa k nemu čoskoro nasťahovala a začala plánovať spoločnú budúcnosť.

Z rozprávania starej mamy viem o maminej minulosti dosť veľa na to, aby som si vedela vytvoriť vlastný názor. Po jej odchode z domu neprerušili vzťahy a naďalej sa navštevovali, takže vedeli o sebe všetko. Stará mama bola natoľko rozumná, aby sa na mamu za jej odchod nehnevala. Veď bola dospelá a tak jej rozhodnutie rešpektovala. Aj keď samozrejme nebola nadšená.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Matka miluje iba moju sestru, ja som jej asi úplne ukradnutá


Otec sa isté obdobie o moju mamu naozaj príkladne staral. Zniesol by jej aj modré z neba, ale len vtedy, keď skákala, ako on pískal. Nesmela sa za žiadnym iným mužom ani len obzrieť a kým on chodil po diskotékach, ona varila, žehlila a upratovala. Mala však to, čo chcela. Muža, byt a aj dostatok peňazí na pekné oblečenie. Po roku si prisahali vernosť aj pred oltárom. Prisahali si ju do konca života, no ich vzťah sa pár mesiacov po svadbe rozpadol ako domček z karát.

Marcel bol panovačný a chorobne žiarlivý. Každý to o ňom vedel, len mame trvalo akosi dlhšie, kým na to prišla. Keď si zložila ružové okuliare bolo už neskoro. Oľutovala ako rýchlo vhupla do vzťahu s ním a aj to, že opustila starú mamu a pohodlie, v ktorom si žila. Bola už však tehotná so mnou.

Mamin osud bol akoby vystrihnutý zo zlého filmu. Potom, ako oznámila Marcelovi, že čakajú dieťa reagoval tak, ako si nezaslúži žiadna žena. Povedal, že určite nie som jeho a mamu vyhodil na ulicu. Neostávalo jej nič iné, len poprosiť starkú o odpustenie a vrátiť sa domov so sklonenou hlavou. Odvtedy sme otca nikto nevideli, aj keď stále sú oficiálne manželmi.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Mama tak ostala na moju výchovu so starou mamou úplne sama. Financií však bolo žalostne málo a tým, že babka žila už roky len z invalidného dôchodku, sme veľakrát nemali ani čo do úst. Toto obdobie bolo pre nás všetkých veľmi ťažké, až kým si mama nepovedala jedného dňa dosť.

Rozhodla sa odísť do zahraničia niečo zarobiť, aby sa nám žilo o niečo lepšie. Nechcela čakať na ďalšieho muža, ktorý sa o nás postará. Chcela sa postaviť na vlastné nohy, za čo ju aj trochu obdivujem. Ľúbila ma, to dobre viem, no nechcela už žiť tak ako doteraz.

A tak kým ona bola celé mesiace preč, ja som trávila svoje detstvo so starkou. Napriek tomu ďakujem životu za všetky prekážky, ktoré mi postavil do cesty. Starká je tá najúžasnejšia žena akú poznám. Naučila ma domácim prácam, vyvárali sme spolu kadejaké dobroty a moje detstvo bolo vďaka nej naozaj krásne.

Dnes som už dávno dospelá a mám svoje vlastné deti. Nikdy by som ich však neopustila, tak, ako to urobili moji rodičia. Sú mojimi najväčšími pokladmi. Jediné čo ma mrzí je, že starká už nežije a tak nemali možnosť spoznať tak láskavú a dobrú ženu, ktorá ma naučila pokore a dobrosrdečnosti.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, IK
Odporúčame