Prejazdite zimu v pohode a bez nehody: Na čo sa nevyplatí zabúdať?

auto

sxc.hu

Porekadlo o Kataríne a ľade nevzniklo náhodou – neraz už v týchto dňoch aj vodiči na Slovensku zvyknú zakúsiť prvý sneh. Ak ste zimnú prípravu svojmu štvorkolesovému tátošovi ešte nedopriali, mali by ste tak urobiť čím skôr. Nadchádzajúce ročné obdobie je totiž z hľadiska údržby a opotrebenia najnáročnejšie. Na čo pri technickej kontrole a výbave nesmieme zabudnúť?

Nezabudnite na zimné pneumatiky

Väčšina vodičov, zvlášť v severnejších regiónoch Slovenska, má prezutie svojho motorového vozidla už za sebou. So snehovou nádielkou majú totiž tamojší šoféri bohatšie skúsenosti, vďaka ktorým si uvedomujú dôležitosť zimných pneumatík v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Ignorovať prezutie auta sa však nevypláca ani z finančných dôvodov. Zákon totiž hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva ľadu, snehu alebo námrazy, vodič je povinný jazdiť na zimných pneumatikách. V opačnom prípade sa dopúšťa priestupku a riskuje uloženie pokuty vo výške 60 €. Čím sa teda zimné pneumatiky v porovnaní s letnými vyznačujú?

  • hĺbkou dezénu – tá by mala byť v ideálnom prípade minimálne 4 mm
  • vysokým počtom záberových lamiel
  • mäkšou zmesou – vďaka nej pneumatike lepšie prilieha k vozovke aj pri veľmi nízkych teplotách

Mohlo by vás zaujímať: Stmieva sa čím ďalej tým skôr: Šoférujte bezpečne aj za tmy!


Čo by vám mali skontrolovať v servise?

Popri prezúvaní pneumatík môžete poprosiť mechanikov, aby prezreli aj nasledovné súčasti:

1. Chladiacu zmes motora – kvapalina každého nového auta vstupuje na trh s odolnosťou do -30° C, no časom tieto vlastnosti stráca. V južných častiach Slovenska postačí, aby chladiaca zmes odolávala teplotám 25 stupňov pod nulou. Na severe však radšej nič nepodceňujte, nočné teploty môžu v zime klesať dosť nízko. Treba zároveň upozorniť, že príliš koncentrované zmesi odborníci neodporúčajú, pre ich nadmernú agresivitu voči iným súčastiam (čerpadlo, hadice).

2. Autobatériu – počas zimných mesiacov dostáva obzvlášť zabrať, preto treba skontrolovať jej stav a v prípade potreby ju dobiť. Ak je príliš stará, radšej ju rovno vymeňte.

3. Geometriu podvozku

4. Brzdný systém a tlmiče – obzvlášť na šmykľavej vozovke sú bezchybné brzdy nevyhnutnosťou

Na čo sa môžete pozrieť aj sami doma?

  • Tlak v pneumatikách – ak je príliš nízky alebo vysoký, dotyk s vozovkou nie je primeraný. Nezabudnite, že v chlade tlak klesá – ak teda tlak hustenia v teplej garáži, pridajte k hodnote tlaku hustenia odporúčanej výrobcom vozidla, 0,2 baru.
  • Stierače – skontrolujte ich funkčnosť a v prípade potreby povymieňajte gumičky, nikdy však primrznuté stierače neodtŕhajte nasilu.
  • Karoséria – chráňte lak pred pôsobením agresívnej posýpacej soli, impregnujte tesnenie, ošetrite zámky pred zamŕzaním.
  • Nemrznúca zmes do ostrekovačov – doplňte v závislosti od očakávaných teplôt.

Viac o autách sa dočítate na www.autoviny.sk


Nevyhnutné zimné doplnky

Jazda v zime je špecifická tým, že často zahŕňa najrôznejšie rituály – oškrabávanie námrazy, odhrabávanie a podobne. Z tohto dôvodu by ste si mali bezpodmienečne úložný priestor obohatiť o dôležitú výbavu:

  • škrabku na ľad,
  • metličku na sneh,
  • snehové reťaze,
  • hrubé zimné rukavice (ktoré budete môcť zašpiniť v prípade poruchy),
  • deku,
  • baterku,
  • rozmrazovač zámku,
  • skladaciu lopatku a ďalšie pomôcky podľa vlastného uváženia.

Ak parkujete vonku, možno oceníte plachtu, ktorá aspoň čiastočne ochráni auto pred príliš nízkymi nočnými teplotami.


Ako svoje auto pripravujete na zimu vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame