Migrény, neovládateľná chuť na sladké či úzkosť? Stavte na riboflavín

Žena

thinkstockhphotos.com

Riboflavín zohráva dôležitú úlohu v metabolizme bielkovín, tukov i cukrov. Navyše chráni pred vznikom rakoviny, spomaľuje starnutie a je prevenciou migrény.

Vitamín B2 je známy ako riboflavín, alebo vitamín G. Prvýkrát sa s ním výskumníci stretli ešte koncom sedemdesiatych rokov devätnásteho storočia, keď sa javil ako žltozelená látka. Pomenovaný bol však až v roku 1933. Aktuálne je súčasťou vitamínov skupiny B, ktoré sú rozpustné vo vode a treba ich dennodenne prijímať v potravinách.

Aké sú funkcie tohto vitamínu?

  • zohráva významné role pri výrobe energie z bielkovín, tukov a cukrov
  • patrí medzi antioxidanty, ktoré chránia ľudské bunky pred starnutím a vznikom ochorení (kardiovaskulárne ochorenia, rakovina)
  • využíva sa ako preventívny prostriedok proti vzniku migrény (ak sa užíva denne, vraj dokáže výskyt migrén znížiť až o tretinu)
  • zohráva podpornú úlohu pri liečbe anémie, pretože sa zúčastňuje procesu tvorby červených krviniek spolu so železom
  • je dôležitý pre zdravý nervový systém (prevencia depresií, úzkosti, Alzheimerovej choroby, epilepsie)
  • má vplyv na kvalitu kože a vlasov
  • eliminuje chuť na sladké dobroty
  • podieľa sa na udržaní zdravého zraku a je prevenciou šedého zákalu
  • napomáha hojeniu rán
  • zvyšuje výkonnosť
  • je prevenciou kožných ochorení (akné, ekzémy)
  • celkovo posilňuje imunitný systém
  • je dôležitý pre normálny vývoj reprodukčných orgánov
  • reguluje činnosť štítnej žľazy
  • je pomocníkom pri vstrebávaní ďalších živín: ostatných vitamínov zo skupiny B i železa

Mohlo by vás zaujať: Tri top potraviny s protiinfekčnými účinkami: Doprajte si ich každý deň!


Potravinových zdrojov je viac ako dosť

Vitamín B2 je zastúpený v širokej škále potravín. Nachádza sa v bežne konzumovaných mliečnych výrobkoch, mäse, vnútornostiach, rybách (losos, makrela), hubách, listovej zelenine (brokolica, špargľa, špenát), ale aj v avokáde,  celozrnnej ryži, mandliach, vlašských orechoch, pšeničných klíčkoch, sóji, fermentovaných výrobkoch zo sóje (tempeh) atď.

Viete, koľko riboflavínu ľudské telo potrebuje?

Podobne, ako ostatné vitamíny zo skupiny B, aj riboflavín treba do organizmu dopĺňať denne, pretože si ho organizmus nevie uložiť do zásoby. Pozitívom tohto vitamínu je, že pri tepelnej úprave nedochádza k jeho strate, avšak citlivý je na svetlo.

Odporúčaná denná dávka pre dospelých mužov je 1,3 mg (niektoré zdroje uvádzajú až 1,5 mg) a pre ženy 1,1 mg. U tehotných a dojčiacich žien sa odporúčaná denná dávka hýbe medzi 1,4-2 mg. Najlepšie sa vstrebáva, ak je podávaný medzi jedlami.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Predávkovanie či nedostatok takmer nehrozí

Vitamín B2 je považovaný za „bezpečný“ vitamín, aj keď sa užíva vo vyšších dávkach, pretože nadbytok je jednoducho vylúčený močom. Problémy zvyčajne nastávajú až po niekoľkonásobnom prekročení dennej dávky. Príznaky nadmerného príjmu sa môžu prejaviť už pri množstve 10 mg denne, vtedy nastáva svrbenie a pálenie na pokožke a tiež citlivosť na slnečné svetlo.

Keďže riboflavín hrá kľúčovú úlohu pri výrobe energie, jeho nedostatok sa prejavuje hlavne v poruchách metabolizmu, na slizniciach a pokožke. Môže ísť o pálenie očí, suché pery, trhlinky v kútikoch úst, pálenie jazyka, mastné vlasy, problémy s nechtami a pokožkou, sivý zákal, anémiu, lupiny, vypadávanie vlasov, úzkosť, nedostatok energie, vysoký krvný tlak a pod. Nedostatok tohto vitamínu sa však nevyskytuje často, lebo je obsiahnutý v pestrej škále potravín. Výnimku tvoria ľudia s vážnymi ochoreniami pečene a tí, ktorí konzumujú nadmerné množstvo alkoholických nápojov.


Trpeli ste už niekedy nedostatkom riboflavínu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockhphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame