Prejedli ste sa? Tieto rady vám pomôžu

brucho

photl.com

Vianoce sú sviatkami hojnosti a štedrosti a neraz sa jednoducho nepatrí odmietnuť čokoľvek ponúkané. Rodinné turné sa tak občas mení na maratón v tom, kto najviac zje. Dôsledkom môže byť pocit ťažkého žalúdka či pálenie záhy. Aj v tomto prípade platí, že je lepšie byť o krok vpred. Poradíme vám ako hodovať bez toho, aby ste si pohnevali žalúdok.

Nejedzte očami!

Jedna dobrota vedľa druhej a máme pocit, že kým z každej neochutnáme, nebudeme mať pokoja. Nič nie je zakázané, veď sú Vianoce! Len majte na pamäti, že menej býva viac. Nakladajte si striedmo a nezabúdajte dobre žuť. Jedzte pomaly, tráveniu tak dáte dostatok času, aby dobroty spracovalo. Radšej si neskôr priložte, akoby ste mali razom „vdýchnuť“ dvojitú porciu a zvyšok sviatkov mať pocit, že ste pojedli kamene.


Mohlo by vás tiež zaujať: Vianoce s pochúťkami, ale bez kíl navyše: Prezradíme vám, ako na to!


Piť a piť nie je to isté

Ak chcete svoj apetít udržať na uzde, pite už pred jedlom. No nie tesne pred ním! Hodinku či polhodinku pred „záťahom“ na návšteve si doprajte aspoň pol litra vody a zaručene zjete menej. Nebude vás pokúšať ani babičkina povestná štrúdľa, lebo vám na ňu jednoducho nezostane miesto. Ak si váhu strážiť nemusíte, postačí vám polhodinu pred jedlom vypiť pohár vody a po jedle sa napiť podľa potreby. Každopádne na pitný režim neradno zabúdať. Nenahradia ho ani polievky a dostatok tekutín je pre správne trávenie kľúčový.

Pohyb nemá dovolenku

Nemusíte byť lyžiar ani iný vyznávač zimných športov, no 20 minútová prechádzka by si mala nájsť vo vašom dennom programe stabilné miesto. Pravidelný pohyb štartuje naše trávenie a pomáha mu byť výkonnejším. A to sa v čase Vianoc naozaj hodí.


Mohlo by vás tiež zaujať: Udržte svoju váhu na uzde: Takto odoláte adventným kilám navyše!


Prvá pomoc

Ak ste to už s jedením prehnali, poradíme vám niekoľko trikov, ako sa zbaviť pocitu ťažkého žalúdka:

  • Najosvedčenejšia pomoc je z lekárne. Lekárnik vám odporučí kvapky či vrecká s práškom, ktorý sa zarába s vodou. Určite sa oplatí pre každý prípad zásobiť – je to ako s dáždnikom v taške, keď ho v nej máte, neprší.
  • Veľmi populárny je pohár vody so sódou bikarbónou, ktorá pomôže sa vygrgať.
  • Účinná môže byť aj lyžica jablčného octu, ktorú pridáte do pohára s vlažnou vodou.
  • Rovnako vám môže pomôcť citronáda bez cukru – šťava z polovice citróna zmiešaná s vodou.
  • Tráveniu pomáhajú aj niektoré druhy ovocia – vyskúšať môžete jablko alebo grapefruit.

Nezabudnite, že ak sa vám hostina vymkne z rúk, skúste nasledujúci deň byť k svojmu tráveniu ohľaduplnejší. Vybíjať klin klinom nemusí byť vždy ten najlepší nápad!

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame