Prekročte hranice Slovenska: Vyskúšajte raňajky z rôznych kútov sveta!

Raňajky

thinkstockphotos.com

Bohaté i skromné, kalorické i zdravé. Raňajky má každý rád po svojom. Veď stačí zájsť k susedovi a uvidíte rozdiel. Nehovoriac o tom, ako sa to mení od krajiny ku krajine. Čo tak teda pohľadať inšpiráciu na raňajkové menu po rôznych kútoch sveta?

Anglické raňajky vás nasýtia na celý deň

Tradičné anglické raňajky majú síce v porovnaní s inými krajinami omnoho väčšiu kalorickú hodnotu, zato si však na nich pochutná takmer každý. V realite ich nejedávajú pravidelne, väčšinou po nich siahnu na dovolenke či rodinnom výlete. Na obrovskom tanieri si vtedy nájdete volské oko, smaženú slaninu, pečené paradajky a šampiňóny, klobásku a bielu fazuľku v rajčinovej omáčke. K tomu nesmie chýbať toast s maslom a klasický čaj s mliekom. Tento typ raňajok si dokážete veľmi jednoducho pripraviť aj vy. Fazuľku vylejte z konzervy do menšieho kastróla, pridajte polovicu smotany na varenie, nastrúhajte syr podľa chuti a varte na miernom ohni. Nezabudnite premiešať, aby sa zmes nepripálila a hneď ako sa začne variť, odstavte a môžete servírovať spolu s ďalšími surovinami.

Vychutnajte si raňajky po francúzsky

Hoci sú Francúzi vo všeobecnosti považovaní za gurmánov a ich kuchyňa je po celom svete vychýrená kvôli nenapodobniteľným špecialitám, ich raňajky sú dosť skromné a na prípravu naozaj jednoduché. Typická je bageta s maslom a džemom, čierna káva či café au lait. Obľúbené sú aj briošky alebo chlieb s olivami a nesmieme zabudnúť na chutné francúzske croissanty. Tie sú veľmi populárne v Paríži. Ak ich chete konzumovať naozaj tradičným spôsobom, tak ich nikdy nejedzte s maslom, ale radšej si ich, ako pravý Francúz, namočte do kávy.


Mohlo by vás zaujať: Ideálne raňajky vás nabijú energiou: Čo presne má byť ráno na vašom tanieri?


Americké – uponáhľané no chutné

Najlepším príkladom uponáhľaných raňajok môžu byť jednoznačne tie americké. Obyvatelia severoamerického kontinentu sú večne uponáhľaní, a tak raňajkujú väčšinou cestou do práce. V jednej ruke káva, v tej druhej zase muffin, plnená šiška, bagel či len nejaká bageta. Pokiaľ však majú čas, ich raňajky vyzerajú skutočne chutne. Často sú zložené z lievancov poliatych javorovým sirupom, smaženej slaninky a praženice s ovocnou oblohou. Na zahnanie smädu si ráno často dávajú pomarančový džús, ale aj kávu, čaj či mlieko.

Talianske jednoduché a výborné!

Jednoduchými raňajkami vás pohostia aj v slnečnom Taliansku. Líšia sa však región od regiónu. Vo všeobecnosti však Taliani zbožňujú sladké raňajky. Tie sa väčšinou skladajú z caffé latté alebo cappuccina s croissantom, či už plneným čokoládou alebo obyčajným.


Mohlo by vás zaujať: Ovsené vločky majú čo ponúknuť: Prečo by ste ich mali jesť každý deň?


Klasika z Nemecka – hlavne žiadne výstrelky

V rámci nemeckých raňajok určite nesmie chýbať výber z miestneho pečiva, ako sú žemle či kaiserky. K nim si potom dávajú maslo, džem, šunku, vajcia namäkko a kávu. Niektorí si však radšej pochutia na celozrnom pečive, jogurtoch, syroch či ovocí. V Bavorsku si zase zamilovali sladkú verziu raňajok a okrem klasického pečiva si naservírujú sladké kysnuté slimáky, croissanty s čokoládou i orechmi, lístkové šatôčky s jablkami alebo čerešňami. K nemeckým raňajkám tiež neodmysliteľne patrí pomarančová šťava, káva alebo ovocné čaje.

Obed či raňajky?

Na japonskom raňajkovom menu si v našich končinách možno tak ľahko nepochutnáte, ale preč si ňom aspoň neprečítať?  Pripomína skôr obed ako raňajky, tvorí ho totiž niekoľko chodov. Tradičné japonské raňajky sa neservírujú na tanieri, ale v lakovanej krabičke, ktorú volajú Bent. Keď ju odklopíte, nájdete v nej z jedla vytvorenú mozaiku chutí, farieb i vôní. Ide o veľmi zdravé pokrmy, ktoré sa skladajú predovšetkým z ryže a rýb. Jedným z variantov je napríklad: polievka miso, ryža s oblohou, ryba, nakladaná zelenina i vajcia. Nechýbajú ani skvasené sójové bôby či dusená morská riasa.


Aké raňajky si doprajete najčastejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame