Premyslené nákupy: Na čom najviac ušetríte a kde by ste mali naopak minúť viac?

nakupovanie

Zbytočné nákupy vás oberú o financie, ktoré častokrát môžete využiť inde (Zdroj: Freepik/Guzov Ruslan)

V tejto dobe sa tipy na rozumné nákupy rozhodne hodia. Prinášame vám preto zopár rád, ako premyslene míňať tak, aby ste mali z nákupov čo najväčší osoh a aby vaša peňaženka rozhodne neutrpela!

Kedy radšej šetriť?

Farby na steny. Každý, kto niekedy renovoval, vie, že profesionáli radšej pracujú s niečím, čo stojí polovičnú cenu, no je približne rovnako kvalitné, ako drahý materiál. Použitie drahých farieb však môžete ľahko okabátiť tým, že ak si vyberiete špecifický odtieň a zaobstaráte si vzorku, ktorú vezmete do predajne, kde vám ju namiešajú lacnejšie.

Vázy a iné sklenené dekorácie. Pokiaľ drahá váza nie je jedinečným umeleckým predmetom a vy nie ste nadšeným zberateľom, nemá zmysel kupovať drahé verzie. Sklenená nádoba je sklenená nádoba. Okrem toho, vázy či iné sklenené predmety majú tendenciu sa rozbíjať, preto na nich pokojne ušetrite.

Koberce. Drahé, ručne vyrábané koberce sú krásne a pompézne, no lacné, sériovo vyrábané koberce, často nie. Predtým, než však kúpite koberec s premrštenou cenou, zamyslite sa nad tým, ako by mohol dopadnúť v prípade, že máte doma menšie deti alebo domáce zvieratá. Existuje množstvo stránok a predajní, kde nájdete pekné koberce za menšie a prijateľnejšie ceny, ktoré sa hodia do interiéru a nebudú pôsobiť gýčovo.

Hriankovače. Drahý hriankovač naozaj nepotrebujete. Kúpu tohto spotrebiča si taktiež premyslite – aj stoeurový hriankovač opečie chlieb rovnako, ako ten za tridsať eur.

Vankúše. Radosť z vankúšov spočíva v tom, že ich obliečky možno rýchlo a ekonomicky vymeniť, kedykoľvek pocítite nutkanie osviežiť miestnosť. Utrácajte peniaze radšej na väčšie a dôležitejšie veci, pretože bez obáv viete ušetriť na dekoratívnych predmetoch, ako sú napríklad vankúše.

Posteľná bielizeň. Ak často cestujete, zamyslite sa, či ste niekedy spoznali rozdiel medzi naozaj lacnou posteľnou bielizňou a tou, ktorá stojí desiatky eur. Rozdiel možno spoznať maximálne tak v prípade, že ide o látky zo syntetických vláken. Ak sú obliečky ľanové alebo bavlnené, veľký rozdiel medzi plachtami naozaj nie je. Najdôležitejší je v tomto prípade materiál, ktorý je priedušný, príjemný, správne pasuje k posteli a pravidelne sa mení.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rastúce ceny energií môžu byť pre mnohé domácnosti devastačné: Ohrození sú najmä osamelí seniori a viacdetné rodiny
Zrelá žena s balíkom posteľných obliečok
Výber posteľných obliečok (Zdroj: GettyImages)

Kde radšej minúť o čosi viac?

Matrace. V posteli strávite tretinu svojho života, na svojom matraci rozhodne nešetrite. Dobrou správou je, že brilantné „drahé“ matrace už nie sú také drahé, ako boli. Na trhu sú rôzne značky, ktoré vyrábajú aj lacnejšie hybridné pružinové matrace a matrace z pamäťovej peny, ktoré dokážete často zakúpiť aj v dobrej zľave.

Ak nechcete kupovať celý matrac, určite si kúpte aspoň tenší vrchný matrac, ktorý položíte na ten starý – okamžite spoznáte rozdiel pri spánku, preto si pokojne priplaťte – ide o investíciu aj na niekoľko rokov.

Vybavenie do kuchyne. Lacná kuchyňa, ktorá je „odborne“ vybavená bude vyzerať oveľa lepšie ako luxusná kuchyňa vybavená zle. Bez výnimky. Dobrá výbava je to, čo robí dobrú kuchyňu.

Vankúše na spanie. Nemožno dostatočne zdôrazniť dôležitosť dobrých vankúšov na spanie. Rovnako ako s matracom, ani tu sa nemusíte uspokojiť s podradným vankúšom. Na trhu sú k dispozícii rôzne varianty, napríklad napodobeniny peria či vankúše z pamäťovej peny aj pre alergikov či astmatikov. Doslova tu pocítite každý vynaložený cent navyše.

Závesy a záclony. Správne vymerané a kvalitné závesy so záclonami dodajú miestnosti niečo, čo tie lacné dokážu len zriedka. Sériovo vyrábané závesy často vyzerajú tenko, rýchlo degradujú a sú obyčajné, najmä tie, ktoré sa pripevňujú šnúrkami na garniže.

Uteráky. Keď  v kvalitnom obchode s domácimi potrebami či nábytkom pozeráte na uteráky, verte, že vždy sa oplatí kúpiť ťažšie, nadýchanejšie, luxusnejšie uteráky. Tých pár eur naviac bude znamenať, že sa len ťažko zoderú, nebudú z nich vypadávať vlákna, zostanú mäkké a pružné a lepšie absorbujú vlhkosť.

Zdroj: theguardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame