Prerábame byt: Estetika a úspora v jednom – vyberte tie pravé radiátory!

radiátor

sxc.hu

Máte pocit, že ste uplynulú vykurovaciu sezónu opäť prešvihli svoj rozpočet na energie? Našťastie, denné aj nočné teploty konečne naznačujú, že k nám zavítala jar. Je to ideálny čas na zrekapitulovanie vašich výdavkov na kúrenie a prípadnú zmenu. Staré panelákové radiátory vás viac strašiť nemusia. Poradíme vám, ako ich vymeniť a ako dosiahnuť čo najväčšiu úsporu peňazí.

Z akých radiátorov je možné vyberať?

Hoci kedysi boli na trhu dostupné len klasické článkové radiátory, dnes ľudia väčšinou volia kompaktnejšie doskové radiátory do izieb a rebríkové do kúpeľne. Skladnosť najmä v menších bytoch síce hrá veľkú rolu, netreba sa však upínať len na estetické hľadisko. Aj článkové vyhrievacie telesá totiž môžu mať pre vás výhodné vlastnosti. Tie oceníte najmä v prípade, že vaša bytovka nie je zateplená a v blízkej budúcnosti sa zatepľovať ani neplánuje. Aké sú teda plusy a mínusy jednotlivých typov radiátorov?

  • doskový – jeho najväčšou devízou sú rozmery, vďaka ktorým zvyčajne nevytŕča spod parapetnej dosky. Keďže voda v ňom má menší objem, veľmi rýchlo sa nahreje a miestnosť vykúri za kratší čas ako článkový. Zároveň však aj oveľa rýchlejšie chladne, a preto je vhodný predovšetkým do zateplených priestorov.
  • rebríkový – jeho primárnym určením je použitie v kúpeľni, na čo je uspôsobený takisto rozmermi, ale tiež povrchovou úpravou. Tá je odolná aj voči veľmi vysokej vlhkosti.
  • článkový – v popredí u tohto typu radiátora stojí výnimočne dlhá životnosť, ktorú výrobcovia odhadujú na 50 rokov a viac. Jeho konštrukciu ocenia predovšetkým pedantné gazdinky, ktoré si potrpia na čistotu. Článkový radiátor sa totiž ďaleko ľahšie zbavuje prachu a nečistôt ako doskový. Veď aj príslušenstvo nových vysávačov stále obsahuje štrbinový nástavec, ktorý sa používa najmä na vysávanie prachu usadeného medzi jednotlivými „rebrami“ radiátora. Čo sa týka materiálu, vyberať je možné z liatiny alebo oceľového plechu. Väčší zmysel má práve liatina, ktorá dokáže lepšie naakumulovať teplo, čo v praxi znamená, že radiátor dlhšie zostáva teplý. Jeho nahrievanie síce zaberá dlhší časový interval, z celkového hľadiska sa však do nezatepleného bytu hodí viac ako doskový či z oceľového plechu.

Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Tapetový boom je tu – podľahnite jeho čaru bez výčitiek!


Radiátor ako štýlový doplnok?

Vzhľadom k tomu, že bytový dizajn sa vyvíja závratným tempom, na túto situáciu pružne reagujú aj výrobcovia. Tí z vás, ktorí prerábajú v luxusnom štýle, preto nie sú odkázaný na fádnu bielu farbu radiátorov. Súčasná ponuka zahŕňa červené, zelené a iné odtiene, či dokonca imitáciu dreva. Zájsť sa dá však ešte ďalej – za hranicami si môžete ako vykurovacie teleso dokonca zvoliť aj zábradlie schodov. Za úvahu v rámci mezonetového bytu to rozhodne stojí.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Zlepšováky pre malé kúpeľne – na reálnom príklade


Ako výmena vlastne prebieha?

Pri výmene radiátorov je potrebné tento krok najskôr nahlásiť správcovi domu, aby vám v danom termíne vypustil vodu z radiátorov. Po demontácii starého telesa je potrebné odstrániť oceľové závesy. Následne je vhodné opraviť stenu – vyrovnať, zasadrovať, zatmeliť a vymaľovať. Po montáži nového telesa nasleduje jeho pripojenie k vykurovaciemu systému a odvzdušnenie. Samozrejmosťou by mali byť regulačné ventily, ktorými úniky tepla minimalizujete.


Mohlo by vás zaujímať: Viac o bývaní si prečítajte na magazíne Môjdom


Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame