Prerábame byt: Vyberte si tie pravé farby na vaše steny!

maľovnie

sxc.hu

Rozhodli ste sa dať svojmu príbytku nový šat? Potom by ste mali nasledujúce kroky dobre zvážiť. Aby ste sa vyhli prípadnému sklamaniu, poradíme vám, ako pri výbere postupovať. Nie každá farba sa totiž hodí do každej miestnosti. Navyše, jednotlivé odtiene na nás nevyhnutne vplývajú a vyvolávajú určité pocity. Pripravili sme preto pre vás zopár tipov, ako sa medzi svojimi novými stenami budete skutočne cítiť ako doma.

Bielo alebo farebne?

Existujú ľudia, ktorí na biely interiér skrátka nedajú dopustiť. Majú totiž na to hneď niekoľko dôvodov. Ide o neutrálnu voľbu, ktorou zvyčajne nič nepokazia a pri ktorej vyniknú doplnky – od podlahy, cez nábytok až po štýlové vychytávky. V modernom interiérovom dizajne sa biela navyše spája s eleganciou a v kombinácii s chrómom či zlatom vzbudzuje dojem luxusu. Ak však patríte k tým, na ktorých snehobiela pôsobí chladne a pripomína sterilitu nemocničného prostredia, pokojne popustite uzdu svojej fantázií. Nezabudnite však na osvedčené pravidlo – stokrát si predstavuj a raz maľuj!


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: S dobrým rozpočtom vás len tak niečo nezaskočí


Ako kombinovať, ale neprekombinovať?

Aby ste zachovali správne osvetlenie miestnosti, farby musíte rozložiť s rozumom. V zásade sa treba držať postupu, ktorý hovorí o tom, že najtmavší odtieň patrí na podlahu a najsvetlejší na strop. Kvôli odrazu svetla je ideálnej zachovať plafón v bielom, prípadne v krémovom tóne. Čo sa týka dlažby, tej sa až tak striktne držať nemusíte. Ak máte tmavý nábytok, bledá borovicová podlaha ho len podčiarkne.

Pri výbere farby stien zohľadnite to, čo chcete, aby izba vyžarovala. Potrebujete načerpať dostatok energie a povzbudiť zmysly? Zvoľte teplé farby, medzi ktoré patrí žltá, červená či oranžová. Tie nielenže prežiaria váš domov, no navyše miestnosti opticky pridajú pár centimetrov. Vhodné sú predovšetkým do kuchyne a obývačky. So samotnou červenou však buďte obozretní. Ak jej je v interiéri priveľa, môže pôsobiť rušivo až silene a gýčovo.

Studené farby (modrá, zelená) patria do portfólia tých, ktoré pôsobia chladno, no zároveň upokojujúco. Hodia sa preto, napríklad, do pracovného kútu, v ktorom stimulujú schopnosť sústrediť sa. Pripravte sa však na to, že tmavšie tóny miestnosť opticky zmenšia, preto nie sú ideálnym riešením pre príliš malé priestory. Mali by ste pocit stiesnenosti, čo môže vyvolávať dojem padajúcich múrov.


Mohlo by vás zaujímať: Vyberáme kávovar: Ktorý je pre vás ten pravý?


Pohrajte sa s kontrastmi

Oswaldov farebný kruh - teplé odtiene naľavo, studené napravoV prípade, že sa chystáte zariaďovať holobyt, nebojte sa sýtych farieb, ktoré sú navzájom komplementárne (doplnkové). Najjednoduchšou pomôckou je v tomto smere tzv. Oswaldov farebný kruh pozostávajúci z 12 farieb. Tie farby, ktoré v ňom stoja oproti sebe, tvoria najostrejší kontrast, no zároveň sa dopĺňajú. K fialovej takto dopasujete žltú, k modrej oranžovú, k červenej zelenú. Výhodou pestrých stien je to, že súčasný trh ponúka nábytok od výmyslu sveta aj čo sa týka farebnosti. Ak však raz namaľujete steny v odvážnejšom štýle, zariadenie bytu voľte buď neutrálne alebo tón v tóne.


Mohlo by vás zaujímať: Viac o bývaní si prečítajte na magazíne Môjdom


Malá rada na záver

Hoci niektoré teórie hovoria o tom, že trendy vo farbách interiéru neexistujú, mnohí dizajnéri to vidia celkom inak. Jednu sezónu diktujú olivovú, v druhej sa prikláňajú k fialovej. Mať príbytok zladený do najmodernejších farieb síce môže pôsobiť uspokojivo, dôležitý je však váš vnútorný pocit. Ak vám teda súčasné trendy „nerežú“, zvysoka sa na ne vykašlite. Priestor, v ktorom bývate, vás predsa musí charakterizovať. A v neposlednom rade navodzovať pocit absolútnej slobody a pohody.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame