Prevoz lyží v aute: Aký spôsob si vybrať a čo spraví s vašou spotrebou?

Lyže

freedigitalphotos.net

Príprava na zimnú lyžovačku zahŕňa mnoho drobností. Jednou z nich je vysporiadať sa s lyžiarskym výstrojom. Kam ho dať, aby zaberal čo najmenej miesta? Jednotlivec alebo dvojica nemajú až taký problém, čo ak však ide na lyžovačku celá rodina?

Existujú tri možnosti prepravy lyží. Najjednoduchšie je previesť ich v interiéri auta. Druhou možnosťou je strešný nosič a treťou strešný box. Pozrime sa lepšie na výhody a nevýhody každého z týchto riešení.

Lyže v aute

Mať v aute lyže je najjednoduchší, najlacnejší a často najpohodlnejší spôsob prevozu lyží. Za ich transport nedáte ani o cent navyše. V prvom rade si musíte zvážiť, aké máte auto. Novšie modely ponúkajú praktickú vychytávku. Cez zadné operadlo ich môžete cez malý otvor prestrčiť až do kabíny. Väčšina áut ňou však nedisponuje. V tom prípade je potrebné sklopiť minimálne jedno sedadlo. Aj to len v tom prípade, že máte dostatočne dlhé auto a krátke lyže. Inak budete musieť možno sklopiť aj sedadlo spolujazdca a v 5 miestnom vozidle sa odvezú už len 3 ľudia a to ešte musíte počítať s batožinou. Takéto riešenie je preto vhodné len pri menšom počte lyží. Ak chcete ísť na týždňovú lyžovačku do Álp piati, môžete na takúto prepravu lyží rovno zabudnúť. Rovnako nie je takýto prevoz práve najbezpečnejší. Lyže sa môžu hýbať a posádku zraniť. Majte ich vždy v transportnom obale. No a v niektorých krajinách je takýto prevoz lyží vyslovene zakázaný, napríklad v Rakúsku.

Nevýhody:

  • nebezpečný transport
  • uberanie miesta v aute

Výhody:

  • žiadny vplyv na spotrebu automobilu
  • lacné riešenie

Tiež by vás mohlo zaujať: Rakúsky Stuhleck: Skvelá lyžovačka na skok za hranicami


Lyže na nosiči

Ide o jednoduché a relatívne lacné riešenie. Inštalácia strešného nosiča nezaberie viac ako 15 minút a z peňaženky vám jeho kúpa vytiahne 20 – 120 eur v závislosti na veľkosti a kvalite. Niektoré pojmú len 2 páry lyží, iné aj 5. Vždy však dávajte do nosiča lyže špičkami dozadu, kvôli aerodynamickému odporu. Negatívom strešného nosiča lyží je fakt, že ide len o nosič lyží a na nič iné ho preto nevyužijete. Treba myslieť aj na to, že vaše lyže sú vystavené poveternostným podmienkam. Hrozia im nečistoty z cesty prípadne dážď či sneh – nie sú totiž ničím chránené. Rovnako si strešný nosič všimnete aj vďaka vyššej hlučnosti auta a zníženej stabilite na bočný vietor. Treba počítať aj so zvýšenou spotrebou. Pri rýchlosti 90 km/h ide o nepatrné zvýšenie len okolo 0,2 l/100 km, pri 130 km/h počítajte so spotrebou vyššou aj o približne 1,3 l/100 km.

Nevýhody:

  • žiadna ochrana lyží
  • horšia aerodynamika
  • vyššia hlučnosť
  • vyššia spotreba
  • nemožnosť využitia na niečo iné ako prepravu lyží

Výhody:

  • jednoduchá montáž
  • nízka cena
  • jednoduché uskladnenie
  • veľký výber

Tiež by vás mohlo zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Lyže v strešnom boxe

Dostávame sa k poslednému možnému riešeniu. Je ním strešný box. Ide o akýsi ďalší kufor na vašej streche. Jeho najväčšou výhodou je veľká kapacita a univerzálne využitie. Dáte do neho lyže, lyžiarky, palice, prilby, možno ešte aj nejakú batožinu. Môžete ho využiť aj v lete, hlavne vtedy, keď potrebujete na batožinu ešte ďalšie miesto. Strešný box síce zvýši spotrebu vášho tátoša no menej, ako otvorený strešný nosič. Pri rýchlosti 90 km/h si vyžiada len o asi 0,1 l/100 km viac ako auto bez nosiča či boxu a pri 130 km/h je nárast okolo 0,9 l/100 km navyše. Vďaka aerodynamickému tvaru je nižšia hodnotu hluku a lepšia je aj stabilita auta. Hlavnou nevýhodou je vysoká cena. Najlacnejšie strešné boxy začínajú pri 120 eurách, končia okolo hranice 700 eur. Náročnejšia je aj montáž, na ktorú treba aspoň dvoch. Pri niektorých typoch môže byť problematické aj nakladanie a vykladanie. Musíte sa postaviť na prah auta aby ste do boxu vôbec dosiahli. Rovnako nepríjemné je uskladnenie boxu keď ho nepoužívate. Zaberá veľmi veľa miesta. Preto môže byť pre vás vhodným riešením si box požičať v požičovni – za týždeň zaplatíte okolo 20-30 eur.

Nevýhody:

  • vysoká cena
  • náročnejšia montáž
  • problematické skladovanie
  • problematické ukladanie/vykladanie obsahu

Výhody:

  • bezpečný prevoz
  • univerzálnosť
  • veľký objem

Tiež by vás mohlo zaujať: Najťažšie zjazdovky v Európe: Trúfli by ste si na ne?


Pre koho je čo vhodné?

Prevoz v aute – vhodný pre tých, ktorí lyžujú  na Slovensku maximálne v trojici. Vtedy je preprava ešte pohodlná a nikoho neobmedzuje.

Strešný nosič – je lacný, môžete s ním ísť do zahraničia, kde je prevoz lyží v aute nelegálny. Daňou je najvyššia spotreba zo všetkých troch možností. Rozdiel v cene medzi nosičom a boxom je však privysoký a box by sa vyplatil len vtedy, ak by ste každý víkend jazdili do Álp.

Strešný box – najlepšie, najuniverzálnejšie a v prípade kúpy najdrahšie riešenie. Ak však chodíte na lyžovačku raz za rok, odporúčame box požičať v požičovni – v prípade štvor – či päťčlennej posádky ide doslova o pár eur na hlavu.


Ktorý zo spomínaných druhov prepravy lyží najčastejšie využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame