Pri chudnutí pomôže zelenina a ovocie: Vyberte si tie správne druhy!

Žena

thinkstockphotos.com

Pri chudnutí je dôležitý rozdiel medzi príjmom a výdajom energie. Avšak podstatné sú aj ďalšie skutočnosti. Je dôležité vyberať si potraviny, ktoré disponujú množstvom živín, zasýtia i dodajú energiu. Dbajte aj na ich vhodné zastúpenie v rámci jedného dňa.

V tomto smere vám môže byť dobrou pomôckou koncept „My Plate“ (Môj tanier), ktorý preferuje Americké ministerstvo poľnohospodárstva. Je náhradou za tradičnú výživovú pyramídu. Základ tvorí zelenina, ovocie, zdroje kvalitných bielkovín a celé zrná. K tomu, samozrejme, nesmie chýbať vhodný pitný režim. Ktoré potraviny je teda vhodné zaradiť do diétneho jedálnička? Tu je niekoľko tipov.

Jablká

Jablká vám pri chudnutí pomôžu z viacerých dôvodov. Sú zdrojom pektínu, teda rozpustnej vlákniny, ktorá zabraňuje kolísaniu krvného cukru spojenému s prejedaním. Okrem toho jablká obsahujú fruktózu, ktorá sa vstrebáva pomalšie ako napríklad sacharóza, a to i napriek tomu, že fruktóza je sladšia. To tiež prispeje k stabilite krvného cukru a regulácii hladu. Jablká sú zaujímavé aj z hľadiska obsahu vitamínov, pretože ich obsahujú až osem z existujúcich trinástich. Slušne je zastúpený napríklad vitamín C, betakarotén, vitamíny skupiny B a ďalšie. V jablkách sú obsiahnuté aj polyfenoly – významné antioxidanty.


Mohlo by vás zaujať: Banán a vaša diéta: Ideálna kombinácia alebo presný opak?


Artičoky

Artičoky sú pri diéte pokladom, pretože vďaka vláknine skvelo zasýtia. Sto gramov varených artičokov poskytne 5,7 gramu vlákniny, čo je slušné množstvo vzhľadom na to, že odporúčaná denná dávka je 25 až 30 gramov vlákniny.

Banán

Ak na vás pri diéte príde kríza, siahnite po banáne. Obsahuje síce viac cukru a kalórií – v malom banáne je cca 90 kcal, ale pomôže vám s navodením pocitu pohody. Je totiž zdrojom aminokyseliny tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu – hormónu dobrej nálady. Navyše zastúpené vitamíny zo skupiny B sú kľúčové pre tvorbu energie a vláknina navodí pocit sýtosti, ktorý k spokojnosti prispeje tiež.


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


Čierna fazuľa

Čierna fazuľa je bohatá na bielkoviny a vlákninu, ktoré majú dobrú sýtiacu schopnosť. Bielkoviny sú navyše potrebné pre tvorbu a obnovu svalovej hmoty. Výhodou čiernej fazule je to, že sa dá pripraviť na sladko i na slano. Výborne chutí napríklad v zdravých brownies,  pudingoch či dokonca smoothies. Nemožno opomenúť vysoký obsah antioxidantov.

Tip do kuchyne:

Smoothie z čiernej fazule (náhrada hlavného jedla)

Suroviny: 1 banán, ½ šálky čiernej fazule, 1 šálka mandľového mlieka, 1 PL konopných semiačok, 2 sušené datle, 1 ČL pravého kakaa, 1 ČL mletej škorice, podľa potreby voda

Postup: Všetko spolu zmixujte.

Karfiol

V poslednom čase karfiol možno trochu zatienila brokolica, no to neznamená, že by sme ho mali v jedálničku opomínať. Karfiol obsahuje málo kalórií, veľa vlákniny, vitamínov (C, K, skupiny B), draslíka a ďalších. To znamená, že karfiol pri diéte výborne zasýti a dodá živiny.


Mohlo by vás zaujať: Snažíte sa schudnúť? Stavte na tieto druhy ovocia!


Čili papričky

Čili papričky obsahujú kapsaicín, chemickú zlúčeninu, vďaka ktorej sú štipľavé. Okrem toho môže táto látka podporiť aj spaľovanie tuku. Navyše čili papričky sú bohaté na vitamín C, ktorý je skvelým antioxidantom. Takže čerstvé čili môžete bez problémov pridávať do šalátov, omeliet, zálievok či nátierok.

Grep

Pre grep je typických málo kalórií, veľa vlákniny (aj pektínu) a živín (vitamín C, E, skupiny B, betakarotén, draslík, fosfor, horčík…) . Až 90 % grapefruitu tvorí voda, ktorá spolu s vlákninou navodí pocit sýtosti. Zaujímavosťou je látka s názvom naringín, ktorá dodáva grepu jeho horkú chuť. Spája sa so zlepšením trávenia, podporou peristaltiky čriev a  metabolizmu. 


Ktoré druhy ovocia a zeleniny sa pri diéte najviac osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame