Všeliek z vašej záhradky: Využite úrodu čerešní v prospech svojho zdravia, neoľutujete to!

Výživné látky, ktoré sú obsiahnuté v tomto chutnom a sladkom ovocí, dokážu podporovať zdravie (Zdroj: Freepik/freepik)

Sezóna čerešní je v plnom prúde a v prípade, že ich máte na záhradke veľmi veľa, máte vyhrané. Sú totiž skvelým prírodným liekom, ktorý sa oplatí prijímať v strave vo veľkom množstve. Ak ich nestíhate skonzumovať v čerstvom stave, odporúčame vám pripraviť si zásoby na zimu v podobe chutných kompótov alebo džemu.

Vitamínová bomba

Čerešne obsahujú mnoho výživových látok a benefitov pre ľudské zdravie. Ukrývajú sa v nich vitamíny C, A, B6 a K. Taktiež sú bohatým zdrojom draslíka, vápnika, horčíka, železa a fosforu. Nájdete v nich aj mnohé flavonoidy, ktoré sú účinnými pri ochrane buniek pred poškodením.

Konzumácia jedinej šálky denne vám do tela dodá všetky spomínané látky a optimalizuje ich hodnoty. O týchto benefitoch čerešní informoval portál WebMD.

Vplyv na srdce

Výživné látky, ktoré sú obsiahnuté v tomto chutnom a sladkom ovocí, dokážu podporovať zdravie srdca a ciev, najmä kvôli vysokému obsahu draslíka, ktorý dokáže regulovať krvný tlak a potláčať zdravotné problémy spojené s jeho kolísaním. Konzumáciou čerešní tiež eliminujete riziko infarktu, ktorý postihuje čoraz viac mladšiu populáciu a dokáže sa šikovne maskovať za obyčajnú únavu.

Koniec dne a reume

Trikov na to, ako sa vyhnúť bolesti kĺbov, existuje mnoho. Okrem správneho pitného režimu, ktorý je najviac zdôrazňovaným, vám proti zápalovým ochoreniam, akými sú práve reuma a dna, pomôžu čerešne. Práve ony ukrývajú mnohé protizápalové látky, ktoré dokážu pomôcť pri bolestiach svalov, kĺbov a ochoreniam akými je napríklad reumatoidná artritída.

Lepší spánok

Kto by netúžil po kvalitnejšom spánku? Vyspať sa „doružova“ bez zbytočného prerušovania dodá človeku mnoho psychickej aj fyzickej sily. V kvalitnom spánku vám môžu pomôcť čerešne, ktoré obsahujú melatonín. Ten podporuje kvalitný spánok a reguláciu spánkového cyklu.

Zlepšite si trávenie

Zlé trávenie dokáže znepríjemniť nejeden deň, preto je prirodzené, že proti nemu chcete zabojovať. Skvelým pomocníkom sú práve čerešne, ktoré môžu výrazne pomôcť pri trávení vďaka vláknine a enzýmom, ktoré obsahujú. Toto šťavnaté ovocie dokáže zabrániť tukom, aby prenikli cez črevnú stenu, čím sa znižuje aj pravdepodobnosť toho, že niečo nedokážete stráviť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Jahodové tartaletky – Do plnky sme pridali to, čo v dezertoch bežne nenájdete

Vhodné pre diabetikov

Ak ste diabetikom a máte problém s udržaním optimálnej hladiny cukru v krvi aj napriek svojej snahe, siahnite po čerešniach. Nielenže podporia vašu snahu v chudnutí, ale majú aj nízky glykemický index. Môžete si ich tak dopriať o čosi viac a bez zbytočných zdravotných komplikácií.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame