Hyperpigmentácia sa vyskytuje častejšie počas leta a postihuje najmä ľudí so svetlou pokožkou. Niektoré bunky totiž produkujú viac melanínu ako iné v reakcii na slnečné svetlo. Tento stav je charakterizovaný výskytom tmavých škvŕn na koži. Zvyčajne sú hnedé, no môžu mať aj čiernu alebo sivú farbu.
Ako sa môžu ukázať?
Prejavujú sa týmito spôsobmi:
- Efelidy – typické pehy. Väčšinou sa objavujú na lícach, hornej pere a na čele. Zvyčajne sú prítomné od detstva, ale slnko ich zvýrazňuje.
- Lentigíny – tieto škvrny sú väčšie ako pehy. Nachádzajú sa na lícach, spánkoch, čele, chrbte rúk a dekolte. Sú reakciou na slnečné lúče. Väčšinou sa objavujú na telách starších ľudí.
- Melazma – difúzne hnedasté škvrny, ktoré sa objavujú na tvári. Môžu byť reakciou na slnko, ale častejšie vznikajú v tehotenstve a vplyvom užívania antikoncepcie.
Najviac ohrození sú ľudia s akné, psoriázou alebo ekzémom. Našťastie, existuje niekoľko opatrení, ktoré predchádzajú vzniku hyperpigmentácie počas leta aj v ktoromkoľvek ročnom období.
1. Exfoliácia
Používanie exfoliačného peelingu raz alebo dvakrát týždenne je ideálne na odstránenie odumretých kožných buniek. Znižuje to tiež prítomnosť hyperpigmentovaných buniek. Nie je však vhodné exfoliovať príliš často alebo veľmi agresívnymi metódami, pretože to oslabuje pokožku. Najlepšie je používať chemické exfolianty s kyslými zložkami. Ideálne sú produkty s kyselinou glykolovou, mliečnou alebo salicylovou. Okrem toho že čistia pleť, omladzujú ju a rozjasňujú.
2. Ochrana pred zápalom
Je dôležité vyhýbať sa krémom a kozmetickým výrobkom, ktoré spôsobujú zápal pokožky. Po vystavení sa slnku je vhodné použiť protizápalový krém. Najvhodnejšie sú tie, ktoré obsahujú vitamín E, resveratrol a pupočník ázijský.
3. Používanie opaľovacieho krému
Používanie opaľovacieho krému každý deň je nevyhnutné, aby sa predišlo hyperpigmentácii. Aplikujte ho každé dve až tri hodiny, aj keď je vonku zamračené, alebo ste vo vnútri. Ochranný faktor pred slnkom (SPF) by mal byť vyšší ako 30.
4. Pozor na soláriá
V soláriu môžete získať opálenú pokožku bez toho, aby sa vystavili slnku. Pri ich používaní je však potrebná opatrnosť, pretože môžu spôsobiť škvrny na koži. Môžu byť dokonca rizikovým faktorom rakoviny kože.
Ako znížiť hyperpigmentáciu na pokožke?
Ak je už hyperpigmentácia prítomná, existujú spôsoby, ako ju znížiť alebo odstrániť. Najlepšie urobíte, ak sa o tom poradíte s dermatológom, ktorý najlepšie určí spôsob, akým sa škvŕn zbavíte.
Môže ísť o:
- profesionálny peeling
- fototerapeutické ošetrenia laserom alebo pulzným svetlom
- mikrodermabráziu
Pomôcť môže aj správne zvolená strava. Zaraďte do jedálníčka potraviny bohaté na polyfenoly a antioxidanty, pretože vyživujú a regenerujú pokožku.
Sledujte náš Instagram
Zdieľať na
Zdieľaní