Príjemné mrazenie aj v lete: Stačí čítať detektívky z krutého severu

Oči

thinkstockphotos.com

Napínavé detektívne príbehy odjakživa patria k obľúbenému čítaniu. V posledných rokoch sa však aj na náš knižný trh dostali kriminálne prípady z mrazivého severu, tzv. severské krimi. Viete, ktoré z nich sa oplatí prečítať?

Svojich konkurentov autori zo severských krajín doslova valcujú a v kníhkupectvách majú popredné miesta. A aj keď sú v súčasnosti akoby moderným trendom, každý ostrieľaný čitateľ potvrdí, že vzťah s týmito krimi románmi rozhodne nie je chvíľkovou záležitosťou ale láskou na celý život. Z takého obrovského množstva je však niekedy problém vybrať si to pravé, preto vám predstavujeme tých autorov, ktorí skutočne patria k špičke.

Najznámejší je Nesbø

Snáď najznámejšie meno rezonujúce v spoločnosti čitateľov ale aj celej verejnosti je nórsky spisovateľ Jo Nesbø. O jeho popularite svedčia aj dlhokánske rady tvoriace sa pred kníhkupectvami a na miestach, kde je s ním beseda. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi deťmi, no pravdepodobne najviac zaujal sériou detektívnych románov, ktorých hlavným hrdinom a detektívom v jednej osobe je Harry Hole – vyšetrovateľ s rozvráteným súkromným životom, no geniálnym čuchom na páchateľov brutálnych zločinov.

Mankell to dotiahol až k seriálu

K najúspešnejším švédskym autorom sa bezpochyby radí Henning Mankell, ktorý je už dlhoročnou spisovateľskou stálicou, a to nielen v domácom prostredí. Prvý z kriminálnych príbehov napísal už v roku 1991 a hlavný detektív nerieši len zločiny, ale sa aj zamýšľa nad skazenosťou ľudstva. Prípady jeho komisára Wallandera sa stali aj predlohou pre úspešný seriál z dielne BBC.


Mohlo by vás zaujímať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Larsonova trilógia je už klasikov svojho žánru

Ak môžeme nazvať severské krimi dlhodobejším fenoménom, tak jeho počiatky siahajú k trilógii Milénium od Stiega Larsson. Hneď z prvej časti – Muži, ktorí nenávidia ženy – sa stal bestseller a čísla predajnosti s každou ďalšou knihou stúpajú. Ak vás zaujíma problematika detských domovov či pravicového extrémizmu, sú Larssonove knihy správnym výberom.

Za Keplerom sa skývajú manželia

Uspávača, Hypnotizéra či Svedkyňu ohňa spája meno Lars Kepler. Pod týmto netypicky pre severských autorov jednoduchým menom sa skrýva manželská dvojica – Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril. Aj keď každý jeden z nich má v rámci literárnej tvorby čo to za sebou, v oblasti krimi sa rozhodli vytvoriť novú identitu. Ktovie či práve to im pomohlo k úspešnosti, no jednoznačne sa radia k najčítanejším autorom.

V dvojici sa zrejme tvorí lepšie, pretože duo známe pod menom Erik Axl Sund sa v drsnom krimi svete uchytili veľmi rýchlo a ešte rýchlejšie vyšli na popredné priečky. Ich prvotinou sa stal psychologický triler Havranie dievča, ktoré je úvodnou časťou mimoriadne úspešnej trilógie o žene, ktorú v detstve týrali a zneužívali. Dvojica Erik Axl Sund však nie je známa len kvôli knihám, ale experimentuje aj s hudbou či filmom.


Mohlo by vás zaujímať: Toto sú najdivnejšie knihy roka: Prečítali by ste si ich?


Ženy to v kriminálnom prostredí vedia

V krimi sériách nezaháľajú ani ženské autorky. K tým najznámejším patrí Åsa Larssonová, ktorá však so Stiegom Larssonom nemá okrem rovnakého priezviska nič spoločné. Jej knihy sú preložené aj do češtiny, čo im na kvalite určite neuberá, takže sa nimi môžu potešiť aj slovenskí čitatelia. Hlavnou hrdinkou je nezvyčajne ženská detektívka Rebecka Martinssonová, pretože nielen muži vedia vyriešiť zapeklité zločiny. Výrazné ženské prvky prevládajúce v Larssonovej knihách ich robia v obrovskej záplave kriminálok jedinečnými.

Skúste aj Anne Holtovú

Ďalšou autorkou z kruhu žien je Anne Holtová, ktorá sa v Nórsku zaradila medzi najúspešnejších autorov vôbec. U nás síce ešte nie je veľmi známa, no postupne sa dostáva do povedomia kvôli svojmu spisovateľskému majstrovstvu, ktoré pretavila do viacerých ocenených kníh. Medzi tie najznámejšie, ktoré musíme odporučiť patrí Slepá bohyňa, Čo je moje či Smrť démona.


Ktoré zaujímavé detektívky ste už prečítali vy? Odporučte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame