Prilepšite si vďaka bytu na dôchodok: Spôsobov je hneď niekoľko

Bytovka

sxc.hu

Zostali ste prekvapení výškou vášho dôchodku, ktorá sa s platom, na ktorý ste boli zvyknutí, nedá porovnať? Možno by ste si chceli na staré kolená dopriať viac, ale váš zdravotný stav vám neumožňuje si privyrobiť, alebo sa vám už pracovať jednoducho nechce. Ako teda získať na staré kolená niečo navyše? Ak bývate vo vlastnom byte a hoci ste pekných pár rokov už len sami, aj tak máte stále dve detské izby, možno by nebolo od veci pouvažovať nad nejakou výhodnou zmenou.

Zamyslite sa nad možnosťami

Starší ľudia neraz zostávajú vo svojich bytoch zo zotrvačnosti. Hoci v byte pre štyroch žijú už len dvaja, neraz si neuvedomujú, že by mohli na menšom bývaní nielen ušetriť, ale aj čosi zarobiť. Spôsobov je hneď niekoľko:

  1. Predať byt a kúpiť si menší a lacnejší. Rozdiel v cene medzi dvoj a trojizbovým bytom v rovnakej lokalite, môže byť v Bratislave okolo 20 000 eur. Ak máte napríklad 65 rokov, nasledujúcich 20 rokov si každý mesiac k dôchodku môžete prirátať vyše 80 eur, prípadne za tisíc eur ročne vyraziť na peknú dovolenku, či dokonca dve. Niečo zarobíte aj na úrokoch, keďže časť sumy môžete dať na termínovaný účet.
  2. Ak už nepracujete a vaši príbuzní aj tak bývajú v iných mestách, stojí za úvahu aj možnosť presťahovať sa do lacnejšieho kraja. Rozdiel medzi porovnateľnými dvojizbovými bytmi v Bratislave a v Banskej Bystrici môže byť aj 30 000 eur. Nehovoriac o tom, že v menších mestách sú zvyčajne aj o niečo nižšie životné náklady.
  3. Ak má váš byt vhodné usporiadanie, môžete napríklad ponúknuť jednu izbu na prenájom. Ideálne je, ak vám príbuzní vedia dohodiť niekoho známeho a dôveryhodného, ale niekedy sa podarí nájsť  vyhovujúceho človeka aj vďaka inzercii. Za jednu izbu v byte si môžete prilepšiť aj o sto či viac eur. Nezabudnite však, že v takomto prípade treba hneď na začiatku stanoviť jasné pravidlá správania sa obidvoch zúčastnených strán.

Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať alebo predávať byt? Takto zistíte jeho cenu!


Ako zistiť cenu?

Najlepšie sa v cenách zorientujete vďaka internetu a realitným portálom, na ktorých súkromné osoby aj agentúry prezentujú svoju ponuku. Zadajte svoju lokalitu a zistite, v akých cenových reláciách sa byty vo vybranej oblasti pohybujú. Nezabudnite, že treba zohľadniť aj to, či je dom zateplený, či je byt po rekonštrukcii alebo v pôvodnom stave, aké má okná a podobne.

Vďaka internetu si tiež môžete vyhliadnuť byt, ktorý by ste poprípade chceli kúpiť. Ak sa vám jeho cena zdá byť nadhodnotená, skúste požiadať o zľavu.


Mohlo by vás zaujímať: Finančné stratégie na slušný dôchodok: Ako sa pripraviť na starobu?


Na čo nezabudnúť

Ak sa rozhodnete niektorý z týchto plánov uskutočniť, spoľahnite sa na pomoc rodiny alebo overenej realitnej kancelárie. Byt človek nekupuje a nepredáva každý deň, a tak ak sa v tejto činnosti nevyznáte, mohli by ste sa stať aj obeťou podvodníkov. Najmä nezabúdajte, že vždy treba mať všetko na papieri. Realitná kancelária si síce zaúčtuje svoj poplatok, ale neraz si to ani nevšimnete. ,,Keď som predávala byt, dala som bezplatne inzerát na jeden z realitných portálov. Hneď sa mi začali ozývať realitky, či môžu môj byt zaradiť do svojej ponuky. Súhlasila som, ale s podmienkou, že dostanem toľko, čo som si pýtala v inzeráte. Realitka si svoju maržu prihodila ku mnou stanovenej sume a byt dokázala predať aj tak. Vybavili za nás všetky papierovačky a všetko prebehlo ako po masle,“ opisuje svoju skúsenosť pani Hana z Bratislavy.


Mohlo by vás zaujímať: Pozrite si ceny bytov na predaj či prenájom


Vymieňali, predávali alebo kupovali ste už niekedy byt? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Maroš
Odporúčame