Príprava auta na zimu: Predíďte nepríjemnostiam a šoférujte v pohode

Auto

freedigitalphotos.net

Štvorkolesoví miláčikovia dostavajú zabrať po celý rok, najviac však počas zimy. Pred príchodom tohto najnepríjemnejšieho ročného obdobia potrebuje každé auto príkladnú starostlivosť. Na čo si dať pozor a na čo nezabudnúť, aby ste aj zime strávili za volantom len príjemné chvíle?

Základom sú pneumatiky

Aj keď je u nás používanie zimných pneumatík povinné len pri súvislej snehovej pokrývke na vozovke, lepšie jazdné vlastnosti poskytnú už pri teplote 7 stupňov Celzia. Mali by na to pamätať obyvatelia celého územia Slovenska. Zimným pneumatikám sme sa venovali v samostatnom článku, tak len krátke zhrnutie. Ak bývate v nižšie položených miestach, vyberajte si čo možno najužšie zimné pneumatiky. So súvislou snehovou pokrývkou sa stretnete len na málo miestach a všade tam, kde bude na vozovke zmes snehu, soli a bahna budú užšie lepšie. Úzky profil si cez túto „brečku“ prerazí cestu a ponúkne lepšie jazdné vlastnosti.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Karoséria, pokožka auta

Korózia trápi mnohým motoristov. Najhorším obdobím pre chytenie tejto automobilovej „infekcie“ je práve zima. Vlhké prostredie, agresívne posypy na ceste sú hlavné faktory pre vznik hrdze. Ošetrite svoj lak už pred zimou a vyhnete sa mnohým nepríjemnostiam. Najlepšou voľbou je navoskovanie celej karosérie. Zvýši sa odolnosť voči vlhkosti či kamienkom. Voskujte tvrdým voskom a prímesou teflónu, ktorý zamedzuje usádzaniu nečistôt.


Mohlo by vás zaujímať: Jazdite s rozumom, jazdite lacnejšie: 10 tipov, ako ušetriť za benzín


Batéria je základ

Akumulátor, mozog auta. Motor je srdcom, no niečo mu musí dať impulz na to, aby vôbec naštartoval. Pri vybitom akumulátore to môže byť problém. Ak má už pár rokov za sebou a neveríte jeho spoľahlivosti, je najvyšší čas vymeniť ho za nový. Pred tým ho ale skúste dať do teplej miestnosti, alebo ho až po póly ponorte do teplej vody. Pri častých výpadkoch však pomôže len kúpa novej batérie.

Zmes do ostrekovačov

Určite sa vám už nejaký známy sťažoval, že mu zmrzla zmes do ostrekovačov. Pokiaľ zanedbal jej výmenu, nie je sa čomu diviť. Je pravda, že mnoho motoristov používa nemrznúcu zmes celoročne, nie je to však ideálne. Zmes do ostrekovačov by sa mala meniť pred každou sezónou. Tá letná dokáže odstrániť zvyšky hmyzu a iných nečistôt a zimná nezamrzne ani v poriadnych mrazoch. Letnú zmes so zimnou nemiešajte, vymeňte ju celú. Výsledkom takýchto pokusov môžu byť upchaté trysky, ktoré zradia v najmenej príjemnej chvíli.


Mohlo by vás zaujímať: Jazda autom v zime: Pred týmito nástrahami sa majte na pozore!


Stierače

Úzko súvisia so zmesou do ostrekovačov. Stierače sú najviac namáhané práve v zime, musia odstrániť nánosy snehu či blata odfrkujúceho z áut pred vami. Pokiaľ sú ramená stieračov uvoľnené, zvážte ich kompletnú výmenu. Ak nie, skontrolujte aspoň gumičky. Pri tvrdých gumičkách na stieračoch pomôže ich ponorenie do alkoholu. Pri výraznom opotrebení ich radšej vymeňte. Pri všetkých súčiastkach doporučujeme originálne príslušenstvo, gumičky sú výnimkou. Dobre poslúžia aj neznačkové produkty.

Klimatizácia v zime?

Áno, aj klimatizácia by mala byť v dobrej kondícií. Napriek tomu, že vás horúčavy určite nezastihnú. Klimatizácia je účinná proti zahmlievaniu okien a nemusíte riskovať všakovaké spreje proti zahmlievaniu, ktoré môžu čelné sklo dokonca znečistiť. Postačí výmena kabínového filtra a zarosené sklá vás ráno už neprekvapia.


Všetko o autách nájdete na www.podkapotou.sk


Doplnky

Na zimu je treba byť vybavený aj niektorými drobnosťami, ktoré inak v aute pravdepodobne nemáte. Nezabúdajte na metličku. Pred každou jazdou svoje auto očistite od snehu a ľadu, za neočistené vozidlo môžete dostať aj pokutu. A v prípade nehody vám nemusí poisťovňa nič vyplatiť. Zoberte si aj škrabku na ľad, zabudnite na lacné umelohmotné. Pri nízkych teplotách sa veľmi ľahko lámu. Pri jazde na horách myslite na reťaze či vrecko s pieskom a samozrejme aj lopatku. Pre istotu so sebou noste aj štartovacie káble, nikde neviete, kedy sa vám budú hodiť.

Tieto rady vám pomôžu pripraviť sa na zimu, podstatný však je samotný štýl šoférovania. V zime jazdite opatrne, rozvážne, nie príliš rýchlo a prudko nebrzdite. Ľahko sa dostanete do nekontrolovateľného šmyku. Myslite na svoje autíčko pri každom naštartovaní a odpustite si vytáčanie do vysokých otáčok. Pomaličky zvoľna, v nízkych otáčkach sa váš motor zohreje najlepšie. A hlavne nezabúdajte na to, že na ceste nie ste samy.


Ako pripravujete svoje auto na zimu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame