Prírodný recept proti vráskam či striám: Skúste baobabový olej

Olej

thinkstockphotos.com

Baobabový olej sa získava z plodov afrického stromu, ktorý sa vyznačuje veľmi hrubým kmeňom. Keď sa naň zadívate, môže vám pripadať tak, že rastie koreňmi nahor. Tento pozoruhodný strom sa vyskytuje najmä v Afrike a pre domorodé obyvateľstvo predstavuje veľmi dôležitú súčasť jedálnička.

Napríklad v kmeni sa zachytáva voda, ktorá je v období sucha naozaj cenná, z plodov si Afričania pripravujú nápoje, pretože ich dužina obsahuje veľa zdraviu prospešných látok, hlavne antioxidantov, pektínu, ale aj minerálov a stopových prvkov (vápnik, horčík a železo). Z dužiny sa vyrába prášok, ktorý má veľkú antioxidačnú kapacitu a je dostupný aj na našom trhu. Mladé listy sa pripravujú na spôsob zeleniny a zo spomínaných plodov sa vyrába i olej.

Olej má zlatožltú farbu, vonia zemito a chuťou pripomína orechy. V našich končinách sa využíva hlavne v kozmetike v rámci starostlivosti o pleť. Ak si ho zakúpite, nezabudnite ho chrániť pred svetlom.


Mohlo by vás zaujať: Všestranný pupalkový olej: Bojuje proti starnutiu, impotencii aj Alzheimerovi


Zloženie baobabového oleja

Olej získavaný z plodov baobabu je bohatý na mastné kyseliny. Z mononenasýtených mastných kyselín (MUFA) tvorí najviac kyselina olejová. Čo sa týka polynenasýtených mastných kyselín, zastúpená je kyselina linolová, linolénová a zanedbateľné množstvo patrí aj nasýteným tukom (kyselina palmitová, stearová, arachidonová). Z vitamínov obsahuje betakarotén, vitamín E a aj vitamín K. Zastúpené sú aj fytosteroly.

Neužívajte ho vnútorne

Baobabový olej je určený hlavne na použitie v kozmetike, aj keď je pravda, že i u nás môžete kúpiť panenské baobabové oleje lisované za studena. Avšak ich konzumácia sa neodporúča kvôli zastúpeniu antinutričných látok a aj preto, že obsahuje veľmi veľa omega-6 tukov a málo omega-3 tukov, čo môže v dlhodobejšom horizonte viesť k vzniku zápalových procesov v tele. Nehovoriac o tom, že nepomerom medzi príjmom týchto dvoch polynenasýtených mastných kyselín trpí západná populácia aj bez pravidelnej konzumácie oleja zo semien baobabu.  


Mohlo by vás zaujať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


Tipy na kozmetické využitie

Pomôže pri vyhladení strií

Pravidelné používanie baobabového oleja vám môže pomôcť eliminovať vznik strií a tiež znížiť ich viditeľnosť, pretože má zásluhu na stimulácii kolagénu a elastínu. Za vyskúšanie stojí aj v prípade viditeľných pooperačných jaziev.

Je skvelý na hydratáciu pokožky tváre  i tela

Olej z baobabu môžete využívať napríklad namiesto nočného krému proti vráskam, alebo ho zmiešať s krémom, ktorý bežne používate. V prípade, že vás trápi suchá pokožka na tele, naneste baobabový olej na vlhkú pokožku po kúpeli či sprche. Týmto spôsobom sa olej rýchlejšie absorbuje. Vhodný je aj na použitie pri ekzémoch či psoriáze, takisto zmierni suchosť piet, lakťov a výborný je aj na hydratáciu popraskaných perí.

Môže slúžiť aj ako masážny olej

Na tento účel ho môžete využiť samotný, alebo do neho pridať niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný šípkový olej: Pre mladistvú pleť aj proti žlčníkovým kameňom


Pomáha hojiť rany a popáleniny

Baobabový olej sa vďaka svojmu zloženiu vyznačuje dobrými regeneračnými schopnosťami, a preto je nápomocný pri urýchlení hojenia rán a popálenín. Odporúča sa používať v konečnej fáze hojenia rany, teda v tzv. epitelizačnej fáze.

Hodí sa aj ako vlasová kúra

Ak máte extrémne suché vlasy, môžete baobabový olej použiť aj na vlasovú kúru. Ako na to? Olej stačí mierne zahriať, dôkladne ho naniesť na pokožku hlavy i do vlasov a nechať pôsobiť. Pokojne tak môžete urobiť večer – na olejom ošetrené vlasy si dajte igelit, zabaľte ich do uteráka a ráno vlasy umyte bežným spôsobom.

Prospieva ďasnám

Zapálené ďasná ľahko krvácajú, čomu sa dá zabrániť aplikáciou malého množstva oleja baobabu na postihnuté oblasti. 


Vyskúšali ste už baobabový olej? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame