Mávate návaly tepla, migrénu či zlú náladu? Príznaky menopauzy spoznáte rýchlo, takto s nimi hravo zatočíte!

príznaky menopauzy

Príznaky menopauzy spoznáte ľahko, vždy so sebou prináša veľké množstvo zmien (Zdroj: Freepik/SDM ProdStudio)

Ženské telo sa počas života výrazne mení a najmä počas menopauzy ženy prežívajú azda najväčšie zmeny vôbec. Niekedy je však ťažké rozoznať, či ide len o bežné reakcie na vonkajšie prostredie, ktoré na nás vplýva, alebo nebodaj začínajúci „prechod“. Pravdou je, že menopauza vie niekedy pekne potrápiť. Príznaky menopauzy sú však jednoznačné. Spoznáte ich aj vy?

Problémy so zaspávaním

Cvičenie, najmä joga, tai-chi alebo meditácia vám môžu pomôcť so zaspávaním. Dôležité je však necvičiť 3 hodiny pred spaním. Počas prípravy na spánok vynechajte aj pitie alkoholu, pretože to môže neskôr zapríčiniť zobúdzanie sa. Namiesto toho si dajte teplé mlieko. Má v sebe látku, ktorá vám môže pomôcť uvoľniť sa. Ak ste stále hore, siahnite po knihe a čítajte až do ospalosti. Pri dlhodobých problémoch so zaspávaním sa poraďte sa so svojím lekárom.

Hormonálne zmeny a strata libida

Zmeny hormónov v tele spôsobujú suchosť a zúženie pošvy, čo môže spôsobiť bolesť. Našťastie vám môže pomôcť veľa produktov, napríklad rôzne lubrikanty alebo vaginálny zvlhčovač. Môžete sa tiež opýtať svojho lekára na vaginálne krémy, krúžky na predpis alebo tabletky. Čím viac sexu budete môcť mať, tým lepšie pre prietok krvi, ktorý vás „tam dole“ udrží zdravú. Hormonálne zmeny môžu narušiť váš sexuálny život, preto sa nebojte v posteli aj experimentovať na navrátenie stratenej túžby.

Prudké zmeny nálad a návaly tepla

Ak ste mali zlý PMS, hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas obdobia menopauzy, môžu spôsobiť ešte väčšie zmeny nálad, než zvyčajne. Všetko je zosilnené. Aj tu môže pomôcť cvičenie alebo iné zábavné aktivity s rodinou a priateľmi. Poprípade vám váš lekár môže navrhnúť antikoncepčnú pilulku s nízkou dávkou, antidepresíva alebo alternatívne spôsoby liečby zmien nálady. Skúste prísť aj na príčinu, ktorá spúšťa vaše návaly tepla. Keď tento jav nastane, dôležité je pomaly a zhlboka dýchať.

Nočné potenie

V noci môžu návaly horúčavy trvať 3 minúty alebo viac, a to môže spôsobiť nespavosť. Vymeňte preto ťažké flanelové materiály za pyžamá z ľahkého bavlneného materiálu. Namiesto jednej hrubej prikrývky zvoľte radšej viac vrstiev ľahkých prikrývok. Ďalšou možnosťou je ventilátor pri posteli. Pomôcť môže aj to, keď si pred spaním dáte pod vankúš vrecko mrazenej zeleniny. Keď pôjdete spať, vrecko odložte, prevráťte vankúš a tvár si položte na chladnú stranu.

Bolesti hlavy

Migréna sa môže zhoršiť v čase menopauzy, prípadne sa počas nej prejaviť vôbec prvýkrát. Veďte si denník, aby ste videli, čo ich spúšťa a či sa objavia spolu s návalmi horúčavy. Týmto spôsobom môžete podniknúť kroky na ich potlačenie. Jedenie malých jedál počas dňa môže pomôcť, ak je hlad spúšťačom bolesti hlavy. Spúšťačom môže byť aj zmena vášho spánkového plánu, preto sa snažte každý večer dodržiavať rovnaký rozvrh. Liečba sa líši – niektoré metódy môžu zabrániť migréne, iné môžu spôsobiť, že budú migrény menej časté alebo závažné. Porozprávajte sa so svojím lekárom.

Lámavé vlasy a problémy s pleťou

V období menopauzy môžu vaše vlasy rednúť alebo vypadávať rýchlejšie. Mali by ste teda byť voči nim šetrné a ak je to možné, často ich nefarbiť. Ak sa predsa len rozhodnete pre zmenu farby, voľte produkty, ktoré neobsahujú agresívne chemikálie. Vyhýbajte sa ostrému slnku, ktoré vysušuje. Väčšina z vás si zrejme myslí, že sa s akné okolo 50-tky už nestretnete.

Musíme vás sklamať, no nechcené vyrážky sa nespájajú len s tínedžermi, ale sú bežné aj počas menopauzy. Uistite sa, že váš hydratačný krém, opaľovací krém, čistiaci prostriedok a ďalšie produkty na tvár sú jemné. Hľadajte produkty bez olejov, ktoré neupchávajú póry (sú nekomedogénne) a nezhoršujú akné. Aj ťažké prípady akné sa dajú vyriešiť časom a pomocou lekára.

Potrápte svoj mozog

Dajte svojmu mozgu zabrať – ale samozrejme – v dobrom. Snažte sa nestresovať. Stres často súvisí s už spomínanými návalmi horúčavy. Ukázalo sa, že ženy, ktorých sa to týka, majú viac problémov s pamäťou. Počas obdobia menopauzy zabojujte proti nejasnému mysleniu a zostaňte sústredená. Vyzvite svoj mozog myslieť novými spôsobmi. Naučte sa niečo nové, napríklad hobby alebo jazyk.



Zdroj: webmd.com, plnielanu.sk
Odporúčame