Príznaky rakoviny, ktoré by ste nemali podceniť: Opatrnosť je na mieste

Žena

gettyimages

Ak máte pocit, že sa s vašim telom deje niečo nezvyčajné, netreba otáľať a mali by ste čo najskôr navštíviť lekára. Nemusí ísť hneď o rakovinu, takže netreba robiť paniku, no v niektorých prípadoch môže byť diagnóza naozaj vážna a čím skôr s chorobu začnete bojovať, tým väčšiu šancu máte na uzdravenie. Pri ktorých príznakoch by ste mali zbystriť pozornosť?

Mimovoľné krvácanie

Majte na pamäti, že mimovoľné krvácanie nikdy neveští nič dobré. Či už krvácate pri kašľaní, močení alebo sa krv nachádza v stolici, mali by ste čo najskôr navštíviť odborníka, ktorý vylúči rakovinu pľúc, konečníka alebo čriev.

Pozor by si mali dať najmä ženy, ktoré krvácajú mimo menštruácie, trápi ich krvavý výtok alebo krvácajú po menopauze či po sexuálnom styku. Môže ísť o rakovinu maternice, krčka maternice alebo vagíny. Netreba však hneď panikáriť. Takéto krvácanie spôsobujú aj niektoré nezhubné myómy.

Permanentný kašeľ a zachrípnutie

Kašeľ je počas chrípkového obdobia úplne bežný. Ak ste však dlhoročný fajčiar a kašeľ sa vyskytuje dlhšie, bez toho, aby ste boli chorý, vyhľadajte lekára. Môže ísť o príznak rakoviny hrtana, pľúc alebo štítnej žľazy. Pozor najmä na to, keď vykašliavate krv. Ak však nefajčíte, je len málo pravdepodobné, že ide o rakovinu. Kašeľ môže byť v takýchto prípadoch spôsobený astmou, refluxom kyseliny alebo infekciou.


Mohlo by vás zaujímať: Aj takto sa začína prejavovať rakovina: Tieto príznaky radšej nepodceňujte


Problémy s močením

U mužov v pokročilom veku sa častokrát vyskytujú problémy s močením. Patrí sem najmä časté nočné močenie, slabý prúd, nechcený únik moču či neschopnosť vymočiť sa úplne. Toto všetko sú príznaky zväčšenej prostaty alebo rakoviny prostaty. V každom prípade tieto zdravotné problémy netreba zanedbať a zistiť ich pravú príčinu.

Hrčky v prsníkoch

Rakovina prsníka nepostihuje len ženy, ale aj mužov. Je pravda, že u žien sa vyskytuje častejšie, no neznamená to, že sa mužov táto choroba netýka. Pozor si treba dať najmä na hrčky, výtoky z bradaviek či zväčšené lymfatické uzlinyoblasti podpazušiapod kľúčnou kosťou. Takisto nie je normálna bolesť v oblasti prsníkov, ktorá nespôsobil žiaden úder, ale prichádza svojvoľne.

Zlá pamäť a problémy s vyjadrovaním

Riziko rakoviny mozgu sa po štyridsiatom roku života zväčšuje. Všímať si treba najmä to, či sa u vás nevyskytujú problémy s vyjadrovaním alebo pamäťou, časté bolesti hlavy, zvracanie, závraty či strata vedomia.

Ak ste niektorý z týchto príznakov na sebe spozorovali, je nutné vyhľadať lekára. Opäť, nemusí ísť automaticky o rakovinu, no lepšie je dať sa vyšetriť a vážnu diagnózu vylúčiť, aby ste mohli pokojne spávať.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina pripravila ženu o vlasy aj sviežosť v tvári: Dcéra ju zobrala do parády, vdýchla jej čaro


Zmena kožných útvarov

Najčastejším príznakom rakoviny kože je zmena kožných útvarov. Všímajte si teda, či vaše znamienka nemenia tvar, veľkosť alebo farbu. Ak takéto zmeny na sebe pozorujete vyhľadajte kožného lekára, ktorý vám môže odobrať vzorku tkaniva a urobiť tak takzvanú biopsiu. Táto metóda je pomerne častá a používa sa na určenie diagnózy a na zistenie rozsahu choroby.

Zmena na semenníkoch

Ak ste si všimli zmenu na semenníkoch vyhľadajte ihneď doktora. K najčastejším príznakom rakoviny semenníkov patrí bezbolestný jednostranný a tvrdý opuch semenníka, zväčšené semenníky či bolesť v oblasti podbruška.

Pri návšteve doktora by vám mal urobiť ultrazvukový sken alebo fyzickú prehliadku semenníkov, ktorá odhalí príčinu týchto zmien alebo bolestí. Aby sa takejto nepríjemnej situácii predišlo, každému mužovi sa odporúča pravidelné samovyšetrenie.


Máte skúsenosti s rakovinou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame