Chcete spraviť dobrý skutok a dostať pár eur? Darujte krvnú plazmu

Krv

thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že zdravie je tá najdôležitejšia vec na svete. Nie všetci ľudia si však môžu pri vyslovení tohto výroku šťastne zaklopať na čelo. Ľuďom s poruchami zrážania krvi môžete pomôcť aj vy darovaním krvnej plazmy. Stačí, keď spĺňate zdravotné požiadavky a ručička na váhe vám ukazuje aspoň 50 kilo. Nezabúdajte, že darcovstvo je dobrovoľná záležitosť, no aj malý „vpich“ dokáže zachrániť niektorým pacientom život.

Čo je krvná plazma?

Krvná plazma je tekutá časť krvi, v ktorej plávajú krvné bunky. Obsahuje viac než 120 rôznych bielkovín, ktoré preberajú životne dôležité funkcie organizmu. Zodpovedajú najmä za zrážanie krvi, zabezpečujú transport rôznych látok a poskytujú obranu pred infekciami. Keďže ju vedci nedokážu vyrobiť pomocou génovej technológie, pacienti sú odkázaní na pomoc dobrovoľných darcov.

Východisko pre rôzne lieky

Plazma sa na základe svojich vlastností nevyužíva len na účely transfúzie. Svoje uplatnenie našla aj vo farmaceutickom priemysle a slúži na výrobu rôznych biologických liečiv. K jej najdôležitejším produktom patrí albumín, ktorý ocenia hlavne ľudia pri dopravných nehodách a veľkých stratách krvi. Dôležitá látka pomáha i pacientom s veľkoplošnými popáleninami či pri chemoterapii. Z plazmy sa robí tiež významný imunoglobulín – prípravok na podporu imunity.


Mohlo by vás zaujať: Pomôžte iným aj vlastnému zdraviu: Poznáte výhody darovania krvi?


Ako prebieha darovanie?

Získavanie plazmy sa odborne nazýva plazmaferéza. Prístroje na túto činnosť zbierajú pri odbere vašu krv a pumpujú ju do centrifúgy, v ktorej sa plazma oddeľuje od iných zložiek krvi. Zariadenie tak prijíma len vašu plazmu – červené a biele krvinky a krvné doštičky dostanete späť. Darované množstvo závisí od telesnej hmotnosti darcu a predstavuje maximálne 700 ml. Samotný proces trvá od 45 do 60 minút.

Musíte prejsť testom

Darovať plazmu však nemôže každý. To, či ste vhodný kandidát, preveria nasledujúce vyšetrenia – krvný tlak, srdečná frekvencia, telesná teplota a krvný obraz. Ďalšie lekárske prehliadky sa robia predovšetkým k zaisteniu bezpečnosti krvnej plazmy (HBV, HCV, HIV). Ak je lekár toho názoru, že odber by vám mohol uškodiť, plazmu darovať nemôžete.

Nemýľte si plazmu s darovaním krvi

Ľudia, ktorí idú prvýkrát darovať plazmu, si zákrok často mýlia s darovaním krvi. Pri plazmaferéze sa však darcom opätovne vracajú krvné bunky, čo je pre telo šetrnejšie, ako klasický odber krvi. Organizmus si dokáže nahradiť stratu bielkovín už do 48 hodín, na rozdiel od červených buniek, ktoré potrebujú k regenerácii niekoľko týždňov.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Na Slovensku plazmu neberú

Ak by ste chceli urobiť dobrý skutok a pomôcť napríklad ľuďom s hemofíliou, musíte si odskočiť napríklad do Hainburgu. Rakúske mestečko leží len 14 kilometrov od Bratislavy a pre Slovákov je to najbližšie odberové centrum. V našich končinách sa totiž samotný odber plazmy nerobí, získava sa z celej odobratej krvi. Inštitúcia Europlasma vás za vašu odvahu odmení sumou 20 euro, ktorá sa pri častejších návštevách zvyšuje. Rakúšania tvrdia, že zdravý človek môže darovať krvnú plazmu až 50-krát ročne. Niektorí darcovia však zaznamenali po častom darovaní zvýšenú únavu či chorobnosť. Dôležité teda je počúvať svoje telo.

Pred odberom dodržiavajte nasledujúce pokyny:

  • pred darovaním plazmy vypite minimálne 2 litre tekutín
  • v deň odberu sa dostatočne najedzte, vyhýbajte sa mastným jedlám, ktoré znižujú kvalitu plazmy
  • na odber prichádzajte dostatočne vyspatý a odpočinutý
  • po odbere sa vyhýbajte fyzickej námahe, nebezpečným činnostiam a vedeniu vozidla

Mohlo by vás zaujať: Bojíte sa Alzheimera? Krv napovie, či sa u vás rozvinie, alebo nie


Plazmu nemôžu darovať:

  • ľudia s oslabenou imunitou
  • epileptici
  • pacienti s infekčnou žltačkou
  • pacienti s infekciou, s HIV – vírusom
  • ľudia s Creutzfeld-Jakobovou chorobou
  • ľudia závislí na alkohole alebo drogách
  • tehotné ženy

Darovali ste už niekedy krvnú plazmu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viera
Odporúčame