Probiotiká a prebiotiká: Ako pôsobia na naše telo a aké sú medzi nimi rozdiely?

Jogurty

flickr.com

S výrazom probiotiká alebo prebiotiká sa dnes stretol už takmer každý. Čo vlastne tieto látky sú? A je medzi nimi vôbec nejaký rozdiel? Ak patríte k ľuďom, ktorí by sa chceli o týchto dvoch výrazoch dozvedieť viac, čítajte ďalej!

Vaše telo je domovom miliónov baktérií

Tráviaci systém vo vašom tele osídľujú stovky miliónov baktérií. Neľakajte sa, nie všetky z nich sú zlé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Medzi tieto baktérie patria aj takzvané „dobré“ baktérie, ktoré sú pre vaše zdravie prínosom. Tieto organizmy sa živia najmä cukrami a škrobmi. Zatiaľ čo škodlivé baktérie sa živia prevažne bielkovinami a spôsobujú zápach a hnilobný proces.

Probiotiká a prebiotiká – čo je čo?

Probiotiká sú látky, ktoré majú vo svojom obsahu zastúpené živé probiotické kultúry. To znamená, že sa prostredníctvom nich dostávajú do nášho tela baktérie, ktoré osídľujú črevnú sliznicu a podporujú dobré trávenie. Medzi probiotické baktérie patria napríklad známe LactobicilyBifidobacily.

Prebiotiká sú zas látky, ktoré napomáhajú správnej činnosti a rastu týchto baktérií. Sú to napríklad vitamíny skupiny B, vláknina alebo iné.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete


Na čo potrebujete probiotické baktérie?

  • pomáhajú vášmu telu udržať si lepšiu imunitu (čo je prospešné aj v tomto období plnom vírusových ochorení a zhoršujúceho sa počasia)
  • pomáhajú organizmu lepšie tráviť a chránia sliznicu tráviaceho traktu
  • sú vhodné pri a po užívaní antibiotík, ako podpora liečby a ochrana tráviacej sústavy
  • pomáhajú liečiť zápalové ochorenia tráviaceho systému
  • tvoria vitamíny skupiny B a K
  • zabraňujú zápche
  • čistia črevá
  • znižujú cholesterol

Probiotiká môžete prijať viacerými spôsobmi:

  • v jogurtoch či iných mliečnych výrobkoch
  • prostredníctvom výživových doplnkov
  • konzumáciou kvasených výrobkov

Mnoho sladkostí a stres zabíja probiotické baktérie

Ak by ste si mysleli, že baktérie, ktoré sa dostanú do vášho tela, nie sú okrem zlých baktérií ohrozené už ničím iným, mýlite sa. Negatívne na nich vplýva aj konzumácia potravín obsahujúcich veľa proteolytických baktérií (mäso, vajcia, majonézy, údeniny), nadmerná konzumácia sladkostí, vysoký príjem bielkovín, stres, nedostatok vitamínov skupiny B, vlákniny a polysacharidov. Ak chcete mať zdravé trávenie, mali by ste konzumovať dostatok vlákniny, mať pravidelnú životosprávu, živočíšne potraviny jesť striedmo a zabezpečiť si dostatočný príjem probiotických kultúr v rôznych formách.


Tiež by vás mohlo zaujať: Slováci si jogurty obľúbili: Ktoré kupujeme najčastejšie a prečo?


Kedy si ich môžete dať?

Ak ste sa rozhodli jesť probiotiká vo forme tabliet, odporúča sa ich užívanie spolu s jedlom. Nie je však vylúčené ani ich požitie na lačno alebo po jedle. Ak ich však užívate spoločne s antibiotikami, myslite na to, že antibiotiká majú prednosť a je potrebné si ich dať v stanovenom čase. Probiotiká sa zväčša užívajú s minimálne dvojhodinovým odstupom od užitia antibiotík. Teda dve hodiny pred tým alebo po tom, čo ste zjedli antibiotiká. Ceny probiotík sa pohybujú v rôznych rovinách od pár eur až do pätnástich či viacerých eur. Pozor, niektoré druhy je potrebné udržiavať v chlade. Kúpiť si ich ráno cestou do roboty a nechať ich osem hodín vo vykúrenej miestnosti sa určite nevyplatí, pretože sa ich obsah znehodnotí. Ich miesto je v chladničke.


Akým spôsobom príjmate probiotiká vy? Podeľte sa so svojimi názormi s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Oliver
Odporúčame