Problém so smogom: Znečisteniu sa nevyhnete ani doma, pozor si musia dať seniori

Komín

unsplash.com

Smog a znečistené ovzdušie trápi v súčasnej dobe čoraz viac miest. Špeciálne sa tento problém prejavuje v zimných mesiacoch. Dá sa mu vôbec vyhnúť? A ako obmedziť jeho dopady na ľudské zdravie?

Vyhnúť sa zamoreným oblastiam

Predovšetkým je potrebné vyhýbať sa dlhodobejšiemu pobytu vonku, najmä v tých hodinách, kedy je znečistenie najhoršie, uvádza profesor Sergio Harari, riaditeľ jednotky pneumológie v nemocnici Svätého Jozefa v Miláne. Neprevádzkujte žiadnu fyzickú aktivitu, keď je koncentrácia škodlivín v ovzduší najvyššia, a vyhýbajte sa najviac zamoreným oblastiam. Dávajte prednosť doprave verejnými prostriedkami alebo bicyklu, automobil nechajte doma. Nekúrte drevom, pretože spôsobuje nezanedbateľné znečistenie. Tiež spaľovanie odpadkov produkuje znečistenie, pripomína profesor.

Na víkend z mesta

Je vhodné cez víkend zo znečisteného mesta uniknúť? Nie sú na to žiadne vedecké štúdie, ale zdravý rozum nám radí, že ak môžeme, tak víkend v menej znečistených oblastiach umožňuje, aby sme boli menej vystavení smogu a prerušili jeho nepretržité toxické pôsobenie na organizmus. Odísť z mesta teda nepochybne priaznivý účinok, ale nezabudnime pritom, že naša cesta za lepším vzduchom prispieva k ďalšiemu zvyšovaniu úrovne smogu,hovorí profesor Harari.


Mohlo by vás zaujímať: Odvrátená strana moderných priestorov: Niektoré budovy vám môžu zhoršiť zdravie


Nie všetky masky pomôžu

Početné masky a filtre na nos, ktoré sa bežne predávajú, majú len veľmi obmedzený alebo nulový účinok. Sú však masky s väčšou filtrovacou kapacitou a väčšou účinnosťou. Problém s ich používaním spočíva v tom, že sú príliš ťažké, aby sme ich nosili dlhšiu dobu alebo pri telesnom pohybe. Štúdií o reálnom ochrannom pôsobení filtračných masiek je veľmi málo. Ani nie je vedecky preukázaná účinnosť nosových filtrov. Navyše vzhľadom na to, že dýchame tiež ústami, nemá ich používanie väčší význam, hovorí profesor Harari.

Domácnosť nesmie byť prekúrená

Podľa profesora Harariho je tiež dôležité udržiavať v domácnostiach v zime teplotu nepresahujúcu 20 až 21 stupňov Celzia, zbytočne nesvietiť, používať osvetlenie s nízkou spotrebou elektriny a vypínať domáce spotrebiče aj z režimu standby.

Na znečistenie ovzdušia má vplyv aj to, čo jeme: ak konzumujeme nesezónne ovocie, podporujeme tým jeho prepravu z jedného konca sveta na druhý. Častejšia dovolenka, automobil pre každého člena rodiny: to všetko prispieva k emisiám.


Mohlo by vás zaujímať: 11 dôvodov prečo ľudia nenávidia Bratislavu: Toto všetko sa musí zmeniť


 

Znečisteniu sa nevyhnete ani vnútri

Aj v uzavretom prostredí registrujeme znečistenie. Je to spôsobené zlou ventiláciou a množstvo niektorých škodlivín potom môže byť vyššie ako vonku. Nedávna štúdia ukázala súvislosť medzi znečistením vnútri škôl v piatich európskych krajinách a častým výskytom dýchacích problémov, suchého kašľa a nádchy.

K najviac znečisťujúcim zdrojom vnútri budov patrí fajčenie, plynové sporáky, krby, plynové kúrenie, ale aj klimatizácia produkujúca plesne, huby a baktérie. Pri výbere spotrebičov s nízkym dopadom na životné prostredie sa môžeme riadiť označením Európskej únie Ekologicky šetrný výrobok (Ecolabel ).

Seniori, pozor!

Na znečistenie ovzdušia sú viac citliví seniori. Dôvodov je veľa a pôsobia tu zároveň rôzne faktory. Predovšetkým starí ľudia oveľa častejšie trpia chorobami, ktoré znečistenie zhoršuje, ako sú kardiovaskulárne choroby a choroby dýchacieho ústrojenstva. Organizmus seniorov tiež menšiu schopnosť znášať fyzické stresové situácie. Starí ľudia trpia chronickými chorobami, pri ktorých stačí malá zmena rovnováhy medzi organizmom a vonkajším prostredím, aby to malo závažnejšie dôsledky.


Ako vnímate problémy so smogom vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame