Problémy s prostatou: Vyhnite sa im skôr, ako nastanú

Lekár

thinkstockphotos.com

O problémoch s prostatou už určite počul každý muž, no nie každý ich reálne zažíva na vlastnej koži. O slovo sa môžu prihlásiť už okolo 40 až 50 roku. Najčastejším príznakom je problém s vyprázdňovaním močového mechúra a častejšie močenie počas noci. Zanedbanie a podceňovanie týchto ťažkostí môže mať za následok zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty. Lepšia ako liečba je samozrejme prevencia a včasné odhalenie ochorenia. Viete, ako sa o svoju prostatu správne starať?

Jedzte tie správne potraviny

Pri problémoch s prostatou sa odporúča konzumovať jedlá s cibuľou a cesnakom. Možno vám to veľmi nevonia, ale práve tieto potraviny znižujú riziko ochorenia. Pri prevencii je cenná aj látka lykopén, ktorú obsahujú rajčiny. Ide vlastne o farbivo, ktoré dodáva rajčinám tú správnu červenú farbu. Telo ho lepšie vstrebáva z tepelne upravených paradajok. Ak nahradíte zemiakové lupienky alebo iné nezdravé potešenia tekvicovými jadierkami, spravíte dobrú vec aj pre vašu prostatu. Olej ktorý obsahujú má silné močopudné účinky a uľahčuje vyprázdňovanie.

Preventívny účinok majú aj potraviny s vysokým obsahom zinku a vitamínu E. Do svojho jedálnička by ste tak mali zaradiť už tekvicu, brokolicu, fazuľu, červenú repu, kapustu, vajíčka, listovú zeleninu, mrkvu, syry a celozrnnú múku. Pozitívne účinky majú aj bylinkové čaje pripravené hlavne zo žihľavy a vŕbovky malokvetej. Bylinky pôsobia protizápalovo, eliminujú problémy s močením a kŕčmi.

Naopak, vyhýbať by ste sa mali instantným jedlám, živočíšnym tukom, kofeínovým nápojom a väčšiemu množstvu korenín, ktoré môžu dráždiť prostatu a močový mechúr.


Mohlo by vás zaujať: Páni, sledujete si na toalete prúd moču? Môže odhaliť problémy s prostatou!


Dôležitý je aj pohyb…

Podľa štúdie vedcov z Duke University Medical Center uverejnenej v časopise Journal of Urology pravidelný pohyb znižuje riziko rakoviny prostaty. Z výsledkov vyplynulo, že muži, ktorí sa venovali športu a cvičeniu aspoň mierne majú o 2/3 nižšie riziko jej výskytu. U mužov, ktorí sa venovali aspoň hodinu týždenne aktívnemu pohybu a trpia rakovinou prostaty má táto choroba miernejší priebeh. Pohybom a fyzickou aktivitou sa totiž znižuje hladina testosterónu a ďalších hormónov, ktoré spôsobujú vznik nádorov na tomto orgáne.

…ale pri bicyklovaní pozor

Aj v tomto prípade ale platí, že všetkého veľa škodí. Bicyklovanie je skvelý relax a prospieva kondícii aj obehovej sústave. Môžete si ním ale privodiť aj rakovinu prostaty. Vedci z University College London sa venujú výskumu účinkov bicyklovania na mužské zdravie. Zo štúdie vyplýva, že ,,,muži po päťdesiatke, ktorí sa venujú cyklistike viac ako 9 hodín za týždeň, sú ohrození rakovinou prostaty až 5 krát viac ako muži, ktorí vôbec nejazdia na bicykli.“ Samozrejme cyklistika prospieva vášmu zdraviu a netreba sa jej obávať. Hodina a pol denne podľa londýnskych vedcov úplne postačuje.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Nezanedbávajte vyšetrenia

K hlavným príznakom, ktoré signalizujú zväčšenú prostatu patria:

  • časté nutkanie na močenie a močenie v noci
  • prerušovaný alebo slabý prúd moču
  • neschopnosť zastaviť prúd moču
  • samovoľný únik alebo odkvapkávanie moču
  • pocit nedokonalého vyprázdnenia mechúra

Aj keď sa urologického vyšetrenia mnoho mužov obáva, pri spozorovaní príznakov je potrebné ho absolvovať čo najskôr. Páni po päťdesiatke by mali chodiť na preventívne prehliadky.  Vyšetrenie cez konečník je rýchle a bezbolestné, aj keď samozrejme môže byť trochu nepríjemné. V tomto prípade ale musí ísť hanba bokom, pretože neliečená prostata výrazne zhoršuje kvalitu vášho života a nakoniec sa môžete prepracovať až k nevyhnutnej operácií. Vhodná liečba vám ušetrí veľa problémov a nepríjemných situácií. Niekedy pomôže zmena stravovacích návykov alebo medikamentózna liečba. K chirurgickému zákroku sa pristupuje iba v prípade, že je naozaj nevyhnutný.


Ako sa o zdravie svojej prostaty snažíte starať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame