Fenomén autokín poznáme najmä z filmov: Tvorca sa inšpiroval sťažnosťou svojej mamy

Pred 90-timi rokmi sa uskutočnilo prvé predstavenie v autokine (Zdroj: Freepik/user23299994)

Autokiná sú kultúrny fenomén, ktorý určite poznáte najmä z amerických filmov. Od prvého premietania uplynulo 6. júna už neuveriteľných 90 rokov. Vedeli ste však, že vznikli vďaka nápadu, ktorý mu vnukla tvorcova matka?

Drive-in kiná, čiže autokiná, patria medzi charakteristické znaky americkej kultúry. Ich kultový status bol výrazný hlavne od konca 50. rokov minulého storočia a dodnes poskytujú zdroj zábavy pre filmových fanúšikov. Návštevníci vďaka nim získali nový zážitok a to možnosť vychutnať si filmové umenie v pohodlí svojich vozidiel. Prvé drive-in kino otvorili 6. júna 1933 v americkom meste Camden, v štáte New Jersey.

Nápad mu vnukla sťažnosť

Samotná koncepcia premietania filmov pod holým nebom vznikla už začiatkom 20. storočia. Ľudia vtedy zvykli sledovať nemé filmy na plátnach umiestnených na plážach alebo iných miestach.

Americký obchodník s autodielmi Richard Hollingshead patril medzi bežných filmových fanúšikov. Dostal však nápad, že umožní ľuďom sledovať filmy zo svojho auta. Inšpiráciou mu bola jeho matka, ktorá sa mu posťažovala, že má problémy s pohodlným sedením na tradičných sedadlách v kine. Vtedy začal Hollingshead s experimentmi na príjazdovej ceste svojho domu. Snažil sa vyskúšať rôzne projekčné a zvukové techniky.

Projektor Kodak z roku 1928 namontoval na kapotu svojho auta a namieril ho na plátno pripevnené k niekoľkým stromom. Vďaka tomu sa mu podarilo vypracovať logistiku rozmiestnenia tak, aby mohli mať všetky autá nerušený výhľad na plátno. Americký podnikateľ získal na tento koncept patent 16. mája 1933.

Už o necelý mesiac (6. júna) otvoril pojazdné kino na Crescent Boulevard v meste Camden s počiatočnou investíciou 30 000 dolárov. Diváci vtedy zaplatili 25 centov za auto a 25 centov za osobu, pričom žiadna skupina nezaplatila viac ako jeden dolár. Areál bol taký priestranný, že sa doň zmestilo približne 400 áut. V tento deň si mohli užiť premietanie komédie Two White Arms, ktorá je známa aj pod názvom Wives Beware.

V meste Camden vzniklo prvé autokino (Zdroj: Wikimedia Commons)

Autokiná priniesli zábavu pre každého

Prelomový nápad sa rýchlo rozšíril po celých Spojených štátoch amerických. Drive-in kiná poskytovali lacnú zábavu pre celú rodinu. Rodičia tam navyše mohli zobrať deti bez toho, aby ich potomkovia rušili ostatných. Dokonca aj reklamné pútače lákali potenciálnych návštevníkov vetou: „Celá rodina je vítaná, bez ohľadu na to, aké hlučné sú vaše deti.“. Keďže mohli diváci sedieť vo vlastných autách a pritom fajčiť, boli autokiná o čosi flexibilnejšie ako kryté kiná.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Legendárny český herec Vlastimil Brodský nás opustil pred vyše 20-timi rokmi: Pripomeňte si jeho svojské výroky

Na vrchole popularity drive-in kín, ktorý trval od konca 50. rokov do polovice 60. rokov minulého storočia, fungovalo v Spojených štátoch takmer 5000 kín tohto druhu. Odvtedy ale začali pomaly strácať svoju príťažlivosť. Pre ich majiteľov bolo z ekonomického hľadiska praktickejšie svoje pozemky predať developerom na výstavbu nákupných centier alebo komplexov viacerých budov.

V súčasnosti je v Spojených štátoch amerických stále v prevádzke okolo 300 autokín. Najväčšie európske drive-in kino nájdete v Madride a má rozlohu 25 000 metrov štvorcových.


Boli ste už niekedy na predstavení v autokine?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame