Novootvorený psychiatrický stacionár: Ako pomôže deťom s poruchami príjmu potravy?

Denný stacionár pomôže deťom v liečbe porúch príjmu potravy (Zdroj: Freepik/maria_sbytova)

VNárodnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave otvorili v pondelok prvý stacionár psychického zamerania pre deti s poruchami príjmu potravy (PPP).

Deti nemusia byť hospitalizované

Okrem klasickej liečby ochorení spadajúcich pod PPP, napríklad ako mentálnej anorexie a bulímie, bude toto zariadenie poskytovať aj pravidelné edukácie, vytvárať podporné skupiny či viesť aj rodinné poradenstvo pre pacientov a ich blízkych. Tieto úkony tak pomôžu urýchliť liečebný proces a predchádzať tomu, že sa naruší stabilizovaný stav detského pacienta.

Stacionár bude v prevádzke počas pracovných dní, denne sa tam môžu venovať celkovo desať až dvanásť deťom. Detskí pacienti s poruchami príjmu potravy sa na takéto liečenie dostanú po odporúčaní detského psychiatra. Deti môžu byť buď hospitalizované alebo môžu navštevovať stacionár bez nutnosti hospitalizácie priamo z ambulancie.

Uľahčí im návrat do bežného života

„Umožní im pokračovať v intenzívnej liečbe napriek tomu, že už nebudú hospitalizovaní na nemocničnom lôžku, ale v prirodzenom prostredí s menšou emočnou záťažou pre dieťa aj rodinu,“ priblížil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Návrat domov býva pre dieťa a jeho okolie náročný a plný napätia, a to najmä po dlhej, často niekoľkotýždňovej hospitalizácii, nehovoriac o opätovnom začleňovaní sa do vzťahov a aktivít.

Do budúcna sa otvoria viaceré takéto zariadenia

Liečba formou denného stacionára je pre dieťa menšou emočnou záťažou z nevyhnutnosti separácie, a tým, že časť stravovania prebieha aj doma, rodina je oveľa zúčastnenejšia na liečbe,“ dodáva Jana Trebatická, prednostka kliniky detskej psychiatrie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH.

Podľa Jána Šubu, ktorý je primárom kliniky, má stacionár dôležitý význam v celkovej psychiatrickej liečbe pre detských pacientov z Bratislavy a blízkeho okolia. „Obdobnú zdravotnú starostlivosť potrebujú pacienti na celom Slovensku. Bolo by prínosné, aby psychiatrické stacionáre pre detských pacientov vznikli aj v iných mestách v oboch ďalších regiónoch Slovenska,“ doplnil.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slnečné lúče a tí najmenší: Vyhýbajte sa opaľovacím krémom s chemickými filtrami, sú nevhodné pre deti do 3 rokov

Do budúcna by malo byť podobných zariadení otvorených celkovo 15, a to nielen pre deti či tínedžerov, ale aj pre adolescentov a dospelých. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dodáva, že sa na stacionár vyhradilo 250 tisíc eur z kapitálových výdavkov rezortu. Projekt podporili finančne aj Nadácia Markíza a ČSOB nadácia.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame