Psychologička o diétach: Jej názor vás asi prekvapí

Chlap

thinkstockphotos.com

Atkinsonova či Dukanova dieta, paleo strava a množstvo ďalších zázračných diét nám sľubujú dokonalú postavu. Sú však tieto sľuby pravdivé? Podľa americkej psychologičky Traci Mannovej ani náhodou. Po 20 rokoch výskumu dospela k záveru, že z dlhodobého hľadiska nemajú žiaden efekt, dokonca skôr naopak.

Diéta je neprirodzená

,,Američania prehrávajú boj s tukovými vankúšmi, lebo nie je v našich génoch zapísané, že mozog a telo majú odolávať potrave. Je to v rozpore s biologickým imperatívom prežiť,“ uvádza Mannová. Počas 20 rokov výskumu Mannová vyhodnocovala zažité predstavy o diétach, o ich fungovaní a o tom, prečo stroskotávajú. Predovšetkým sa zameriavala na náš vzťah k potrave. ,,Ľudia majú veľké komplexy kvôli svojej váhe. Tieto úzkosti zvládajú idiotským spôsobom: diétami, ktoré nefungujú. na začiatku ma udivilo, že ľudia nemajú tú vôľu, aby nejakú diétu doživotne držali. Nie je to ale ich chyba, ak priberajú na váhe, ani chyba ich slabej vôle. Okrem toho, že ich od ich cesty odvádzajú všemožné dôvody, je treba prihliadnuť aj k biologickým zmenám prebiehajúcim pri diéte,“ vyhlasuje psychologička.


Mohlo by vás zaujať: 7 mýtov o chudnutí: Prekuknite ich a začnite zhadzovať kilá rýchlejšie!


Na sladkosti či mastné pochúťky ani nepozrite

,,Vôľa síce môže byť motorom v živote niektorých ľudí, ale pokiaľ ide o jedlo, nestačí,“ zdôrazňuje Mannová. Napríklad máte pracovnú schôdzku, na ktorú niekto prinesie sladké pohostenie. Ak držíte diétu, musíte odolávať chuti naň, čo vyžaduje obrovskú dávku kontroly a vôle. Chuť na sladkosti totiž neprichádza len vtedy, keď ich niekto prinesie, ale zakaždým, keď vám na nich padne zrak. Teda napríklad devätnásťkrát alebo aj deväťdesiatkrát. Vydržíte, ale po dvadsiatom pokušení už neodoláte. V ktorejkoľvek inej oblasti by ste si za to vyslúžili peknú známku, ale pokiaľ ide o výživu, vyslúžite si päťku. Keď sa učíte na skúšku, potom desať minút strávených na Facebooku nezničí to, čo ste sa predtým naučili. ak však máte chvíľku slabosti, pokiaľ ide o jedlo, zničí to všetky vaše predošlé úspechy.

Hormóny, mozog aj metabolizmus

Podľa Mannovej sa pri odtučňovacej kúre objavujú tri biologické zmeny: neurologická, hormonálna a metabolická. ,, Keď držíte diétu, ste veľmi citliví na všetko, čo sa týka jedla. Váš mozog prehnane reaguje na potravu, najmä na , ktorá vyzerá lákavo. A stáva sa čím ďalej tým viac neodolateľná. A hormonálna zmena? Keď odbúravajú tuk, mení sa hormonálna úroveň. Rastie hladina hormónov, ktoré signalizujú hlad. Pri diéte sa tiež spomaľuje metabolizmus. Telo využíva kalórie čo najúčinnejšie. To môže byť prospešné v prípade, že umierate od hladu. Telo si zvyká na to, že musí prežiť s menším množstvom potravy. Preto môže tiahnuť k vytváraniu zásob, ktoré skladuje vo forme tuku,“ hovorí.


Mohlo by vás zaujať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Neverte diétam

Držať diétu je podľa psychologičky to isté ako umierať fyzicky hladom. ,,Neverte diétam. Ich cieľom nie je hovoriť vám pravdu, ale zarobiť peniaze. A majú právo klamať. Spoločnosti, ktoré ich propagujú, nemajú zisk z úspechu, ale z neúspechu. Nemôžu žiť z klientov, ktorí prídu len raz,vysvetľuje. Mnohí však vďaka diéte schudnú. ,,Keď sa tak stane, hovorí sa tomu úspech. A keď znovu naberiete kilogramy, nespochybňuje sa diéta, ale pripočíta sa to nášmu chybovaniu. To ale nie je pravda, je to súčasť diéty,“ zdôrazňuje Mannová.

Počúvajte svoje telo

Ako teda proti obezite bojovať? Podľa tejto štúdie má každá osoba vlastnú prirodzenú váhu. My však nepočúvame naše telo a od toho, čo je zdravé, sa odchyľujemr buď k tomu, že jeme príliš veľa, alebo zase príliš málo.


Mohlo by vás zaujať: Pomáha obľúbený zázvor pri chudnutí?


Aké skúsenosti s diétami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, L'Express
Odporúčame