Trávite veľa času pred obrazovkou? Dodržujte tieto rady a zbavte sa unavených očí

žena prekrývajúca si oči

Príliš veľa času stráveného pred obrazovkou môže potrápiť vaše oči (Zdroj: Freepik/kitzcorner)

V dnešnej digitálnej dobe dokáže únava očí potrápiť azda každého. Podľa Americkej optometrickej asociácie sú problémy s očami a zrakom hlásené u 70 až 75 % ľudí pracujúcich s počítačmi. Únava očí sa môže prejaviť bolesťou hlavy, bolesťou či začervenaním očí, slzením, dvojitým videním alebo stratou sústredenia. Dobrou správou je, že existuje množstvo vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa tomuto stavu vyhli a v tomto článku si o nich povieme.

Doprajte si pauzu

Počas vášho času stráveného pred obrazovkou by ste si mali urobiť niekoľko 15-minútových prestávok. Vtedy svoje oči zamerajte na vzdialený predmet v miestnosti. Práve tento jednoduchý trik poskytne zaostrovaciemu svalu príležitosť uvoľniť sa.

Vyskúšajte tzv. „palín

Ide v podstate o akúsi meditáciu pre oči. Zatvorte oči, prekryte si ich dlaňami, potom sa pomaly a zhlboka nadýchnite a uvoľnite očné svaly. Dôležité je, aby ste počas tohto cvičenia udržiavali vaše ramená a krk uvoľnené. Napätie v tejto oblasti totiž spôsobuje napätie vo vašich očiach. Pomôcť by mohla aj občasná masáž šije a ramien.

žena prekrývajúca si oči
Palming je jeden z najefektívnejších spôsobov ako nechať vaše oči oddýchnuť (Zdroj: Freepik/nakaridore)

Často žmurkajte

Pri náročnej digitálnej práci sa frekvencia žmurkania znižuje. Snažte sa jemne žmurkať každých 10 až 15 sekúnd, čím sa pokryje rohovka alebo predná časť oka. Takto sa vaše oko bude vyživovať kyslíkom a živinami – a povlak sĺz tiež zaostrí váš zrak.

Noste okuliare na počítač

Počítačové okuliare majú iné ohnisko ako okuliare na čítanie. Tým, že ich budete používať, znížite námahu pri zaostrovaní a celkovo namáhanie vašich očí. Mimoriadna snaha sústrediť sa spôsobuje napätie v očných svaloch, ktoré môže viesť k zvýšeniu očného tlaku.

Udržujte svoj monitor jasný

Časté blikanie na obrazovke môže viesť k únave očí a bolestiam hlavy. Jasný monitor spôsobí zúženie zrenice a výsledkom bude väčší rozsah zaostrenia. Toto by vám malo tiež umožniť pracovať dlhšie s väčším pohodlím. Okrem toho sa pri práci na počítači odporúča byť v dobre osvetlenej miestnosti. Ak nemáte zapnuté svetlo, môže to viac zaťažovať vaše oči.

Znížte modré svetlo v noci

Harvardská štúdia odhalila, že modré svetlo v noci negatívne znižuje hladinu melatonínu, čo má nepriaznivý vplyv na zdravie. Spája sa so zvýšeným výskytom cukrovky, obezity a rakoviny. Znížte čas strávený pri počítači v noci alebo noste modré ochranné okuliare. Tie budú v noci blokovať škodlivé modré spektrum svetla.

Užívajte vitamíny a minerály

Je dôležité, aby oči dostávali správne množstvo živín, keďže majú jednu z najvyšších energetických požiadaviek v tele. Zvoľte si vitamín ponúkajúci kľúčové antioxidanty a zložky, ktoré pomôžu zlepšiť zdravie vašich očí a znížiť ich únavu. Môžu to byť vitamíny A, C a E s komplexom B a tiež zinok.

Skontrolujte polohu počítača

Aj poloha vášho počítača môže zvýšiť únavu vašich očí. Je dôležité, aby bolo zariadenie umiestnené v dostatočnej vzdialenosti, približne 20 – 28 palcov v závislosti od ohniska oka a aby na ňom neboli žiadne odlesky.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame