Čo si zbaliť do nemocnice? Praktický návod v 9 krokoch: Toto radšej nechajte doma

pobyt v nemocnici

Pri náhlej hospitalizácii vám môže pomôcť praktický zoznam (Zdroj: GettyImages)

Nečakaná hospitalizácia kvôli zraneniu, úrazu alebo náhlemu zhoršeniu zdravotnému stavu je veľmi stresujúca situácia. Preto je dôležité mať predstavu o tom, čo vy alebo vaši blízki potrebujete pre pobyt v nemocnici. Prinášame vám krátky prehľad vecí, ktoré by v taške do nemocničného zariadenia nemali chýbať.

1. Doklady a dokumenty

Ako prvé zbaľte najnutnejšie doklady – občiansky preukaz a kartička poistenca sú nevyhnutné pri prijímaní do nemocnice. Okrem toho sa nezaobídete ani bez zdravotnej dokumentácie, lekárskych správ a výsledkov vyšetrení. Ak má pacient špeciálne potreby alebo pokyny týkajúce sa liečby, prineste so sebou aj zoznam týchto informácií.

Je dôležité informovať lekárov o prípadných alergiách na lieky, potraviny a podobne. Pri plánovanom pobyte v nemocnici nezabudnite aj odporúčanie na hospitalizáciu a doklad o PN, ak vám ho ošetrujúci lekár vystavil. V prípade, že ste držiteľom ZŤP preukazu, tak budete potrebovať aj ten.

2. Oblečenie

Zo skrine vytiahnite predovšetkým pyžamo – ak vás čaká dlhší plánovaný pobyt v nemocnici, tak aj jedno alebo dve náhradné. Okrem toho župan, pohodlné domáce oblečenie (tričká, tepláky) a dostatok spodnej bielizne. Nezabudnite ani na domácu obuv, ktorú ľahko nazujete, a prípadne aj žabky do sprchy. Neberte si však celý domáci šatník, pri dlhšej hospitalizácii vám vaši blízki donesú čisté oblečenie.

Čo si zbaliť do nemocnice
Do nemocnice si zbaľte pohodlné domáce oblečenie (Zdroj: Freepik/freepik)

3. Hygienické potreby

V nemocničnom prostredí sú nevyhnutné základné hygienické potreby, ako je zubná pasta, kefka, sprchový gél, šampón (prípadne suchý šampón), hrebeň, mydlo, deodorant, uterák a toaletný papier. Ak je to možné, jednotlivé kozmetické produkty si zabaľte v malom cestovnom balení, aby vám nezaberali zbytočne veľa miesta. Dámy by nemali zabudnúť ani na hygienické vložky či tampóny a páni holiace potreby (ak ich používajú). Určite sa budú hodiť aj papierové vreckovky a vlhčené obrúsky, prípadne antibakteriálny gél na ruky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáte toto netradičné ochorenie? Jeho signálom býva svalová slabosť či viditeľný pokles viečka
Čo si zbaliť do nemocnice
Do nemocnice si nezabudnite zabaliť hygienické potreby (Zdroj: Freepik/freepik)

4. Lieky a zdravotné pomôcky

Ak pravidelne užívate nejaké lieky, nezabudnite ich so sebou vziať v originálnom balení. Je dôležité, aby ste o všetkých vašich liekoch a o ich dávkovaní informovali svojho ošetrujúceho lekára. Zoberte si so sebou aj prípadné zdravotné pomôcky, ako sú okuliare, zubná protéza, načúvací prístroj, vozík a podobne.

5. Niečo pre dlhé chvíle

Pri plánovanom pobyte v nemocnici myslite aj na to, že budete potrebovať niečo na rozptýlenie, najmä ak vás čaká dlhší pobyt. Obľúbená kniha, krížovky a časopisy zaženú nudu a čas vám utečie rýchlejšie. Ak je pacientom dieťa, nezabudnite na hračky či maľovanky, ktoré ho zabavia a uľahčia mu dni strávené v nemocničnej izbe.

6. Elektronika

Mobil vám umožní byť v kontakte s rodinou, preto majte na pamäti aj nabíjačku. Je ale potrebné rešpektovať predpisy nemocnice. Na niektorých oddeleniach sa totiž mobily a elektronické zariadenia nesmú používať – napríklad na jednotke intenzívnej starostlivosti a ďalších vyznačených miestach.

7. Strava a nápoje

Toto odporúčanie platí najmä pre plánované hospitalizácie. Nemocničná strava totiž nemusí vyhovovať každému a niekedy sa hodí mať so sebou niečo malé pod zub. Nie je na škodu mať poruke fľašu vody a tiež nejaké diétne sušienky, ryžové chlebíky, klasické piškóty či jablko. Hlavne by to malo byť niečo, čo pár dní vydrží aj bez chladničky a nepokazí sa.

8. Peniaze

Pri plánovanom pobyte v nemocnici budete potrebovať menší obnos peňazí na rôzne drobné výdavky, napríklad občerstvenie v bufete. Hodiť sa budú aj mince do automatu na nápoje.

9. Čo radšej nechať doma

Drahé veci, väčší obnos peňazí, šperky a iné cennosti. V nemocnici ich potrebovať nebudete a skrinka na izbe nie je vhodným priestorom na ich bezpečné uloženie. Ak ich náhodou máte pri sebe pri nečakanej hospitalizácii, radšej nechajte svojich príbuzných, aby ich vzali domov, prípadne si zistite, či je možné odložiť ich do nemocničného trezora.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zostala vám v chladničke nezjedená pizza? Vďaka týmto tipom bude po zohriatí chutiť ako čerstvá

Pri nečakanom pobyte v nemocničnom zariadení vám správne zbalená taška pomôže uľahčiť situáciu a zabezpečiť, že vaša blízka osoba bude mať v nemocnici všetko, čo potrebuje. Pri balení vecí je dôležité mať na pamäti aj potreby a pohodu pacienta. Ak máte nejaké otázky alebo obavy, neváhajte sa poradiť so zdravotníckym personálom. Hospitalizácia môže byť náročná, ale s dobrou prípravou a podporou blízkych môže byť táto skúsenosť oveľa zvládnuteľnejšia.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame