Poznáte toto netradičné ochorenie? Jeho signálom býva svalová slabosť či viditeľný pokles viečka

unavená žena a netradičné ochorenie

Ochorenie je chronické a liečba iba zmierňuje príznaky (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Sú to celkom bežné príznaky, ktoré sprevádzajú toto netradičné ochorenie. Často sami na sebe môžeme pozorovať mnohé z nich, v prípade ochorenia myasthenia gravis sa môže vyvinúť až do takého štádia, ktoré vedie k takzvanej myasthenickej kríze a spôsobiť život ohrozujúci stav. Čo je to za ochorenie, aké sú prejavy a aká je možnosť pomoci?

Netradičné ochorenie postihuje nervy

Je to pomerne vzácne a chronické ochorenie, ktoré postihuje miesto nervovosvalového spojenia, ale nie je až také raritné, aby sa s ním lekár počas praxe nestretol aj niekoľkokrát. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná mladým ženám alebo starším mužom. Spôsobuje značné zdravotné problémy väčšine postihnutých osôb.

Toto autoimunitné ochorenie sa prejavuje svalovou slabosťou, malátnosťou, dýchavičnosťou, poruchami chôdze a reči, ale aj problémami s prehĺtaním alebo dvojitým videním. Príznaky sú výraznejšie v popoludňajších hodinách a po zvýšenej námahe. Ráno, po prebudení alebo po oddychu sa nevyskytujú. Každodenný pohyb je vyčerpávajúci a náročný, ovplyvnená je aj mimika tváre, rečový prejav či žuvanie.

Hlavným príznakom myasthenie gravis (gMG) je únava a slabosť. A preto svaly pri únave nefungujú dobre a spôsobujú vyššie spomenuté zdravotné problémy. Hoci počiatok ochorenia býva náhly, je veľmi ťažké ho presne diagnostikovať. Tento proces naďalej zostáva náročný a zdĺhavý. Mnohé z príznakov sa zhodujú s inými, ktoré tiež sprevádzajú neurologické poruchy. V tomto prípade býva nápomocný „ľadový test“, ktorý predstavuje priloženie kocky ľadu nad očné viečko, čím sa zastavuje jeho pokles.

gMG je vyčerpávajúce nervovosvalové ochorenie s komplexnými klinickými príznakmi, ktoré si u najťažšie postihnutých pacientov dokonca vyžadujú pomoc opatrovateľov, povedal profesor Dr. Jan De Bleecker z Univerzitnej nemocnice v Gente a Univerzity v Gente. V oblasti zriedkavých ochorení pretrvávajú neuspokojené potreby a pre nás ako zdravotníckych pracovníkov je veľmi dôležité, aby sme zabezpečili, že širšia zdravotnícka komunita pochopí zložitosti tohto ochorenia v záujme jeho lepšieho zvládania.

V priebehu času sa príznaky myasthenia gravis môžu meniť a môžu byť ovplyvnené faktormi, ako sú stres, únava, telesná námaha a liečba. Ak máte podozrenie, že sa u vás objavili príznaky, ktoré netradičné ochorenie myasthenia gravis naznačujú, dôležité je vyhľadať lekársku pomoc.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyhorenie, strach či neistota: Terapeut dokáže poradiť pri rôznych problémoch, čo čakať od prvej návštevy?

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku ochorenia

Presná príčina vzniku ochorenia nie je úplne pochopená a môže závisieť od zložitých interakcií medzi genetickými, imunitnými a environmentálnymi faktormi.

  1. Pohlavie – väčšiu pravdepodobnosť výskytu myasthenia gravis majú ženy ako muži.
  2. Vek – ochorenie sa častejšie vyskytuje u mladých žien do 40 rokov a starších mužov nad 60 rokov, ale môže postihnúť ľudí v akejkoľvek vekovej skupine.
  3. Genetika – existujú dôkazy o genetickej predispozícii k myasthenia gravis, hoci presné dedičné vzory nie sú úplne pochopené.
  4. Iné autoimunitné ochorenia – osoby s inými autoimunitnými ochoreniami, ako napríklad lupus, reumatoidná artritída alebo ochorenie Basedowovej (autoimunitné ochorenie štítnej žľazy), majú zvýšené riziko vzniku myasthenia gravis.
  5. Infekcie – niektoré vírusové alebo bakteriálne infekcie sa tiež spájajú so zvýšeným rizikom vzniku myasthenia gravis, aj keď presné súvislosti ešte nie sú úplne objasnené.
  6. Lieky – niektoré lieky môžu vyvolať myasthenia gravis alebo zhoršiť jej príznaky. Tieto lieky zahŕňajú antibiotiká, niektoré kardiovaskulárne lieky a lieky používané na liečbu epilepsie.

Pomôžte pacientom podpisom petície

Marec je mesiacom povedomia o autoimunitných ochoreniach. V súvislosti s tým koalícia pacientov trpiacich gMG s názvom All United for MG vyzýva občanov v celej Európe, aby pomohli zlepšiť liečbu a prispeli k zmene práv pacientov a ich opatrovateľov s cieľom dosiahnuť zlepšený prístup k zdravotnej starostlivosti.

Cieľom petície je mobilizovať každého občana, aby prispel malou pomocou vo forme podpísania tejto petície. Organizátori petície veria, že zjednotenie občanov prispeje k väčšiemu porozumeniu a k zlepšeniu kvality života ľudí s gMG. Ak máte záujem vyjadriť podporu a pridať svoj podpis, môžete to urobiť prostredníctvom online petície.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, Zdravoteka.sk, Tlačová správa
Odporúčame